Aktualności
Koncert zespołu Old Timers
4 lipca 2019 czwartek
grafika

Już w najbliższą niedzielę 7 lipca o godzinie 17.00 odbędzie się pierwszy koncert z cyklu niedzielnych koncertów „U Achera na tarasie” . Zapraszamy wszystkich do Acherówki przy ul. Walerego Sławka 2. Na parkowych ławeczkach będzie można posłuchać utworów w wykonaniu zespołu Old Timers.

Zespół Old Timers jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie. Już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie "Złotej Tarki" na imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jamboree. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie gdzie nie występowałby Old Timers. W 1975 r. zespołowi wręczona została Złota Płyta Polskich Nagrań za album "Old Times with Sandy Brown".

Zmiany na liniach kolejowych do Pruszkowa i Otwocka
28 czerwca 2019 piątek
grafika

Kolejarze prowadzą prace torowe na liniach do Pruszkowa i Otwocka. W najbliższych dniach, postęp robót, spowoduje wprowadzenie czasowych ograniczeń w ruchu pociągów. W ich miejsce wyjadą autobusy linii zastępczych.

Prace na linii pruszkowskiej
Trwa modernizacja torów na odcinku Warszawa Włochy – Pruszków. Od 29 do 30 czerwca oraz od 6 do 28 lipca zmieni się tam kursowanie pociągów. Część składów SKM linii S1 będzie jeździć na trasie skróconej Otwock – Warszawa Zachodnia. Wybrane pociągi dojeżdżające do Pruszkowa kursować będą natomiast z pominięciem stacji Warszawa Włochy, Warszawa Ursus, Warszawa Ursus-Niedźwiadek, Piastów.
W czasie prac pasażerowie będą mogli korzystać z zastępczych linii autobusowych. We wszystkie dni tygodnia jeździć będą autobusy linii ZS1, natomiast ZW wyjadą na trasę w dni powszednie: ZS1: DW. ZACHODNI – Al. Jerozolimskie – al. Wojska Polskiego – T. Kościuszki – H. Sienkiewicza – S. Staszica – Powstańców – Plantowa – al. Wojska Polskiego – OS. STASZICA / PĘTLA. Przystanek graniczny: ŁOPUSZAŃSKA.
ZW: PKP PRUSZKÓW – Al. Jerozolimskie – al. Tysiąclecia – al. Wojska Polskiego – TRAUGUTTA (Piastów).
Honorowanie biletów
Bilety ZTM wszystkich rodzajów z uwzględnieniem stref biletowych honorowane będą w pociągach KM na odcinku Pruszków – Warszawa Wschodnia. W pociągach przyspieszonych Kolei Mazowieckich, które nie zatrzymują się w II strefie biletowej, bilety ZTM ważne są do ostatniej stacji w I strefie.

Bilety KM do odpowiednich stacji, strefowe oraz sieciowe ważne będą w:

 • pociągach SKM linii:
  • S1 na odcinku Pruszków – Warszawa Wschodnia
  • S2, S3 na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia
 • autobusach linii:
  • ZS1 i ZW na całych trasach
  • 717 na odcinku Dw. Zachodni – Traugutta
  • 517 na odcinku Centrum – Ursus-Niedźwiadek
  • 127 na odcinku Centrum – PKP Włochy
  • N35 i N85 na całych trasach
  • N01 na odcinku Rondo Zesłańców Syberyjskich – PKP Włochy
oraz w innych liniach, których kursowanie pokrywa się z trasami ww. linii.

Prace na linii otwockiej
Roboty kolejowe prowadzone są również na linii otwockiej. Od 1 do 14 lipca zamknięty będzie przejazd przez tory w Miedzeszynie. Autobusy linii 115 będę przejeżdżały przez tory w Falenicy i przy stacji kolejowej Radość.

Zamknięty zostanie również jeden z torów. Pociągi SKM linii S1 oraz KM linii R7 będą jeździły po jednym torze pomiędzy stacjami Warszawa Falenica a Warszawa Wawer. Trasa części pociągów linii S1 zostanie skrócona do stacji Warszawa Wschodnia, Warszawa Gocławek, Warszawa Wawer, Warszawa Falenica lub Warszawa Międzylesie. Pasażerowie będą mogli skorzystać z autobusów zastępczej linii ZS7: ZS7: WIATRACZNA – Grochowska – Płowiecka – Błękitna – Widoczna – Patriotów – marsz. J. Piłsudskiego – H. Kołłątaja – S. Staszica – Powstańców Warszawy – Orla – ORLA. Przystanek graniczny: WĄSKA.

