Aktualności w Dzielnicy Ursus

Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia

2010-01-21 - 2010-02-04

Alkoholizm jest chorobą, która zaczyna się i rozwija bardzo podstępnie. Może na nią zapaść każdy, bez względu na wiek, płeć, status społeczny czy wykształcenie. Uświadomienie tego faktu społeczeństwu ma fundamentalne znaczenie, gdyż większość osób łączy nadużywanie alkoholu z niskim statusem społecznym, ubóstwem i brakiem wykształcenia. Specjaliści zdecydowanie zaprzeczają tej tezie i mówią jednym głosem: - Alkoholizm to choroba, która może dotknąć każdego z nas, a społeczny brak akceptacji dla nadużywania alkoholu oraz odrobina wyrozumiałości dla osób uzależnionych są jak najbardziej wskazane. Osoby, których dotknął problem alkoholizmu mogą znaleźć fachową pomoc w Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, która mieści się w budynku Przychodni Rejonowej przy ul. Sosnkowskiego 18. Placówka ma swoją siedzibę na trzecim piętrze budynku i działa w Ursusie od czerwca 2008 roku. W ubiegłym roku pomoc znalazło tu ok. 600 osób. Co istotne – pomocy mogą tu szukać nie tylko mieszkańcy Ursusa, gdyż leczenie alkoholizmu nie podlega rejonizacji i jest bezpłatne. Działalność poradni jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Urząd m. st. Warszawy Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia terapeutyczne zostały zaadaptowane po dawnym laboratorium. Po generalnym remoncie osoby uzależnione mają doskonałe warunki do odbywania terapii, która ma na celu pomoc w wyjściu z nałogu. Do ich dyspozycji oddano trzy sale do pracy w grupach oraz 5 gabinetów do pracy indywidualnej. Zajęcia grupowe odbywają się pięć razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych. Terapeuci prowadzą trzystopniowy program dla osób uzależnionych:

  • etap edukacyjny
  • etap podstawowy - terapię uzależnienia od alkoholu
  • etap zaawansowany – grupę rozwoju osobistego
Dodatkowo prowadzone są również warsztaty tematyczne i rozwojowe, jak np. nauka umiejętności społecznych, sposoby pokonywania stresu i złości, relaksacja czy warsztaty dla rodziców. Poradnia kieruje swoje zajęcia do trzech grup:
  • osób uzależnionych od alkoholu; w chwili obecnej oferta jest rozszerzana o uzależnienie od hazardu,
  • osób współuzależnionych czyli rodzin alkoholików,
  • Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Oferta poradni jest dostosowywana do każdego pacjenta osobno. Wykwalifikowani terapeuci dla każdej osoby ustalają indywidualny program leczenia. - Na efektywność terapii wpływa kilka czynników: motywacja pacjenta, wsparcie rodziny i przyjaciół, świadomość społeczna dotycząca problemu oraz zaangażowanie – mówi kierownik Grażyna Mosak-Rybusińska. Każda terapia poprzedzona jest konsultacją. Praca poradni podlega ustawie o ochronie danych osobowych i gwarantuje pełną dyskrecję. Program terapii trwa ok. półtora roku. Dla wszystkich chcących skorzystać z terapii, podajemy dane kontaktowe placówki: Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, ul. Sosnkowskiego 18 (III piętro – domofon), tel. 022 35 32 416, 501 506 074, fax 022 43 57 334, email: rota@szpzlo-ochota.pl

 
© Copyright 2004-2007, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem !!!