Ponadto trasa autobusowej komunikacji zastępczej Kolei Mazowieckich z Pilawy zostanie wydłużona do stacji Warszawa Wschodnia. Autobusy będą się zatrzymywały po stronie ulicy Lubelskiej.

Honorowanie biletów
Bilety ZTM wszystkich rodzajów będą honorowane w pociągach KM na odcinku Warszawa Zachodnia – Otwock oraz w autobusach komunikacji zastępczej uruchamianej przez KM na odcinku Śródborów – Warszawa Wschodnia.

Bilety ZTM wydane na II strefę zachowają ważność w autobusach linii ZS7 na odcinku WĄSKA –PKP FALENICA.
Bilety KM wszystkich rodzajów, do odpowiednich stacji lub sieciowe będą honorowane w:
 • w pociągach SKM linii S1 na odcinku Warszawa Zachodnia - Otwock,
 • w autobusach linii:
  • ZS7 na całej trasie;
  • 521 na odcinku Pl. Zawiszy – PKP Falenica;
oraz w autobusach i tramwajach kursujących ciągami pokrywającymi się z trasą ww. linii.

Pasażerowie z biletami kartonikowymi ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są zobowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu w formacie 24-godzinnym, czyli np. 07.07. godz. 06.55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować.

Zdjęcię pochodzi z ZTM

Posiedzenie Rady Seniorów Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy
27 czerwca 2019 czwartek
grafika

W dniu 24 czerwca br. odbyło się posiedzenie Rady Seniorów Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. W posiedzeniu uczestniczył burmistrz Bogdan Olesiński oraz zastępcy: Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik.

Po przyjęciu porządku obrad i protokołu z poprzedniej sesji omówiono sytuację związaną z pozyskaniem kolekcji eksponatów pochodzących z zakładów Mechanicznych Ursus, która obecnie znajduje się w posiadaniu Polskiego Holdingu Obronnego. Burmistrzowie poinformowali Radę o sprzecznych informacjach docierających do urzędu, w wyniku czego trudno stwierdzić, czy i kiedy kolekcja trafi do Ursusa.

W trakcie spotkania zwrócono uwagę na potrzebę dalszego rozwoju systemu odbioru odpadów, tj. zwiększenie liczby pojemników przeznaczonych do poszczególnych rodzajów odpadów i utworzenie Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Poruszono również temat budowy tężni solankowej, która niebawem ma powstać na terenie naszej dzielnicy.

Uroczyste obchody 43. Rocznicy wydarzeń Czerwca 76 w Ursusie
26 czerwca 2019 środa
grafika

W niedzielę 30 czerwca odbędą się uroczyste obchody 43 rocznicy wydarzeń Czerwca 76 w Ursusie. O godzinie 12.30 odbędzie się Msza św. w kościele pod wezwaniem Józefa Oblubieńca NMP ul. Sosnkowskiego 34. Po nabożeństwie planowany jest przemarsz uczestników przed Pomnik Czerwca 76 (Pl. Czerwca 1976 r.), zaś o godzinie 14.15 uroczysta ceremonia z wojskową asystą honorową z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Ursus upamiętnił zbuntowanych z Czerwca ’76
26 czerwca 2019 środa
grafika

Świadectwa strajkujących, milicjanci wlepiający mandaty czy koncerty muzyki rozrywkowej to tylko niektóre z atrakcji Pikniku Czerwiec ’76. Dzielnica Ursus upamiętniła 43. rocznicę strajku zorganizowanego przez robotników Zakładów Mechanicznych „Ursus”.

W niedzielę 23 czerwca br. rzeczywistość PRL-u zawitała do Parku Czechowickiego, który podczas pikniku stał się pomnikiem pamięci o wydarzeniach z czerwca 1976 roku. W alejkach parku znajdowały się przygotowane przez Fundację dla Ursusa stanowiska historyczne – miejsca spotkań z żywą historią, gdzie uczestnicy strajków opowiadali o swoich wspomnieniach i doświadczeniach z tamtych dni. Poza swoje mury wyszła Izba Tożsamości Ursusa, która udostępniła zachowany strój robotnika i materiały poświęcone strajkowi. Dodatkową atrakcją była również zachowana petarda z tamtego okresu i możliwość wybicia pamiątkowego guzika. Na stanowisku przygotowanym przez organizatorów można było natomiast pozyskać publikację zatytułowaną „Patroni Ulic Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy”. Ci, którzy zdecydowali się na odebranie broszury, mieli okazję spotkać się z jej autorem Jerzym Domżalskim i otrzymać autograf z dedykacją.

Nauka przez zabawę

Najmłodsi uczestnicy pikniku brali udział w historycznej grze miejskiej przygotowanej przez grupę rekonstrukcyjną GRF Bemowo. Do zadań uczestników należało między innymi rozwinięcie linii telefonu polowego czy obsługiwanie wojskowej radiostacji. Rekonstruktorzy zapewnili również atrakcje dla amatorów motoryzacji. Przygotowana ekspozycja zawierała oryginalne radiowozy Milicji Obywatelskiej, a także pojazdy wojskowe produkowane w Fabryce PZI Ursus. Dużym zainteresowaniem cieszył się motocykl Sokół 1000 wykorzystywany przez Wojsko Polskie w 1939 roku. Jednocześnie, na terenie parku organizowane były konkursy z wiedzy o Ursusie. Mieszkańcy musieli zmierzyć się z pytaniami nawiązującymi do lat 70. I 80., a także do współczesnej historii dzielnicy. Mieszkańcy oraz przybyli goście, którzy poczuli w sobie artystyczną duszę, mieli okazję wykonać specjalny mural nawiązujący do czasów PRL pod kierunkiem artystów „Elita Graff Shop”. Podczas wydarzenia, uczestnikom towarzyszyła też Ochotnicza Straż Pożarna, która zaprezentowała swój sprzęt i na potrzeby pamiątkowych zdjęć udostępniła wóz strażacki. W Parku Czechowickim nie zabrakło również dmuchańców i punktów gastronomicznych. Kolorowy uśmiech gościł na twarzach dzieci dzięki Stowarzyszeniu Rodzin Abstynenckich „Zorza”. Na tym stoisku odbywało się malowanie twarzy, rodziny mogły nabyć tomiki poezji Marcina Szymańskiego, a przez cały czas trwania pikniku dyżur pełnili psychoterapeuci. W ten upalny dzień chłodną wodę do picia zapewniło MPWiK, przysyłając na miejsce pikniku beczkowóz z „Warszawską Kranówką”.

Hołd dla strajkujących

W amfiteatrze Parku Czechowickiego odbyła się uroczysta sesja plenarna, podczas której radni przyjęli stanowisko oddające cześć strajkującym robotnikom z Ursusa. Obrady prowadził Dariusz Pastor – przewodniczący Rady. Burmistrz dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński podkreślił, że strajk w Ursusie był pierwszym, który zmusił PRL-owską władzę do wycofania się ze swoich postanowień. Obecni na pikniku zastępcy burmistrza – Kazimierz Sternik i Wiesław Krzemień, docenili wkład robotników w walkę o wolną Polskę, którą możemy się cieszyć do dzisiaj. Gospodarze dzielnicy wyrazili również nadzieję, że pamięć o wydarzeniach czerwca 1976 roku będzie pielęgnowana przez kolejne pokolenia.
Po uroczystym przyjęciu stanowiska przez Radę Dzielnicy, na scenie amfiteatru wystąpił Chór nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 11 i Młodzieżowa Grupa Musicalowa z Ośrodka Kultury Arsus. Oba zespoły łącząc swoje siły, wykonały nastrojowy repertuar wolnościowy. Nad przygotowaniem występu czuwała Anna Kałużna, która podczas koncertu wykonała utwór Czesława Niemena – „Dziwny jest ten świat”.
Ostatnim punktem Pikniku Czerwiec ’76 były koncerty muzyki rozrywkowej. Jako pierwszy zaprezentował się zespół Ikarus Feel. Publiczność doceniła muzykę młodych artystów i nagradzała ich gromkimi brawami. Wokalista w imieniu zespołu podziękował mieszkańcom za liczne przybycie i wsparcie, które było dla nich szczególnie ważne ze względu na to, że był to pierwszy koncert grupy Ikarus Feel w Warszawie. Po nich na scenie ukazała się gwiazda wieczoru, czyli zespół Lao Che. Ich występ osobiście zapowiedział burmistrz dzielnicy, który zwrócił uwagę, że grupa zawiązała się w Płocku, będącym obok Radomia i Ursusa ważnym ośrodkiem strajków w czerwcu 1976 roku. Na widowni zapanowała euforia, a cały Park Czechowicki wypełnił się fanami zespołu Lao Che. Publiczność nie chciała się rozstawać z muzykami, a dzięki głośnym oklaskom i okrzykom, została nagrodzona dwoma bisami. Całemu piknikowi towarzyszyła słoneczna pogoda.

Zapraszamy do galerii - Ursus upamiętnił zbuntowanych z Czerwca ’76

13. edycja konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych
25 czerwca 2019 wtorek
grafika

Za nami 13. edycja konkursu literackiego organizowanego dorocznie przez Szkołę Podst. nr 381 pod kierunkiem pani Marty Wylot, adresowanego do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz klas trzecich wygaszanych gimnazjów. Ze względu na rosnącą popularność konkursu tegoroczna edycja objęła swym zakresem całe Woj. Mazowieckie. Hasło „Nasze szczęście zależy od nas samych” miało skłonić młodych autorów do odpowiedzi na pytanie, czym jest szczęście i jak je osiągnąć. Jurorzy mieli duży problem z wyłonieniem zwycięzcy i nie obeszło się bez żarliwych sporów i dyskusji. Wysoki poziom 120 nadesłanych prac niezwykle utrudniał wybór tej najlepszej.
Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w Ośrodku Kultury ARSUS. Wśród zaproszonych gości znalazł się zastępca burmistrza Kazimierz Sternik oraz Wanda Kopcińska, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Wraz z Renatą Wysokińską-Bakker, dyr. Szkoły Podst. nr 381 oraz Martą Wylot, koordynatorką konkursu, wręczyli oni nagrody zwycięzcom tegorocznej edycji.
Na zakończenie uroczystości uczniowie Szkoły Podst. nr 381 przygotowali dla widzów niespodziankę. Był nią występ szkolnego zespołu wokalnego Cantemus oraz spektakl teatralny pt. „Kapciuszek” w wykonaniu uczniów klasy 8b.

Zapraszamy do galerii - 13. edycja konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych

Prace modernizacyjne na sieci wodociągowej w Pruszkowie przełożone
21 czerwca 2019 piątek

MPWiK informuje, że w związku z zapowiadanymi na najbliższe dni bardzo wysokimi temperaturami powietrza, w trosce o Państwa komfort, w dniach 25 – 26 czerwca 2019 r. odbędzie się montaż tylko jednego z dwóch urządzeń do opomiarowania sieci.

Spadek ciśnienia na terenie Skoroszy i Komorowa
W czasie prac, które będą prowadzone w rejonie ul. Łopuszańskiej, może być odczuwalny spadek ciśnienia wody w sieci wodociągowej na terenie Skoroszy oraz Pruszkowa i Komorowa. W przypadku zaobserwowania braku wody, prosimy o kontakt z pogotowiem wodociągowym pod bezpłatnym czynnym całą dobę numerem telefonu 994.

Wyłączenie Pasma Pruszkowskiego w innym terminie
Jednocześnie informujemy, że pierwotnie planowane prace na magistrali wodociągowej w Alejach Jerozolimskich, skutkujące obniżeniem ciśnienia wody lub jej całkowitym brakiem w rejonie Pasma Pruszkowskiego, zostały przesunięte na inny, dogodniejszy termin. O nowej dacie poinformujemy Państwa z odpowiednim wyprzedzeniem.

Prace w rejonie ul. Łopuszańskiej
W związku z montażem przepływomierza w ul. Łopuszańskiej, Spółka uruchomi awaryjne ujęcia wody na terenie Pruszkowa i Ursusa oraz podstawi beczkowozy w następujących lokalizacjach:

Pruszków
- ul. Emancypantek róg Lalki
- ul. Plantowa róg Zgody
- ul. Antka róg Placówki
- ul. Sienkiewicza 1D
- ul. Bolesława Prusa 35

Piastów
- ul. Łukasińskiego (przy AWAKU os. Ogińskiego)
- ul. Piłsudskiego 56

Gmina Michałowice
– ul. Szkolna 15 (przy szkole)
- ul. Mickiewicza pomiędzy ul. Spacerową a 11-go Listopada

Reguły
- ul. Wiejska róg ul. Krótkiej

Opacz Kolonia
- ul. Centralna przy WKD

Ursus
- ul. Skoroszewska przy ul. Chełmońskiego
- ul. Wojciechowskiego 37
- ul. Magnacka 3
- ul. Ryżowa 48
- ul. Warszawska 59

Jednocześnie zapewnimy wodę w woreczkach, która będzie dystrybuowana na terenie Pruszkowa przez Straż Miejską. Osoby zainteresowane możliwością skorzystania z takiej formy zaopatrzenia w wodę, są proszone o kontakt z Urzędem Miasta Pruszkowa.
Przepraszamy za utrudnienia oraz zapewniamy, że dokładamy starań, aby możliwe skrócić czas ich występowania. Jednocześnie informujemy, że nasze działania są prowadzone w celu zapewnienia niezakłóconych dostaw wysokiej jakości wody na terenie Pasma Pruszkowskiego.

Więcej informacji na: www.mpwik.com.pl


  bieżące aktualności     zapowiedzi  
 
© Copyright 2004-2019, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem!