Edukacja - Aktualności
Matematyka dla dzieci w Matplanecie Ursus
Już 4-ty rok w Domu Kultury Kolorowa działa Centrum Edukacji Matematycznej Matplaneta Ursus.

Blisko 200 dzieci z Ursusa i okolic w wieku 4-14 lat bierze udział w zajęciach na 10 różnych poziomach zaawansowania. Matplaneta, to miejsce rozwijających spotkań z matematyką, programowaniem i elektroniką. Dzieci w przyjaznej atmosferze mają możliwość zapoznania się z zagadnieniami, które wykraczają ponad szkolną podstawę programową. Celem zajęć jest wzbudzenie pasji do świata nauk ścisłych, rozwój myślenia logicznego i umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów matematycznych. Matplaneta korzysta z metodyki Math Circle, opracowanej przez Ellen i Roberta Kaplanów z Uniwersytetu Harvarda, której istotą jest radosne poznawanie bez narzuconych schematów oraz zaszczepienie w dzieciach nawyku logicznego myślenia. Bez presji czasu i konkurencji , każde dziecko ma szanse rozwinąć swoje umiejętności i pasję do matematyki.

Stawiane przed dziećmi wyzwania dostosowane są do wiedzy, o tym, jak w danym okresie życia działają ich mózgi, a zatem, co mogą przyswoić i w jakiej formie. Jak pisał Manfred Spitzer, niemiecki neurobiolog, we wczesnych latach życia umysł jest chłonny i otwarty. Zrozumienie podstawowych zasad rządzących światem możliwe jest dla uczniów, jeżeli pozwolimy im swobodnie działać, eksplorować rzeczywistość zgodnie z ich pasjami i zainteresowaniami. Co istotne, do poznania matematyki nie potrzeba specjalnych uzdolnień. Może zrobić to każdy, odpowiednio zmotywowany malec. Podstawą tego działania jest jednak wysoka wiara dziecka we własne umiejętności, która w Matplanecie kształtowana jest poprzez samodzielne dążyć do rozwiązania problemów.

Zajęcia Matplanety prowadzone są w małych grupach co pozwala na indywidualne podejście do każdego dziecka. Treści przekazywane są zawsze na realnym przykładzie. Prowadzący jest moderatorem. Nie daje gotowych rozwiązań, ale poprzez pytania naprowadza dzieci na tok myślowy. Zadania mają na celu rozbudzić w dzieciach logiczne myślenie. Analizowanie zagadnienia z grupą rówieśników, sprawia, że nieustannie trwa dyskusja, przeradzająca się w odkrywanie zasad matematycznych. Podczas zajęć każdy ma możliwość swobodnej wypowiedzi, zaprezentowania swojego spostrzeżenia. Każdy może znaleźć swój sposób na rozwiązanie zadania. Uczniowie Matplanety mają możliwość nieustannego doświadczania, próbowania. Wszelkie przykłady obrazowane są na prostych przedmiotach, którymi manipulują. Eksperymentowanie sprawia, że nauka jest przyjemna, ciekawa i efektywna. Dzięki takiemu podejściu do nauczania matematyki staje się ono doskonałym narzędziem do poznawania świata poprzez zabawę.

Zajęcia Matplanety uczą samodzielności. Pozwalają zrozumieć zasady matematyki od podstaw, pomagają w nauce szkolnej matematyki (i nie tylko) oraz uczą, że każdy problem i każde zadanie można rozwiązać.

Na zajęciach z programowania dzieci uczą się sprawnie porozumiewać z komputerem. Poznają najpopularniejsze obecnie języki programowania. Uczą się budować algorytmy, pokazujemy, czym są obiekty i jak wykonywać na nich operacje.

Na zajęcia w roku szkolnym 2018/19 oraz bezpłatne lekcje pokazowe można zapisać się na www.matplaneta.pl
Opublikowano: czwartek 20 września 2018 / Wprowadził: rtr 
I Młodzieżowe Mistrzostwa Warszawy w Pierwszej Pomocy „Wycie Syren”
W poniedziałek, 15 października 2018 terenie Miejskich Zakładów Autobusowych przy ul. Włościańskiej oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej przy ul. Słowackiego odbędą się I Młodzieżowe Mistrzostwa Warszawy w Pierwszej Pomocy „Wycie Syren”.

Przed zespołami będzie do wykonania 10 zadań wymagających zarówno wiedzy z pierwszej pomocy przedmedycznej, pożarnictwa oraz sprawności fizycznej i odwagi do działania. Celem zawodów jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności warszawskiej młodzieży z zakresu podstawy programowej przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że udział ww. zawodach pozwoli wzbudzić w nich pozytywną rywalizację do dalszego pogłębiania wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i nie tylko. Czekamy na zespoły 5 osobowe z warszawskich szkół, instytucji oraz organizacji związanych z ratownictwem.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 4 października na adres: mistrzostwa@anikar.pl, Kartę zgłoszeniową i regulamin zawodów znaleźć można na stronie FB Mistrzostw: facebook.com/WycieSyren .

Szczegóły w załączeniu - plik .pdf
Opublikowano: środa 19 września 2018 / Wprowadził: rtr 
Koncert Orkiestry Koncertowej RZAWP w Szkole Podstawowej Nr 382
Dnia 13 września 2018 roku zawitała do naszej szkoły Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 382 oraz zaproszonych gości pragniemy bardzo serdecznie podziękować Orkiestrze za niezwykły koncert pt.:”Pod flagą biało-czerwoną” zorganizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W koncercie ujęte zostały najważniejsze z pieśni i tańce narodowe – polonez, kujawiak, oberek, mazur.
Niepodległość wybrzmiała w muzyce - wybrzmiała dzięki solistom w osobie Pani Anny Grabowskiej- Nadwodnej, Pana Andrzeja Wiśniewskiego, Pana Jana Kierdelewicza, Pana Romana Koguta.
Koncert uświetnił występ baletu pod kierunkiem Pani Bernadetty Wojdat-Sujkowskiej.
Klimat patriotyczny budowali dyrygenci panowie: Grzegorz Mielimąka i major Marcin Ślązak. Reżyserowie dźwięku panowie: Paweł Czyżewski i Waldemar Hołowacz, zabezpieczenie techniczne przygotowała grupa pod kierownictwem pana Roberta Zapory. Nad reżyserią światła czuwał pan Jan Lasota. Koncert prowadził dla nas pan Tomasz Szuran.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do dyrektora Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pułkownika doktora Pawła Lewandowskiego.
Szanowni Państwo z wielkim wzruszeniem i radością wysłuchaliśmy przepięknego koncertu, który dostarczył nam głębokich przeżyć nie tylko muzycznych, ale i tych związanych z historią.
Razem mogliśmy świętować Odzyskanie Niepodległości, tak ważnej rocznicy w historii Polski i w życiu każdego z nas.
Jeszcze raz dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie w budowaniu ducha patriotycznego uczniów naszej szkoły - młodych Polaków. Życzymy Państwu samych sukcesów. Dziękujemy.

Zapraszamy do galerii - Koncert Orkiestry Koncertowej RZAWP w Szkole Podstawowej Nr 382
Opublikowano: poniedziałek 17 września 2018 / Wprowadził: rtr 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 4
W dniu 3 września uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Swoją obecnością zaszczycili nas - pan Wiesław Krzemień - zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, a także pan Robert Zawistowski - przewodniczący Rady Rodziców i Rady Szkoły. Dyrektor Ewa Gerełło skierowała do dzieci i ich rodziców ciepłe słowa powitania, przedstawiła również swoich zastępców - Ewę Koszowską oraz Janusza Gutkowskiego, a także wychowawców klas. Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej, składając kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów.

W tym roku naukę w naszej szkole zaczęły dzieci w 36 oddziałach (13 klas 0 - 3 oraz 23 klasy 4 - 8). Wszystkim uczniom życzymy niegasnącego zapału do pracy i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

Zapraszamy do galerii - Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 4

Tekst i zdjęcia Ilona Bednarska
Opublikowano: wtorek 4 września 2018 / Wprowadził: rtr 
Ostatnie spotkanie w ramach Letniej Krainy Zabaw”
W sobotę, 25 sierpnia 2018 r. ostatni raz w czasie tych wakacji uczestniczyliśmy w „Letniej Krainie Zabaw”. Tym razem aura nie rozpieszczała chętnych do zabawy i rekreacji na świeżym powietrzu. Całe szczęście, że deszcz nie padał cały dzień i w godzinach popołudniowych na plac przy ul. Dzieci Warszawy 24 dotarło więcej mieszkańców.

Powodzeniem cieszyły się szczudła prezentowane przez animatorki z Fundacji Rodzinnej, kącik malucha pod namiotem i oczywiście dmuchańce rozłożone pomimo porannego deszczu. Dzieci bawiły się bardzo dobrze, z chęcią uczestniczyły w nowych zabawach i próbowały swych sił na dmuchańcach.

Wodociągi Warszawskie tym razem świeżą wodę pitną dostarczyły mniejszym beczkowozem. Pomimo tego, że upału nie było, woda cieszyła się powodzeniem.

Pod koniec dnia, jak za każdym razem tego lata, dzieci nie można było oderwać od zabawy i z żalem dowiadywały się, że na kolejną Krainę Dmuchawców przyjdzie poczekać do następnych wakacji.

Zapraszamy do galerii - Ostatnie spotkanie w ramach Letniej Krainy Zabaw”
Opublikowano: poniedziałek 27 sierpnia 2018 / Wprowadził: rtr 
I Konkurs Ortograficzny Domu Samopomocy „Słoneczny Dom”
W poniedziałek, 13sierpnia w Środowiskowym Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” odbył się I Konkurs Ortograficzny. Był on zorganizowany z myślą o stworzeniu tematycznego, cyklicznego wydarzenia, w którym mogliby wziąć udział uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z Warszawy i okolic.

Celem konkursu było promowanie języka polskiego oraz jego poprawności i kultury a także integracja osób uczęszczających do Środowiskowych Domów Samopomocy. Liczba uczestników była ograniczona, z każdego Domu mogło wziąć udział dwóch przedstawicieli – do Konkursu stanęło 24 uczestników, z 12 różnych ośrodków. Poza tym dopisali nam goście, w postaci osób towarzyszących, które dzielnie wspierały swoich reprezentantów. Po zapoznaniu się z regulaminem uczestnicy konkursu przystąpili do pisania dyktanda pt. ,,Grzybobranie’’, za którego poprawność językową odpowiadała polonistka. Po zakończeniu części konkursowej, uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez domowników ,,Słonecznego Domu’’ w postaci słodkości, owoców i zimnych lemoniad.

Dodatkową atrakcją były lody, które doskonale sprawdziły się, by ugasić emocje w upalny, konkursowy dzień. Imiona zwycięzców konkursu poznamy pod koniec września podczas ,,Jesieni na Prawniczej’’. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, co umacnia nas w przekonaniu, że będzie to wydarzenie cykliczne. Środowiskowy Dom Samopomocy „Słoneczny Dom” (typ A) realizuje działania zapobiegawcze w zakresie ochrony zdrowia psychicznego osób przewlekle chorujących psychicznie. Funkcjonuje jako ośrodek wsparcia dziennego w strukturze organizacyjnej Ośrodka Pomocy Społecznej dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.
Opublikowano: piątek 17 sierpnia 2018 / Wprowadził: rtr 
"Warsztaty Varsavianistyczno-Patriotyczne” w przedszkolu „Delfinki”
"Warsztaty Varsavianistyczno-Patriotyczne” w przedszkolu „Delfinki” 2 maja w radiowej Jedynce, przy okazji Święta Narodowego, dyskutowano o wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży. Padło m.in. pytanie – jak wcześnie zaczynać takie wychowanie? Odpowiedź była bardzo krótka: „Jak najwcześniej.”
Jest w Ursusie takie przedszkole, które realizuje program wychowania patriotycznego i jest to być może jedyne przedszkole w Warszawie, które realizuje je w tak bogatej ofercie. To Sportowo-Artystyczne Przedszkole „Delfinki” z siedzibą przy ul. Orląt Lwowskich 1. Dyrektor przedszkola, pani Monika Narożniak włączyła do programu najstarszej grupy przedszkolaków comiesięczne warsztaty prowadzone przez doświadczonego nauczyciela, licencjonowanego przewodnika po Warszawie i historyka w jednej osobie.
Raz w miesiącu przedszkolaki wyjeżdżały do wybranego miejsca związanego tematycznie z bieżącym programem nauczania i... kalendarzem. Dla niektórych dzieci była to okazja do pierwszej w życiu podróży tramwajem, a dla większości pierwsza wizyta w ciekawych miejscach.

Jaki był szczegółowy program?

Wrzesień – Baśnie i legendy Warszawy – spacer po Starówce; październik – Barwy jesieni w Łazienkach Królewskich – m.in. zwiedzanie Pałacu na Wyspie; listopad – Poznajemy Fryderyka Chopina – zwiedzanie Muzeum Chopina i bazyliki Św. Krzyża; grudzień – Skarby polskiej ziemi – wizyta w Muzeum Geologicznym; styczeń – Przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi – wizyta w Centrum Olimpijskim;luty – Odwiedzamy Polskie Radio – m.in. nagranie do audycji „Radio Dzieciom” (emisja 10.05.2018); marzec – Wielkanocny koszyk dla potrzebujących – wizyta w niezwykłym Pensjonacie św. Łazarza przy ul. Traktorzystów; kwiecień – Kwitnące ogrody króla Jana – wizyta w Wilanowie; maj – Warszawa leży nad Wisłą – rejs statkiem.
Warsztaty przebiegały bardzo bezpiecznie dzięki wychowawczyniom Jolancie Ostrowskiej i Monice Domańskiej, które zawsze dbały o to, by dzieci nie były głodne ani spragnione.
Warsztaty mają być kontynuowane od września. „Delfinki” zapraszają do współpracy inne przedszkola.

AS

Zapraszamy do galerii: Warsztaty Varsavianistyczno-Patriotyczne
Opublikowano: poniedziałek 13 sierpnia 2018 / Wprowadził: rtr 
Kolejne trzecie spotkanie z „Letnia Kraina Zabaw”
W sobotę, 4 sierpnia 2018 r. po raz trzeci na placu przy ul. Dzieci Warszawy 24 uczestniczyliśmy w „Letniej Krainie zabaw”. Pełnię lata udowodniła słoneczna i upalna pogoda. Nic zatem dziwnego, iż niesłabnącą popularnością cieszyła się świeża chłodna woda dostarczona specjalnym beczkowozem przez Wodociągi Warszawskie. Trzeba przyznać, że był to bardzo dobry pomysł, dzięki któremu młodzi i starsi mieszkańcy mogli dłużej korzystać z gier i zabaw.

Oferta była równie bogata jak poprzednio, ale tym razem szczególną popularnością wśród dzieci cieszyły się zabawy pod zadaszeniem – układanie budowli z dużych drewnianych klocków, malowanie plansz, zabawa w małym domku. Rodzice i opiekunowie również chronili się w cieniu i dzięki temu byli blisko swych bawiących się pociech.

Impreza ponownie była bardzo udana, pod wieczór temperatura nieco zelżała, co stało się zachętą do kolejnych zabaw i znowu dzieci miały ochotę bawić się dłużej.

Zapraszamy na ostatnie spotkanie w tym roku, w sobotę, 25 sierpnia. Początek – godz. 11.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy do galerii: Trzecie spotkanie z „Letnia Kraina Zabaw”
Opublikowano: poniedziałek 6 sierpnia 2018 / Wprowadził: rtr 
Drugie spotkanie w Letniej Krainie Zabaw
W sobotę, 21 lipca 2018 r. odbyła się druga impreza z wakacyjnego cyklu „Letnia Kraina Zabaw”. Tym razem plac wypełniony dmuchańcami i urządzeniami rekreacyjnymi odwiedziło znacznie więcej mieszkańców. Letnią krainę zabaw odwiedziły rodziny z dziećmi. W zabawie często uczestniczyły trzy pokolenia: dziadkowie, rodzice i pociechy.

Każde dziecko, w zależności od wieku, umiejętności i chęci, mogło cieszyć się aktywną zabawą. Dzieci próbowały swych sił na rodeo w „poskromieniu byka”, skakały na bungee (bandżi), wspinały się po ściance, odwiedzały „dżunglę”, gdzie mogły zdobyć górę i zjechać ze zbocza. A wszystko pod czujnym okiem instruktorów, obsługi urządzeń i animatorów.

Dorośli dopingowali swe pociechy, a przy okazji rozmawiali ze sobą i poznawali się. Letnia kraina zabaw jest nie tylko zabawą i radością dla dzieci, ale spełnia również funkcję integrującą mieszkańców dynamicznie rozwijającej się Dzielnicy. Impreza była bardzo udana, dzieci bawiły się do wieczora i nie chciały rozstać się z dmuchańcami.

Kolejne spotkanie planowane jest na 4 sierpnia. Start o godz. 11.00. Zapraszamy.
Opublikowano: poniedziałek 23 lipca 2018 / Wprowadził: rtr 
Letnia kraina zabaw
W sobotę 7 lipca 2018 r. Burmistrz Urszula Kierzkowska otworzyła pierwszą wakacyjną imprezę z dmuchańcami z cyklu „Letnia kraina zabaw”. Towarzyszyli jej zastępca burmistrza Wiesław Krzemień oraz radni Dzielnicy Ursus Anna Lewandowska i Rafał Włodarczyk. Kraina dmuchańców wyrosła w Ursusie przy ul. Dzieci Warszawy 24 i prezentowała się imponująco.

Niespodzianka czekała już na powitaniu - każde dziecko wchodzące do „Letniej krainy zabaw” mogło wybrać pluszową zabawkę-maskotkę.

Starsze dzieci miały do wyboru dużą zjeżdżalnię, tor przeszkód, dmuchaną górę wspinaczkową, Gladiatora, a przedszkolaki plac zabaw „Konewka”.

Rodzice i opiekunowie wraz z dziećmi bawili się znakomicie – dzieci na dmuchańcach, a rodzice jako obserwatorzy.

Impreza była bardzo udana, czemu sprzyjała ciepła i słoneczna sobota. Letnią krainę dmuchańców odwiedziły liczne rodziny ze swymi pociechami.

Impreza dała też okazję do wspólnego spędzenia miłych chwil mieszkańcom nowych osiedli.

Zapraszamy do galerii - Letnia Strefa Relaksu przy ulicy Dzieci Warszawy
Opublikowano: czwartek 12 lipca 2018 / Wprowadził: rtr 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej Nr 4
22. czerwca 2018 roku zakończyliśmy kolejny rok szkolny. O godzinie 9:00 na czas wakacji szkołę pożegnali uczniowie klas 4-7. Po części artystycznej, którą przygotowali najstarsi adepci naszej szkoły, nastąpiła część oficjalna – wręczono dyplomy wychowankom ze świadectwami z wyróżnieniem oraz zasłużonym reprezentantom „Czwórki” w sporcie.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz Dzielnicy: Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wanda Kopcińska.

Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele Rady Rodziców i Rady Szkoły: Pan Robert Zawistowski – Wiceprzewodniczący Rady Rodziców i Rady Szkoły, Joanna Butkowska – Członek Prezydium Rady Rodziców i Rady Szkoły.

O godzinie 11:00 oficjalnie powitali wakacje trzecioklasiści. Po przemówieniu Dyrektor Ewy Gerełło i wystąpieniu Izabeli Limanowskiej – Przewodniczącej Rady Rodziców i Rady Szkoły dzieci obejrzały program artystyczny i odebrały świadectwa z rąk wychowawców.

Uczniowie klas 1-2 „do zobaczenia” szkole powiedzieli jako ostatni, o godzinie 12:00. O wrażenia artystyczne zadbali pierwszoklasiści. Na początku uroczystego spotkania głos zabrali Pani Dyrektor oraz Pan Robert Zawistowski. Podobnie jak ich starsi koledzy, uczniowie odebrali świadectwa z rąk wychowawców w klasach.

Oddziały przedszkolne pożegnały szkołę i swoich opiekunów jako pierwsze o 8:00 w salach lekcyjnych w towarzystwie rodziców.

Podczas oficjalnych uroczystości w sali gimnastycznej Dyrektor Ewa Gerełło wręczyła statuetki Zasłużony Szkole Wiesławowi Krzemieniowi, Wandzie Kopcińskiej i Wiesławie Winter – wieloletniemu nauczycielowi szkoły. Izabela Limanowska, Paweł Zawistowski oraz Joanna Butkowska zostali uhonorowani statuetkami Przyjaciela Szkoły.

Wszystkim uczniom życzymy wspaniałego wypoczynku i ciepłych, pełnych przygód chwil. Do zobaczenia 3. września!
Opublikowano: poniedziałek 25 czerwca 2018 / Wprowadził: rtr 
Znowu jesteśmy wśród najlepszych!
Z nieukrywaną radością i satysfakcją prezentujemy osiągnięcia uczniów włączonych do LVI LO oddziałów gimnazjalnych.

Colorful Security – pomysł na wynalazek uczennic: Magdaleny Bortniczuk i Katarzyny Horeckiej z klasy 2a podczas uroczystej gali podsumowującej VIII edycję programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha został nagrodzony I miejscem. Gala odbyła się 19 czerwca w siedzibie firmy Robert BOSCH Sp. z o.o. Gimnazjum nr 132 w warsztatach kreatywnych bierze udział od początku programu. Zgłosiliśmy wiele pomysłów, cztery z nich zakwalifikowały się do ścisłego finału. Colorful Security przechodzi do historii, jako zwycięzca VIII edycji. Zdobył uznanie wśród jury w skład, którego wchodzą m.in. przedstawiciele Urzędu Patentowego RP, Politechniki Warszawskiej i firmy BOSCH. Organizatorzy przewidzieli dla laureatów I miejsca cenne nagrody. Nagrodą w Konkursie jest czek na wyposażenie pracowni technicznej o wartości 5 tys. zł, a dla uczniów nagroda o wartości ok. 1000 zł. Dodatkowo Biuro Edukacji m.st. Warszawy ufundowało dla wszystkich laureatów bezpłatne wejściówki do Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium.

Inny projekt realizowany przez szkołę również zakończył się sukcesem. 18 czerwca ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu realizowanego w ramach Projektu z ZUS. Najlepszą pracę w kategorii plakat, promującą ideę ubezpieczeń społecznych wykonała Gabriela Błaszczyk (3a), a w etapie rejonowym konkursu wyróżnienie zdobył Kamil Księżopolski (2c).

Tradycją stały się już sukcesy uczniów w ramach Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Twoje dane - twoja sprawa”. W tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie dla Uczniów „Mój pierwszy telefon – ochrona prywatności w sieci” uczniowie oddziałów gimnazjalnych znaleźli się w gronie laureatów. Wyróżnienie w kategorii infografika zdobili: Adam Szumski (2c) oraz Małgorzata Miksa (3a). Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 8 czerwca na stadionie PGE Narodowy w obecności dr Edyty Bielak-Jomaa - Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Aurelii Michałowskiej – Mazowieckiego Kuratora Oświaty, przedstawicieli MEN i Ministerstwa Cyfryzacji oraz sponsorów. Niewątpliwą atrakcją dla przybyłych z całej Polski uczniów i nauczycieli nagrodzonych w tegorocznej edycji Programu było zwiedzanie stadionu PGE Narodowy.

Nad przebiegiem realizowanych przez szkołę programów edukacyjnych oraz opiekunem uczniów, laureatów konkursów jest Anna Lewandowska, nauczyciel informatyki i zajęć technicznych.

Zapraszamy na stronę internetową szkoły gdzie znajdują się galerie zdjęć i informacje o sukcesach uczniów www.56lo.waw.pl.

Zapraszamy do galerii - Znowu jesteśmy wśród najlepszych!
Opublikowano: piątek 22 czerwca 2018 / Wprowadził: rtr 
Uczniowie z Warszawy bliżej nauki
W roku szkolnym 2017/2018 aż 2000 uczniów i 160 nauczycieli wzięło udział w projekcie Szkoła Bliżej Nauki, realizowanym przez Centrum Nauki Kopernik w partnerstwie z samorządami z Mazowsza.

W ostatnim kwartale 2017 r. do wszystkich 38 szkół z Mazowsza trafiło po 10 zestawów edukacyjnych "Woda" oraz 50 zestawów "Micro:bit" służących do nauki programowania. Stworzona przez ekspertów Centrum Nauki Kopernik zawartość pudełka „Woda” pozwala w interdyscyplinarnym ujęciu poznać chemiczne, fizyczne i optyczne właściwości wody. Doświadczenia w zestawie zostały dobrane tak, aby uczniowie mogli bez trudu uświadomić sobie, że zachodzące w przyrodzie zjawiska, których na co dzień doświadczają, podlegają prawom wielu różnych dziedzin nauki, a woda jest nie tylko częścią ich codzienności, ale też niezwykle cennym ziemskim zasobem. Dzięki samodzielnemu wykonywaniu eksperymentów uczniowie mogą spojrzeć na świat całościowo i przełamać ograniczenia szkolnej edukacji przedmiotowej. Koncepcja pudełka powstała w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Przewrót Kopernikański”.

Uczniowie z Warszawy mieli okazję brać aktywny udział w zajęciach w Majsterni w Centrum Nauki Kopernik. Pracowali w grupach nad budową wahadła, mostów, wyrzutni. Później zwiedzali wystawy według wcześniej przygotowanych wskazówek swoich nauczycieli.

Zapraszamy na stronę projektu:
http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/projekty-europejskie/szkola-blizej-nauki/

W razie pytań prosimy o kontakt: Areta Wasilewska-Gregorowicz, Dział PR
areta.wasilewska@kopernik.org.pl

Zapraszamy do galerii - Uczniowie z Warszawy bliżej nauki
Opublikowano: środa 20 czerwca 2018 / Wprowadził: rtr 
Wyróżnienia i dyplomy dla aktywnych uczniów
W środę ,30 maja w Gimnazjum nr 131 przy ul. Drzymały 1 wręczono nagrody w Dzielnicowym Konkursie Literackim pod tytułem "Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze niewidoczne jest dla oczu…". W wydarzeniu władze Dzielnicy reprezentowali zastępcy burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, a także radne Dzielnicy Ursus Wanda Kopcińska i Irena Jarzębak. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym.

Zapraszamy do galerii - Wyróżnienia i dyplomy dla aktywnych uczniów
Opublikowano: poniedziałek 11 czerwca 2018 / Wprowadził: rtr 
Uroczyste podsumowanie konkursów i olimpiad w Szkole Podstawowej nr 4
W dniu 7 czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie olimpiad i konkursów dzielnicowych organizowanych przez Szkołę Podstawową Nr 4.

Tego dnia gościliśmy przedstawicieli władz samorządowych: Pana Wiesława Krzemienia - zastępcę Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Panią Wandę Kopcińską - Przewodniczącą Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus, a także przedstawicieli instytucji wspierających szkołę - Muzeum Niepodległości w Warszawie, XVII Oddział PKO BP, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy. Licznie przybyli również laureaci i finaliści olimpiad i konkursów wraz ze swoimi nauczycielami. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania wszystkich przybyłych. Nie zabrakło wielu ciepłych słów skierowanych z ust zaproszonych Gości i Pani Dyrektor Ewy Gerełło. Po rozdaniu nagród, uczniowie naszej szkoły przedstawili występ artystyczny, podczas którego mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów.

Poniżej przedstawiamy podsumowanie i wyniki olimpiad i konkursów dzielnicowych organizowanych w tym roku szkolnym przez nasza szkołę.

XV Dzielnicowa Olimpiada Historyczna „Nasza Niepodległa”
Do udziału w olimpiadzie zgłosiło swoich uczniów siedem szkół podstawowych dzielnicy Warszawa – Ursus: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 11, Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 381, Szkoła Podstawowa nr 382, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4. W finale konkursu uczniowie przedstawiali prezentację multimedialną dotyczącą wybranego przez siebie tematu z zakresu historii Polski, dotyczącej odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Komisję III etapu stanowili nauczyciele gimnazjum i liceum naszej dzielnicy oraz przedstawiciel Muzeum Niepodległości. Nagrodzeni uczniowie to:

I miejsce – Barańczak Iga SP 4
II miejsce – Wojtiuk Katarzyna SSP 4, Jankowski Stanisław SP 4, Sawicki Wojciech SP 382
III miejsce – Wolszczak Natalia SP 4, Żaczkiewicz Szymon SP 11, Baran Piotr SP 4, Spytek Wiktoria SP 382
Wyróżnienia: Małek Paweł SP 11, Wiśniewski Paweł SP 2, Czalipa Bartosz SP 4, Brzeszkiewicz Krzysztof SP 11.

XII Dzielnicowa Olimpiada Matematyczna
XII Dzielnicowa Olimpiada Matematyczna odbywała się pod hasłem "Matematyka procentuje". Tegoroczna edycja poświęcona była tematyce związanej z obliczeniami procentowymi oraz podstawowymi zagadnieniami z zakresu bankowości. W związku z tym, do współpracy w organizacji olimpiady, zaproszeni zostali przedstawiciele 17 Oddziału Banku PKO BP w Warszawie. W olimpiadzie udział wzięli uczniowie ze szkół: SP2, SP4, SP11, SP14, SP381. W wyniku trzech etapów zmagań komisja konkursowa wyłoniła laureatów i uczniów wyróżnionych:

I miejsce – Aleksandra Sznajder SP 4
II miejsce – Filip Kopyt – SP 11
III miejsce – Zofia Bednarczyk – SP 11 i Erwin Trynkus – SP 11
Wyróżnienia: Julia Bogdańska – SP 4, Aleksandra Główka – SP 11, Mateusz Kucharski – SP 381, Bartosz Polus – SP 4.

XV Dzielnicowa Olimpiada Przyrodniczo - Biologiczna "Powietrze wokół nas”
W olimpiadzie wzięli udział uczniowie klas 4-7 sześciu szkół podstawowych naszej dzielnicy. Olimpiada została przeprowadzona w trzech etapach. W etapie pierwszym i drugim uczniowie rozwiązywali test, w trzecim przedstawiali prezentację na dowolnie wybrany przez siebie temat dotyczący powietrza. Do pierwszego etapu olimpiady przystąpiło 93 uczniów. Do II etapu zakwalifikowało się 23 uczniów, a do trzeciego 8 uczniów.

Komisja w składzie: p. Agnieszka Podczaska przewodnicząca komisji, nauczyciel biologii CLIX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, p. Ludwika Kwiadas - Wierzbicka kierownik działu edukacji w Granicy Kampinoskiego PN, p. Magdalena Czapska- Szymul przedstawiciel Wydziału Ochrony Środowiska Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy wyłoniła laureatów i przyznała wyróżnienia. Ocenie podlegał wkład pracy w przygotowanie prezentacji, wiedza merytoryczna oraz sposób jej zaprezentowania.

I miejsce zajęła Iga Barańczak ze Szkoły Podstawowej nr 4 prezentując pracę "Powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych i jego wpływ na zdrowie człowieka".

II miejsce zajął Ignacy Sawicki z SP nr 4 prezentując pracą poświęconą aktualnemu problemowi zanieczyszczenia powietrza ,,Walka ze smogiem".

III miejsce zajęło troje uczniów: Wiktoria Jasek z SP nr 4 prezentując temat "Choroby układu oddechowego", Maria Marcinek z SP nr 14 ,,Być wolnym jak ptak" oraz Wojciech Sawicki z SP nr 382 "Atmosfera jako żywioł na terenie Polski".

Wyróżnienie otrzymało dwoje uczniów z SP nr 11: Weronika Niemiec "Maseczki antysmogowe - ochrona przed smogiem" oraz Maciej Skarżyński "Fotosynteza jako proces kształtujący atmosferę".

Dzielnicowa Olimpiada Informatyczno-Językowa

Etap I był etapem szkolnym i zakończył się 8 grudnia 2017 roku. Uczniowie mieli do wykonania prezentacje multimedialną na temat jednego z następujących krajów anglojęzycznych. Finał obył się 30 maja 2018 roku, wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 382. Zadaniem uczniów było wykonanie zadań w języku angielskim (testów, krzyżówek, quizów) przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Sprawdzana była umiejętność stosowania narzędzi programu do tworzenia testów, krzyżówek i quizów oraz przejrzyste i ciekawe wykonanie ćwiczeń, poziom językowy oraz poprawność gramatyczna i językowa. Laureatami zostali:

I miejsce – Maria Pesta SP 4, Michał Dolata SP 382
II miejsce – Robert Sikora SP 382
III miejsce – Bartosz Krawczyk SP 382
VIII Dzielnicowy Konkurs Języka Angielskiego dla klas I – III "All about English”

Do konkursu przystąpiły szkoły: Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 382, Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 2. I etap polegał na rozwiązaniu testu gramatycznego obejmującego zakres nauczania j angielskiego w klasach klas I – III. II etap międzyszkolny odbył się 24 maja 2018r. Przystąpiło do niego 14 uczniów. Polegał on na wykonaniu testu słuchowego oraz testu leksykalno- gramatycznego. Uczniowie, którzy uzyskali najwyższą punktację to:

I miejsce - Matylda Stokłosa SP 14, Zofia Stawasz SP14
II miejsce - Wojciech Daniłow SP14, Wiktor Górecki SP4
III miejsce - Ksawery Borkowski SP2
wyróżnienie - Maksymilian Tomczyk SP382

XI edycja Dzielnicowego Konkursu Mistrz Sudoku

Konkurs Sudoku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów klas 1-3 ursuskich szkół. Licznie biorą w nim udział dzieci ze szkół SP 4, SP 11, SP 14 i SP 382. Uczniowie zmagali się z łamigłówkami w trzech etapach – klasowym, szkolnym i międzyszkolnym.

Oto laureaci:

I miejsce-
Natan Aniołek (SP 11) kl. 1
Maja Adamczyk (SP 11) kl. 2
Igor Krupa (SP 4) kl. 3

II miejsce-
Adam Stec (SP 4) kl. 1
Mateusz Śmietanko (SP 382) kl. 2
Oskar Olszówka (SP 382) kl. 2
Mateusz Wójtowicz (SP 4)kl. 2
Adam Lewczyk (SP 4) kl. 3

III miejsce-
Julia Wróbel (SP 382) kl. 1
Maria Borsuk (SP 382) kl. 1
Szymon Włodarski (SP 4) kl. 1
Franciszek Niedziński (SP 4) kl. 2
Igor Bogucki (SP 382) kl. 2
Maja Lipińska (SP 11) kl. 3

Wyróżnienia:
Maja Skalicka (SP 382) kl. 1
Magdalena Kukawska (SP 4) kl. 2
Tymon Włodarczyk (SP 11) kl. 3

II Dzielnicowy Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny dla uczniów klas 3

8 maja 2018r. w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się ostatni etap II-go Dzielnicowego Konkursu Przyrodniczo- Ekologicznego dla. kl. III, w którym uczestniczyło 18 finalistów z pięciu Publicznych Szkół Podstawowych w Ursusie. Uczniowie zmagali się z zadaniami przyrodniczymi oraz ekologicznymi z zakresu wiedzy o lesie i jego mieszkańcach. Uzyskali następujące wyniki:

1.miejsce - Główka Jan SP11
2.miejsce - Urszula Tarabasz SP4
3.miejsce - Arkadiusz Jakubik SP4

Wyróżnienia: Jan Gołda SP14, Konstancja Bajor SP14, Wojciech Fic SP11, Aleksandra Augustynik SP11, Adrianna Pindakiewicz SP11, Paulina WistelSP11, Maria Szylin SP11, Oliwia Krzeszewska SP11, Anna Skrzypkowiak SP11, Mateusz Seretny SP2, Marianna Kurpiel SP2, Joanna Orbach SP4, Lena Trubacz SP4, Aleksandra Radej SP4, Krzysztof Ciereszyński SP4.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za podjęcie wyzwania i wzięcie udziału w naszych konkursach i olimpiadach. Laureatom, finalistom i osobom wyróżnionym , a także ich opiekunom serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w kolejnych latach nauki. Szczególne podziękowania kierujemy do władz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, które objęły konkursy swoim patronatem.

Zapraszamy do galerii - Uroczyste podsumowanie konkursów i olimpiad w Szkole Podstawowej nr 4
Opublikowano: poniedziałek 11 czerwca 2018 / Wprowadził: rtr 
Ziemia jak ogród
W dniu 21 maja 2018 r. w Ośrodku Kultury Miś odbył się finał VII Dzielnicowego Konkursu Ekologicznego pod hasłem: „Jeśli będziesz żyć w zgodzie z naturą, nigdy nie będziesz ubogi”. Jego organizatorem był Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego im. Wł. Grabskiego. Honorowy patronat objęła Urszula Kierzkowska Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Finalistami konkursu byli uczniowie z dzielnicy Ursus z Gimnazjum nr 130 oraz Społecznego Gimnazjum nr 4 STO i z dzielnicy Włochy Gimnazjum nr 113. Każda drużyna reprezentująca szkołę musiała poddać się sprawdzianowi wiedzy o Kampinoskim Parku Narodowym oraz ekologii i ochronie środowiska. Poza tym drużyny musiały wykonać doświadczenie ukazujące wpływ cywilizacji na środowisko lub organizmy. Po raz pierwszy w długiej historii konkursu, po dokładnej ocenie, jury podjęło decyzję przyznania pierwszych miejsc wszystkim finalistom konkursu. Jury uznało, iż poziom uczestników tegorocznego konkursu był tak wysoki, a ich wiedza tak wyrównana, że wszystkie drużyny zajęły pierwsze miejsca. Pomysłodawczynią oraz realizatorką przedsięwzięcia jest Sylwia Witek, która zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie już za rok.
Informacja przygotowana przez organizatora konkursu.

Zapraszamy do galerii - Ziemia jak ogród
Opublikowano: wtorek 29 maja 2018 / Wprowadził: lwi 
VII Szkolny Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 4
W dniu 12 maja w naszej szkole odbył się VII Szkolny Piknik Rodzinny, w którym wzięli udział uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. W proponowanych uczniom zabawach i łamigłówkach tematem przewodnim była Polska, w tym roku świętujemy bowiem stulecie odzyskania niepodległości. Inne tematy zabaw przeznaczonych dla najmłodszych to "W zdrowym ciele zdrowy duch" oraz "Nasza Warszawa".

W godzinach od 9 do 13 mieliśmy okazję lepiej się zintegrować i wspaniale pobawić. Dzięki pomysłowości rodziców i nauczycieli, a także hojności sponsorów dzieci uczestniczyły w wielu atrakcjach. Sprawdzały swoją sprawność fizyczną na ściance wspinaczkowej, malowały na folii, bawiły się przy użyciu chusty animacyjnej, skakały na trampolinie, rozegrano także mecze siatkówki, nauczyciele zmierzyli się ze swoimi podopiecznymi, a następnie z ich rodzicami.

Chętnie odwiedzano stanowiska tematyczne, za prawidłowe wykonanie proponowanych tam zadań zdobyć można było pieczątki na specjalnych kartach loteryjnych.

Przez cały czas trwania pikniku na scenie prezentowali się uzdolnieni artystycznie uczniowie. Podziwialiśmy taniec, śpiew, gimnastykę artystyczną, pokazy sztuk walki i grę na instrumentach. Dzięki zaangażowaniu rodziców i sponsorów każdy, kto zmęczył się pyszną zabawą, mógł liczyć na poczęstunek.

Szkoła składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji pikniku: firmie ZUH ROBICO, firmie turystycznej Potris, szkołom językowym Erly Stage i SPEAK-4-KIDS, firmie DEMART, firmie Agmar, Judo Panda oraz bankowi PKO.

Zapraszamy do galerii - VII Szkolny Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 4
Opublikowano: poniedziałek 28 maja 2018 / Wprowadził: lwi 
„Ośmiu Wspaniałych” - wśród laureatów wolontariusze z Ursusa
W dniu 24.05.18 r. w Teatrze Roma odbyła się Gala XXV Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych", laureatami w kategorii „ósemeczki” zostali: Weronika Iwaniuk z 6a oraz Maksymilian Orliński z 6c, dziesięcio-osobowe jury doceniło ich wysiłek na rzecz ludzi, zwierząt, środowiska. Opiekując się Wolontariatem SP nr 2 od 2004 roku, doczekałam się 11 laureatów i 2 wyróżnionych, serdecznie wszystkim gratuluję. To Wy dajecie radość życia innym, zmieniacie Świat na tak.
Trochę wspomnień na jubileusz „BAL NA STO ŁEZ”
Z uczniami wolontariuszami pracuję już czternaście lat. Najaktywniejsi startują w konkursie Ośmiu Wspaniałych. W Ursusie nie brakuje nam zadań. Są całkiem urozmaicone. A to odwiedziny w dwóch okolicznych domach dziecka, a to tworzenie kart z serdecznymi słowami dla żyjących powstańców warszawskich, a to akcje pielęgnowania pamięci o dziejach dzielnicy, a to systematyczne uwalnianie naszego miejsca na Ziemi od makulatury. Ten rozrzut tematyczny ma trochę wspólnego z moimi własnymi fascynacjami, jakie chcąc nie chcąc przekazuję podopiecznym. Jestem, zdaje się, inna niż wszyscy: przyrodnik, przewodnik po Warszawie, po Mazowszu, radna i harcmistrz.
Młodzi garną się do wolontariatu. Są otwarci na działania nowe, także z obszarów dotychczas obcych. To wielka wartość obserwować ich zaangażowanie i żywe emocje. Z perspektywy opiekuna widać tego zaangażowania i tych emocji co niemiara. Dlatego też w odpowiedzi na pytanie o szczególny moment chcę przywołać epizod, który się powtarza.
Moje Ósemeczki regularnie biorą udział w karnawałowych balach integracyjnych. Przyjeżdżamy na miejsce. Wielka szykowna sala jest zawsze pomysłowo udekorowana. Skoro karnawał, to zima: dzieciaki wyłuskują się z ciepłych kurtek, poprawiają stroje, eleganckie, wieczorowe, albo mocują przywiezione elementy balowego przebrania. Wszyscy zaaferowani, czuć radosne oczekiwanie. Wchodzimy do sali balowej. Każdy z nas ogarnia wzrokiem uczestników już przybyłych. I zawsze w tym momencie widok rówieśników dotkniętych w widoczny sposób ciężkimi niepełnosprawnościami, najróżniejszymi, wyciska moim podopiecznym łzy. I ja też nie hamuję łez.
To jest za każdym razem przejmujące. Współczucie? Jakaś bezwarunkowa solidarność? A przecież do mojej szkoły uczęszcza pewna liczba uczniów z niepełnosprawnościami, więc taki widok nie jest obcy. Rozumie się, że nie jest też nieoczekiwany.
Stanięcie twarzą w twarz z tyloma dziećmi, które zmagają się z ograniczeniami, wcale nie blokuje. Bal się zaczyna, zabawa nabiera tempa. Wszystkich ogarnia radość. Radość z atrakcji oraz bycia razem. A potem niedosyt: już koniec? Tak szybko?
Jako miłośniczka podróży nie mogę nie wspomnieć dodatkowo o charakterystycznych chwilach w drodze. Moje Ósemeczki chętnie włączają się w zbiórki. Kiedy Fundacja "Świat na Tak" potrzebuje rzeczy do paczek świątecznych, gromadzimy to i owo, napełniamy plecaki, torby lub worki i całą grupą maszerujemy na przystanek, by nas i pakunki zawiózł autobus z Ursusa na Plac na Rozdrożu, do biura fundacji. Uwielbiam miny osłupiałych pasażerów, patrzących, jak wsiada ta nasza drużyna transportowa - solidnie objuczone dzielne dzieciaki.
Jeszcze ciekawiej wyglądały wyprawy do schroniska znanego jako 101 Kotów lub Koci Azyl w Konstancinie. Ciekawiej, bo trasa wymuszała parę przesiadek. Zawoziliśmy zwierzakom zapas karmy. Ostatnio jednak podróżujemy tam samochodem, dzięki zaangażowaniu taty jednego z klubowiczów.
Irena Jarzębak

Zapraszamy do galerii - „Ośmiu Wspaniałych” - wśród laureatów wolontariusze z Ursusa
Opublikowano: piątek 25 maja 2018 / Wprowadził: lwi 
„Dziecięce marzenia” w klasie 2b w Szkole Podstawowej Nr 4
Uczniowie klasy 2 b wzięli udział w akcji pt.: „Dziecięce marzenia” organizowanej przez redakcję „Super Expressu”. Dzieci napisały listy do redakcji, w których opisały swoje marzenia. Zdradziły w nich, że marzą o podróżach, różnych zwierzętach, pracy lekarza, czy strażaka.
Dnia 26 kwietnia w klasie odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których uczniom towarzyszyli goście: burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy - Urszula Kierzkowska, zastępcy burmistrza - Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, dyrektor Ewa Gerełło, wicedyrektor Edyta Gawlicka oraz fotograf „Super Expressu”. W trakcie zajęć dzieci m.in. wspólnie wykonały piosenkę pt. „Rzeka marzeń”, bawiły się w zabawy związane z marzeniami, układały specjalne puzzle ze zdjęciami znanych osób, którym spełniły się dziecięce pragnienia. Wychowawczyni uzmysławiała dzieciom, że warto wierzyć w swoje marzenia, choć często do ich spełnienia dochodzi się poprzez ciężką pracę.
Podczas interpretacji wiersza Joanny Kulmowej pt. „Marzenia” uczniowie doszli do wniosku, że szkoła jest miejscem, gdzie można rozwijać swoje pragnienia i zdolności, które pomagają w realizacji nawet najskrytszych marzeń.

Na zakończenie wszyscy wspólnie obejrzeli film, zrealizowany w klasie podczas wykonywania pracy plastycznej, gdzie przy okazji uczniowie opowiadali o swoich marzeniach. https://youtu.be/WQAPjn6fJSk

Zapraszamy do galerii - „Dziecięce marzenia” w klasie 2b
Opublikowano: poniedziałek 14 maja 2018 / Wprowadził: lwi 
Konkurs Piosenki Ekologicznej pod hasłem: ,,Okaż kulturę i chroń naturę" w Przedszkolu nr 413
W ramach realizacji jednego z głównych założeń Koncepcji Funkcjonowania i Rozwoju Przedszkola nr 413 odbyła się VIII Edycja Konkursu Piosenki Ekologicznej pod hasłem: ,,Okaż kulturę i chroń naturę". Jego celem jest popularyzacja zagadnień i postaw ekologicznych poprzez muzykę i śpiew; zainteresowanie dzieci tematyką ekologiczną oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wszelkie lokalne zmiany w środowisku, których sprawcą jest człowiek.

W konkursie corocznie udział biorą dzieci z placówek przedszkolnych z naszej dzielnicy. Przedszkolaki prezentują piosenki o tematyce ekologicznej. Nierzadko występy wzbogaca odpowiednia choreografia oraz barwne stroje małych artystów. Przedsięwzięcie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, nauczycieli i rodziców. W ten sposób stwarzamy dla naszych podopiecznych okazję do wystąpień przed publicznością, pokonywania trudności oraz do nabywania przekonania o własnej wartości.

Pomysłodawczynią konkursu jest dyrektor Przedszkola nr 413 Hanna Załęska. Wspólnie z nauczycielami organizuje kolejne edycje imprezy. W tym roku wydarzenie honorowym patronatem objęła pani Urszula Kierzkowska – Burmistrz dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Fundacja Strefa Zieleni, a także Wydział Ochrony Środowiska dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz Klub Gaja.

Patronat medialny nad konkursem sprawowali: „Dziennik Ursusa”, „Świat OZE” (Odnawialne Źródła Energii). Swoją obecnością uświetnili konkurs: Wiesław Krzemień – zastępca burmistrza dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Ewa Sufin- Jacquemart prezes Fundacji Strefa Zieleni, Renata Madej – inspektor Wydziału Oświaty i wychowania dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Magdalena Czapska – Szymul - kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Maria Grażyna Grzechnik- Nowak - solistka, artystka scen polskich.

Gratulujemy laureatom i nauczycielom. Uczestnicy otrzymali dyplomy, upominki i statuetki. Moc ogromnych podziękowań skierowano do dzieci, nauczycieli, jury i dyrektor placówki. Jak mówi przysłowie chińskie ,,Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż, Jeśli myślisz 10 lat naprzód – sadź drzewo, Jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz dzieci”

Pamiętajmy o tym, przyszłość naszej planety zależy od każdego z nas.
Hanna Załęska

Zapraszamy do galerii - Konkurs Piosenki Ekologicznej pod hasłem: ,,Okaż kulturę i chroń naturę" w Przedszkolu nr 413
Opublikowano: piątek 4 maja 2018 / Wprowadził: lwi 
Spektakl charytatywny "Mały Książę"
W dniu 17 kwietnia br. o godz. 18:00 na scenie widowiskowej Ośrodka Kultury Arsus odbył się występ uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 382, którzy zainscenizowali „Małego Księcia”.

Ich wspólne przedsięwzięcie uczniów i nauczycieli miało na celu zapoznanie szerszego grona z ideą adopcji na odległość. Zorganizowana w ten sposób akcja charytatywna wspomogła dzieło misyjne w Kamerunie, a społeczność szkolna objęła adopcją 9-letniego chłopca o imieniu Wildriede.

Pomysłodawczynią spektaklu, scenarzystką oraz reżyserem była Siostra Ewa Barłowska ze zgromadzenia Sióstr Pallotynek, katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 382. Była też jego i Inscenizacja przedstawienia dostarczyła głębokich przeżyć i wzruszeń. Młodzi aktorzy, uczniowie klas 4 i 5 oraz występujący nauczyciele, przypomnieli, że najważniejsze w życiu człowieka jest czynienie dobra i uwrażliwienie na potrzeby innych. Uczynili to w sposób wysoce profesjonalny, łącząc słowo z muzyką, śpiewem i sugestywną grą aktorską. Na szczególne wyróżnienie zasłużył cały zespół aktorski z Jakubem Błażejczakiem w roli „Małego Księcia”.

Podsumowaniem przedstawienia była rozmowa z dziećmi. Rangę i znaczenie tej akcji charytatywnej podkreślili w swoich wystąpieniach, wyrażając słowa uznania i podziękowania: radna Wanda Kopcińska - przewodnicząca Komisji Oświaty Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, ksiądz Dziekan Prałat Zbigniew Sajnóg, siostra Iwona Nadziejko - Przełożona Prowincjonalna Sióstr Pallotynek oraz Edyta Bartos z prezydium Rady Rodziców SP382.

Zapraszamy do galerii - Spektakl charytatywny "Mały Książę"
Opublikowano: piątek 20 kwietnia 2018 / Wprowadził: lwi 
Wizyta dzieci w JRG 16 w Ursusie
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 383 uczestniczyli w spotkaniu ze służbami w ramach realizacji programu „Bezpieczne dziecko w domu, w szkole na ulicy”, które miało miejsce w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 16 w Ursusie. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość nauczyć się prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze, w szkole, na podwórku, w kontaktach z osobą obcą czy nieznanym psem. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały od przedstawicieli Urzędu Dzielnicy drobne upominki.

Zapraszamy do galerii - Wizyta dzieci w JRG 16 w Ursusie
Opublikowano: poniedziałek 16 kwietnia 2018 / Wprowadził: lwi 
Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy Województwa Mazowieckiego "Poznajemy Ojcowiznę"
W sobotę 24.03 w Serocku Mateusz Wojciewski z opiekunką pracy p. Irena Jarzębak odebrali dyplom i nagrodę za zajęcie II miejsca w Młodzieżowym Konkursie Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym Województwa Mazowieckiego "Poznajemy Ojcowiznę". Mateusz wykonał album o Ekotrasie "Historia Osiedla Gołąbki".
Opublikowano: czwartek 29 marca 2018 / Wprowadził: lwi 
Uroczyste Śniadanie Wielkanocne Przedszkola Integracyjnego nr 137 im. Janusza Korczaka
Przedszkolaki w poniedziałek, 20 marca z Przedszkola Integracyjnego nr 137 im. Janusza Korczaka jak co roku przygotowali uroczyste Śniadanie Wielkanocne, zorganizowane dla całej społeczności przedszkolnej. W tym roku nauczyciele i dzieci z grupy 4-latków „Motylki” przy współpracy rodziców przygotowały przedstawienie wielkanocne „Kolorowe pisanki”. Wśród zaproszonych gości była Wanda Kopcińska- Przewodnicząca Komisji Oświaty dla Dzielnicy Ursus, wspólnie z Panią Dyrektor Małgorzatą Polkowską życzyły wszystkim radosnych, spokojnych Świąt Wielkiej Nocy oraz mokrego dyngusa. Informacja przygotowana przez organizatora.

Zapraszamy do galerii - Uroczyste Śniadanie Wielkanocne Przedszkola Integracyjnego nr 137 im. Janusza Korczaka
Opublikowano: czwartek 22 marca 2018 / Wprowadził: lwi 
Zaproszenie na spektakl pt. „Kapryśna Królewna”
Dyrekcja oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 381 im. K. K. Baczyńskiego zapraszają na spektakl pt. „Kapryśna Królewna”, który odbędzie się w czwartek, 22 marca 2018 r. o godz. 18.30 w Ośrodku Kultury „Arsus” przy ul. Traktorzystów 14.
Wstęp wolny.
Opublikowano: czwartek 8 marca 2018 / Wprowadził: rtr 
„Kapryśna królewna” – spektakl dla najmłodszych w wykonaniu młodzieży
We wtorek, 6 marca br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 381 im. Kamila Baczyńskiego w Ośrodku Kultury „Arsus” zaprezentowali własne przedstawienie dla najmłodszych. Spektakl „Kapryśna Królewna” pokazał zdolności aktorskie, wokalne i taneczne ursuskiej młodzieży. Na koniec przedstawienia zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Kazimierz Sternik podziękował za piękne widowisko oraz wspaniałą dekorację uczniom i reżyserce wydarzenia. Zmaganiom aktorskim młodzieży przyglądali się dyrekcja szkoły oraz radna dzielnicy i Przewodnicząca Komisji Oświaty, Wanda Kopcińska.

Zapraszamy do galerii: „Kapryśna królewna” – spektakl dla najmłodszych w wykonaniu młodzieży
Opublikowano: środa 7 marca 2018 / Wprowadził: rtr 
Wyjątkowa Lekcja Historii
W poniedziałek, 5 marca 2018r. w LVI LO im. Leona Kruczkowskiego uczniowie wzięli udział w wyjątkowej lekcji historii. O dramatycznym czasie II wojny światowej i historii powojennej opowiadał partyzant III Brygady Wileńskiej – kpt. Jerzy Widejko. Kombatant w ciekawy sposób opowiadał o trudnych chwilach, a także pokazał młodzieży pamiątki z tamtego okresu. W spotkaniu uczestniczyła, obok Dyrekcji Szkoły, radna oraz przewodnicząca Komisji Oświaty Wanda Kopcińska.

Zapraszamy do galerii - Wyjątkowa Lekcja Historii
Opublikowano: poniedziałek 5 marca 2018 / Wprowadził: rtr 
Oswoją kulturę żydowską dzięki grantowi Ośrodka Kultury „Arsus”
Już od września br. młodzież z Liceum im. Leona Kruczkowskiego w Ursusie, jak również zainteresowani mieszkańcy dzielnicy będą mogli wziąć udział w działaniach w ramach zwycięskiego projektu „Oswoić nieznane” Ośrodka Kultury „Arsus”.

Projekt autorstwa instruktorki Justyny Ścibor z „Arsusa” otrzymał maksymalną kwotę dofinansowania, czyli 10 000 zł. Środki pochodzą z Funduszu Animacji Kultury, który jest realizowany w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej od 2015 roku. Tegorocznym priorytetem konkursu była wielokulturowość. Dlatego właśnie działania w ramach projektu skupią się na zmianie stereotypów w postrzeganiu społeczności żydowskiej i integracji międzykulturowej oraz międzypokoleniowej.

- Dzięki projektowi odbędą się dla młodzieży warsztaty wokalne i kulinarne połączone z degustacją żydowskiej kuchni, wykłady, koncert, a na końcu debata w stylu oxfordzkim także dla zainteresowanych mieszkańców – tłumaczy Justyna Ścibor. Młodzież z Liceum im. Leona Kruczkowskiego w Ursusie pozna dzięki projektowi społeczność z Zespołu Szkół Lauder-Morasha (wchodząca w skład szkoła podstawowa była pierwszą od 1950 r. żydowską szkołą w Warszawie, którą założyła Fundacja Ronalda S. Laudera, jako odpowiedź na potrzeby odradzającej się społeczności żydowskiej w Polsce po tragedii Holocaustu).

Udział w zaplanowanych działaniach pozwoli również młodym ludziom i zainteresowanym mieszkańcom Ursusa na poznanie takich osobistości, jak Bella Szwarcman-Czarnota (publicystka, redaktorka i tłumaczka oraz filozof żydowskiego pochodzenia), Jan Jagielski (pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego, autor książek o zabytkach żydowskich, uczestnik projektu upamiętnienia granic getta w Warszawie), Etel Szyc (polska aktorka teatralna i filmowa) oraz Teresa Wrońska (kierowniczka muzyczna w Teatrze Żydowskim w Warszawie, prowadzi warsztaty pieśni i piosenek jidysz). O terminach działań w ramach nagrodzonego projektu Ośrodek Kultury „Arsus” będzie informował w ramach akcji informacyjnej.
Opublikowano: wtorek 13 lutego 2018 / Wprowadził: rtr 
XX Bal Integracyjny
03.02 w Arena Ursynów odbył się XX Bal Integracyjny z udziłem 250 uczestników niepełnosprawnych i tyle samo wolontariuszy. Nasi wolontariusze też pomagali w Balu pod opieką Pani I. Jarzębak oraz I. Drągowskiej. To dzięki pomocy rodziców: J. Iwaniuk, J Wojciewskiej i K. Narlocha, którzy zapewnili transport, szybko dotarliśmy na Bal i wróciliśmy po 6 godzinach pracy. Oprócz pomocy niepełnosprawnym kolegom i koleżankom mieliśmy sporo atrakcji: występy Zespołu Tańca Politechniki Warszawskiej, Zespołu Romskiego, konkursy i zabawy. Bal prowadził wodzirej Rafał Folwarski, który od wielu lat dostarcza gościom wiele radości. Był także jubileuszowy tort oraz lody Grycana. Do uczestników Balu przemawiała Pani Prezydent Warszawy Hanna Gromkiewicz Walz i organizatorka już XX Balu prezes Fundacji "Świat na Tak" Joanna Fabisiak.
Opublikowano: poniedziałek 5 lutego 2018 / Wprowadził: rtr 
Spotkanie informacyjne w sprawie zmiany obwodów szkolnych
W Szkole podstawowej nr 4 odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące zmiany obwodów szkolnych na terenie południowego Ursusa. Zmiany wprowadza się w związku z planowanym oddaniem do użytku nowej szkoły podstawowej przy ul. Dzieci Warszawy 42. Spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze, wzięło w nim udział ok. 400 zainteresowanych rodziców uczniów.

W nadchodzącym roku szkolnym 2018/2019 rozpocznie działalność placówka oświatowa w rejonie Skoroszy, która może pomieścić blisko tysiąc uczniów. Nowa szkoła, oprócz uczniów klas pierwszych z rejonu, może przyjąć całe klasy spoza rejonu, m.in. z blisko położonej Szkoły Podstawowej nr 4, która obecnie jest przeciążona (ponad 1.000 uczniów), a nauka w niej odbywa się na dwie zmiany. Takie rozwiązanie poprawi warunki nauki i pracy w obecnie funkcjonującej szkole, a także pozwoli wykorzystać potencjał budowanej placówki.

Decyzje o przenoszeniu całych klas lub pojedynczych uczniów podejmą rodzice. Obecni na spotkaniu zastępcy burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik odpowiadali na ich pytania, które dotyczyły funkcjonowania nowej szkoły, a także innych placówek po zmianie rejonów. W spotkaniu wzięli udział także naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Dzielnicy Ursus Joanna Hermanowska oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, Ewa Gerełło.

Powstający kompleks edukacyjno-sportowy przy ul. Dzieci Warszawy to największa inwestycja oświatowa dzielnicy. Za kwotę 34 mln złotych powstanie nowoczesna szkoła, dwie sale sportowe, trzy boiska, w tym jedno z bieżnią lekkoatletyczną oraz dwa place zabaw dla najmłodszych uczniów. Przed rozpoczęciem roku szkolnego planowany jest dzień otwarty w placówce, wówczas rodzice i uczniowie będą mogli zapoznać się z nową szkołą i podjąć najlepszą dla dalszej edukacji swojego dziecka.
Opublikowano: piątek 2 lutego 2018 / Wprowadził: rtr 
Wigilijne spotkanie w LVI LO im. L. Kruczkowskiego
Dni przed Świętami Bożego Narodzenia upływają pod znakiem spotkań wigilijno-opłatkowych. 19 grudnia w LVI LO im. L. Kruczkowskiego miało miejsce spotkanie nauczycieli, pracowników oraz pracowników emerytowanych LVI LO i Gimnazjum nr 132. Była to pierwsza wspólna wigilijna uroczystość po włączeniu oddziałów gimnazjalnych do LVI LO.

W uroczystości wzięli udział m.in. wieloletni dyrektor Jolanta Purzycka oraz Zdzisław Woźny pełniący funkcję dyrektora w latach 2007 – 2017. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło zastępców burmistrza, Wiesława Krzemienia i Kazimierza Sternika oraz przewodniczącej Komisji Oświaty, Wandy Kopcińskiej.

Tradycyjne przełamanie opłatkiem oraz życzenia Pani Dyrektor Beaty Żeromskiej, przedstawicieli Zarządu Dzielnicy i Przewodniczącej Komisji Oświaty wprowadziły obecnych w świąteczny nastrój.
Opublikowano: piątek 22 grudnia 2017 / Wprowadził: lwi 
Koncert Świąteczny w SP 382
Dnia 12 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 382 odbył się Koncert Wigilijny. Punktualnie o godzinie 18:00 halę sportową zalały: magiczny klimat, uśmiech i miłość. Występy uczniów podziwiali pani dyrektor Agnieszka Jasitczak-Wolska, dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły pani Ewa Gerełło, ksiądz Marcin Piotrowski a także nauczyciele i rodzice. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Burmistrz Dzielnicy Ursus pan Wiesław Krzemień, przewodnicząca Komisji Oświaty pani Wanda Kopcińska oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Ponad dwieście występujących dzieci z klas 0-5 wprowadziło gości w świąteczny nastrój, grając i śpiewając kolędy i pastorałki. Przedstawiły również klimatyczne, pełne magii jasełka.

Niespodzianką było wykonanie przez zespół nauczycieli kolędy z musicalu "Metro", pt.:”Uciekali, uciekali”. Po uroczystym koncercie odbył się kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

Zapraszamy do galerii: Koncert Świąteczny w SP 382
Opublikowano: piątek 15 grudnia 2017 / Wprowadził: lwi 
Uroczysty Koncert Kolęd w Szkole Podstawowej nr 4
Dnia 13 grudnia w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się coroczny Koncert Kolęd, który od lat stanowi piękną tradycję w przeddzień najbardziej wzruszających polskich świąt. Zgromadzone wokół szopki dzieci wprowadziły gości w świąteczny nastrój, grając i śpiewając kolędy i pastorałki. Uczniowie klas szóstych przedstawili piękny program poetycki. Szczególnie wzruszające były występy dziecięcych zespołów i solistów, którzy w blasku świec, na tle imponującej dekoracji zaprezentowali tradycyjne polskie kolędy. Koncert rozbrzmiewał dźwiękami różnorodnych instrumentów, między innymi fletów, dzwonków, skrzypiec, gitar. Kolędę „Bóg się rodzi” wspaniale zagrał młody akordeonista - Staś Jankowski, z kolei grę na pianinie zaprezentował Mikołaj Sioćko, w jego wykonaniu usłyszeliśmy nastrojową polską kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Następnie zaprezentowały się solistki, grając popularne kolędy – Kinga Gabryś na wiolonczeli - „Cichą noc”, Olga Gabryś na ksylofonie „Mędrcy Świata”, Weronika Siwik na skrzypcach – „Jezus Malusieńki”, zaś na gitarach wybrzmiały dźwięki kolędy „Lulajże Jezuniu” w wykonaniu Kornelii Rolki i Agaty Siwik.

Usłyszeliśmy także wiele pięknych współczesnych pastorałek w wykonaniu Oliwii Kucińskiej, Szymona Szczepańskiego, Marii Pesty, Joanny Marcinkowskiej, Wiktorii Piros i Macieja Żelachowskiego wraz z towarzyszeniem chóru. Miłą niespodziankę stanowiły wspólne występy dzieci ze swoimi paniami – Małgorzatą Kołacińską, Anetą Ryczkowską i Ewą Koszowską. Wyjątkowych wzruszeń dostarczyli zebranym najmłodsi artyści z klas I F oraz II B - nastrojowym tańcem ze świecami, uroczą recytacją i śpiewem pastorałki „Kwiatki od aniołków”. Finałowy występ stanowił wspólny śpiew pastorałki „Pierwsza gwiazda”, w który licznie zaangażowało się grono pedagogiczne. Na zakończenie usłyszeliśmy wiele ciepłych słów uznania za przygotowany koncert, pani dyrektor Ewa Gerełło i nasi mili goście złożyli wszystkim serdeczne życzenia radosnych, pogodnych świąt Bożego Narodzenia.

Występy uczniów podziwiali dyrektor Ewa Gerełło wraz z zastępcami –Edytą Gawlicką i Januszem Gutkowskim, a także nauczyciele i licznie zgromadzeni rodzice. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus –Wiesław Krzemień, przewodnicząca Komisji Oświaty Urzędu Dzielnicy Ursus –Wanda Kopcińska oraz przedstawiciele Rady Rodziców z Izabelą Limanowską na czele. Miło nam było również gościć Wiolettę Wiatr i Renatę Radziukiewicz - reprezentantki Banku PKO BP, z którym nasza szkoła współpracuje w ramach SKO.

Oprawę muzyczną koncertu przygotowały panie Dorota Męckowska i Małgorzata Kołacińska, nad całością czuwali wychowawcy klas szóstych. Po uroczystym koncercie odbył się kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez dzieci.

Tekst Anna Tarwacka
Zdjęcia Ilona Bednarska

Zapraszamy do galerii: Uroczysty Koncert Kolęd w Szkole Podstawowej nr 4
Opublikowano: piątek 15 grudnia 2017 / Wprowadził: lwi 
Pomagamy zwierzętom
Wolontariusze przeprowadzili w SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 zbiórkę karmy dla kotów i psów. Nasi Rodzice i Uczniowie chętnie pomagają zwierzętom ze schronisk.Najbardziej chojni darczyńcy z opiekunkami Wolontariatu zawieźli karmę dla kotów w sobotę 2.12 do "Azylu 101 kotów" w Konstancinie. Była okazja do zabawy (jak co roku) i karmienia kotków. Karmę dla psów przekazaliśmy dla Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt Cze-ne-ka. Opiekunki z pieskami dogoterapii przyjechały do szkoły 8.12, uczniowie zobaczyli film o pracy piesków, mogli pobawić się z nimi, także poprzytulać je. Najwięcej radości miała Eliza z 4a, która porusza się na wózku inwalidzkim. Serdecznie dziękujemy darczyńcom Irena Drągowska i Irena Jarzębak.
Opublikowano: wtorek 12 grudnia 2017 / Wprowadził: lwi 
Uroczyste ślubowanie na ucznia klas pierwszych LVI LO im. Leona Kruczkowskiego
29 listopada uczniowie klas pierwszych LVI LO im. Leona Kruczkowskiego zostali uroczyście przyjęci do grona społeczności szkolnej. W uroczystości ślubowania wzięli udział zaproszeni goście: Pan Wiesław Krzemień - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus, Pani Wanda Kopcińska - Przewodnicząca Komisji Oświaty oraz Pani Joanna Hermanowska – Naczelnik Wydziału Oświaty. Uroczystość odbyła się w godzinach popołudniowych dzięki czemu, licznie przybyli rodzice ze wzruszeniem mogli wysłuchać składanego przez młodzież ślubowania.
Uroczystości towarzyszyła piękna poezja i oprawa muzyczna. Nie zabrakło utworów Czesława Miłosza, Anny German, Celine Dion wykonanych przez uczniów klas pierwszych w języku rosyjskim, ukraińskim i angielskim – wszystkie nawiązywały do nadziei i wiary. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz tarcze, które nawiązują do historii LVI LO. Otrzymane długopisy – jak podkreśliła Pani Dyrektor - mają służyć uczniom do pisania wyłącznie dobrych sprawdzianów, a nauczycielom do wstawiania dobrych ocen.
Pan Burmistrz zaznaczył, że wspieranie szkolnictwa ponadpodstawowego jest zadaniem bardzo ważnym dla dzielnicy. Pogratulował uczniom wyboru szkoły. Przewodnicząca Komisji Oświaty skierowała wiele miłych słów do rodziców dziękując za troskę i wspieranie dzieci, czego najlepszym dowodem jest obecność i tak duże zainteresowanie wydarzeniem ze strony rodziców.
Po uroczystości przyszedł czas na zabawę.
Tekst Anna Lewandowska

Zapraszamy do galerii: Uroczyste ślubowanie na ucznia klas pierwszych LVI LO im. Leona Kruczkowskiego
Opublikowano: piątek 1 grudnia 2017 / Wprowadził: lwi 
Koncert Listopadowy „Jak pięknie by mogło być...”
28 listopada 2017 roku w Ośrodku Kultury „Arsus” odbył się Koncert Listopadowy zatytułowany „Jak pięknie by mogło być...”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 11. Wystąpili uczniowie, nauczyciele, rodzice, absolwenci i przyjaciele SP11 oraz Młodzieżowa Grupa Musicalowa z Ośrodka Kultury „ARSUS”. Wydarzenie to odbywa się każdego roku i czeka na niego wielu widzów. Tym razem w koncercie brało udział ponad stu wykonawców, a na widowni zasiadło około czterystu widzów.
Artyści poprzez muzykę i teksty mówili o najważniejszych wartościach w życiu każdego człowieka – o pokoju, miłości, nadziei, wierze, a także wrażliwości, współczuciu i wzajemnym szacunku.
Scenografię przygotowały p. Magdalena Marczyk i p. Ewa Krasoń. Scenariusz i reżyseria p. Anna Kałużna.

Zapraszamy do galerii: Koncert Listopadowy „Jak pięknie by mogło być...”
Opublikowano: piątek 1 grudnia 2017 / Wprowadził: lwi 
XV Mazowiecki Przegląd Recytatorski Jednego Poety Przegląd Twórczości Ewy Lipskiej
WIECZÓR LAUREATÓW I UROCZYSTE WRĘCZENIE NAGRÓD
17 listopada 2017 roku w Domu Kultury „Kolorowa” odbył się uroczysty Wieczór Laureatów połączony z wręczeniem nagród XV Mazowieckiego Przeglądu Recytatorskiego Jednego Poety.
Organizowany przez Ośrodek Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy i Dom Kultury „Kolorowa” tegoroczny przegląd poświęcony był twórczości Ewy Lipskiej.
Gościem specjalnym Wieczoru była poetka Ewa Lipska.

Zapraszamy do galerii: XV Mazowiecki Przegląd Recytatorski Jednego Poety Przegląd Twórczości Ewy Lipskiej

XV Mazowiecki Przegląd Recytatorski Jednego Poety Przegląd Twórczości Ewy Lipskiej - plik .pdf
Opublikowano: czwartek 30 listopada 2017 / Wprowadził: lwi 
Wieczornica „Nierówni potrzebują siebie”
W czwartek, 16 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 na Gołąbkach uczniowie zaprezentowali poetycką wieczornicę. Jej tytuł „Nierówni potrzebują siebie”, zaczerpnięty z wiersza ks. Jana Twardowskiego, zapraszał do refleksji na temat różnorodności ludzkiego świata. Słowo, muzyka i nastrojowa scenografia pozwoliły uczestnikom zatrzymać się w pędzie codzienności, odetchnąć na chwilę, a nawet się wzruszyć. W uroczystości uczestniczyła Przewodnicząca Komisji Oświaty pani Wanda Kopcińska.

Dzięki zaproszeniu pani Ireny Jarzębak radnej Dzielnicy Ursus oraz gościnności kierownika DK „Miś” Pawła Wyrzykiewicza program został powtórzony 21 listopada 2017r. dla seniorów. W wypełnionej sali przy ul. Traktorzystów oprócz członków Klubu Seniora znaleźli się rodzice uczniów, zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Kazimierz Sternik oraz reprezentujące SP nr 2 dyrektorzy Magdalena Grabska i Aleksandra Niemiro. Opiekunami przedsięwzięcia byli nauczyciele: Anita Janus, Izabela Łabędzka- polonistki oraz Sebastian Porzeziński- nauczyciel wspomagający.

Tekst i zdjęcia Anita Janus (SP nr 2)

Zapraszamy do galerii: Wieczornica „Nierówni potrzebują siebie”
Opublikowano: poniedziałek 27 listopada 2017 / Wprowadził: lwi 
Projekt "Bliżej Rynku Pracy"
We wtorek, 21 listopada uczniowie klas 6-7 SP nr2 z Oddziałami Integracyjnymi przedstawili program literacko-muzyczny pod tytułem "Nierówni potrzebują siebie". Tekst i piosenki opracowały polonistki: Anita Janus i Izabela Łabędzka.

Poczęstunek dla gości i wykonawców przygotowali wolontariusze: Julia Narloch, Martyna Borkowska i Maks Orliński z Klubu Ośmiu, którym opiekuje się Irena Jarzębak. Wykonawcom i gościom podziękował zastępca burmistrza Dzielnicy ursus m.st. Warszawy Kazimierz Sternik, dyrektor Magdalena Grabska oraz kierownik DK Miś Paweł Wyrzykiewicz.

Zapraszamy do galerii: "Nierówni potrzebują siebie"
We wrześniu 2017 r. rozpoczęła się realizacja projektu pt. "Bliżej rynku pracy", realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, Poddziałanie 10.3.3 Doradztwo edukacyjno-zawodowe w ramach ZIT. Projekt realizowany będzie w 71 szkołach z terenu Mazowsza, w tym 52 z Warszawy.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż wsparciem w projekcie objętych zostało 4 placówki oświatowe znajdujące się na terenie dzielnicy Ursus.

Szkoły, które biorą udział w projekcie:

- LVI Liceum Ogólnokształcące im. L. Kruczkowskiego
- Szkoła Podstawowa nr 2
- Szkoła Podstawowa nr 381
- Szkoła Podstawowa nr 383

Projekt w ramach: RPO WM 10.3.3. ZIT

Pełna nazwa projektu: Bliżej rynku pracy-Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego ZIT WOF

Wsparcie w ramach projektu jest skierowane do 71 szkół z oddziałami gimnazjalnymi z obszaru ZIT WOF, w tym do doradców edukacyjno-zawodowych oraz nauczycieli wyznaczonych do realizacji zadań z zakresu doradztwa w w/w szkołach - łącznie 78os. (74K,4M) oraz 4445 uczniów (2080K, 1920M). Projekt ma charakter partnerski: m.st. Warszawa (Lider) oraz Partnerzy; Grodzisk Mazowiecki, Łomianki, Marki, Milanówek, Otwock, Nadarzyn, Pruszków, Ząbki, Zielonka oraz Uniwersytet Warszawski.

Celem głównym projektu jest podniesienie wśród min. 90% uczniów szkół z terenu ZIT WOF biorących udział w projekcie kompetencji kluczowych w zakresie budowania ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej i poruszania się po rynku pracy,a poprzez to zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia dzięki realizacji działań w obszarze rozwoju i poprawy jakości doradztwa edukacyjno-zawodowego prowadzonego w 71 szkołach objętych wsparciem w projekcie do 30 VI 2019r.

Zakres tematyczny: Projekt zawiera działania mające na celu systemowe wzmocnienie doradztwa w szkołach oraz przygotowanie ich do świadczenia tego typu usług. Wsparcie obejmuje rozwiązania:

a) uzyskanie kwalifikacji doradców edukacyjno-zawodowych przez osoby realizujące zadania z zakresu doradztwa w szkołach, które nie posiadają kwalifikacji z tego zakresu i podnoszenie kwalifikacji doradców edukacyjno-zawodowych, realizujących zadania z tego zakresu.

b) tworzenie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (SPInKa). Ponadto podjęte zostaną działania na rzecz intensyfikacji współpracy rynku pracy z szkołami objętymi wsparciem w zakresie doradztwa zawodowego, w tym rozpoznania potrzeb rynku pracy i promowania kształcenia zawodowego.

Grupy docelowe: Szkoły, Uczniowie, Nauczyciele

Planowane produkty/rezultaty:

1. Liczba szkół i placówek objętych wsparciem w zakresie realizacji zadań w obszarze doradztwa edukacyjno-zawodowego – 71;
2. Liczba nauczycieli szkół z klasami gimnazjalnymi realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego objętych wsparciem w programie -78;
3. Liczba nauczycieli szkół z klasami gimnazjalnymi realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego, nieposiadających kwalifikacji z tego zakresu uczestniczących w studiach podyplomowych z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego-48;
4. Liczba utworzonych w ramach projektu Punktów Informacji i Kariery (PIK1) umożliwiających realizację doradztwa edukacyjno-zawodowego-22;
5. Liczba utworzonych w ramach projektu Punktów Informacji i Kariery (PIK2) umożliwiających realizację doradztwa edukacyjno-zawodowego-49;
6. Liczba uczniów szkół z klasami gimnazjalnymi uczestniczących w warsztatach kompetencji miękkich w obszarze realizowanych w ramach projektu-4000;
7. Liczba uczniów objętych wsparciem w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych-4000;
8. Liczba nauczycieli szkół z klasami gimnazjalnymi realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego objętych certyfikowanymi szkoleniami z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego-30.

Perspektywy współpracy po zakończeniu projektu:

- kontynuacja współpracy kadry szkół z obszaru 10 gmin zaangażowanych w projekt
- wdrożenie wspólnego systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego
Opublikowano: wtorek 14 listopada 2017 / Wprowadził: lwi 
Projekt „Szkoła bliżej nauki”
Projekt „Szkoła bliżej nauki” został przygotowany przez Centrum Nauki Kopernik w partnerstwie z mazowieckimi samorządami. Uczestniczy w nim 38 szkół z Warszawy i okolicznych gmin.

Z naszej Dzielnicy uczestniczy Szkoła Podstawowa nr 383 .

Naszym podstawowym celem jest stworzenie w szkołach na terenach objętych programem warunków dla nauczania z wykorzystaniem elementów metody badawczej. Projekt „Szkoła bliżej nauki” został przygotowany przez Centrum Nauki Kopernik w partnerstwie z mazowieckimi samorządami. Uczestniczyć w nim będzie blisko 2000 uczniów i uczennic oraz ponad 160 nauczycieli i nauczycielek z Warszawy i okolicznych gmin. Naszym podstawowym celem jest stworzenie w szkołach, na terenach objętych programem, warunków dla nauczania z wykorzystaniem elementów metody badawczej.

System edukacji formalnej nie w pełni przygotowuje absolwentów do warunków rządzących współczesnym, szybko się zmieniającym, światem. Co zrobić, żeby wchodzący w życie człowiek wiedział, jak się poruszać w przestrzeni społecznej i zawodowej, czuł się spełniony i szczęśliwy? Naszym zdaniem odpowiedzią jest zmiana paradygmatów w nauczaniu. Dla ucznia niezbędne jest nabycie kompetencji kluczowych w XXI wieku, czyli zdolności funkcjonowania w otaczających go sieciach społecznych i informacyjnych oraz umiejętności rozwiązywania złożonych problemów. Narzędziem ku temu jest sposób pracy naukowca – obserwacja, dociekanie, zadawanie pytań, wyciąganie wniosków i ich weryfikowanie.

W projekcie „Szkoła bliżej nauki” stawiamy na zacieśnienie relacji edukacji z nauką. Chcemy doskonalić kompetencje zawodowe nauczycieli i wyposażyć szkolne pracownie, aby umożliwić stosowanie metody badawczej w procesie nauczania i zapewnić wsparcie uczniom i uczennicom, przyjmującym metodę w trakcie uczenia się.

Trwała zmiana metod pracy z uczniem, realizacja projektów badawczych, czy organizacja zajęć interdyscyplinarnych będzie możliwa dzięki stworzeniu zespołu międzyprzedmiotowego, którego członkowie będą się wzajemnie wspierać. W każdej szkole powstanie grupa dydaktyczna – dyrektor szkoły, nauczyciele informatyki i matematyki oraz nauczyciele przedmiotów przyrodniczych (przyrody, biologii, chemii, geografii, fizyki).

W projekcie zaplanowaliśmy warsztaty wprowadzające nowe metody pracy nauczycieli i doposażenie szkół w zestawy edukacyjne. Dla uczniów i uczennic zorganizujemy zajęcia rozwijające ich kompetencje w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz informatyki, a także kształtujące postawy kreatywności i umiejętność pracy zespołowej. Zdobyte kompetencje nauczyciele i uczniowie wykorzystają przy realizacji projektów edukacyjno-badawczych, które powstaną we współpracy z naukowcami.

Cele projektu: rozwój kompetencji uczniów (umiejętności informatyczne i matematyczno-przyrodnicze), kształtowanie postaw kreatywności i pracy zespołowej, promowanie aktywności naukowej; stworzenie warunków dla nauczania metodą badawczą (podniesienie kompetencji nauczycieli, wyposażenie szkół).

Koszt projektu to 4 999 821,65 zł, który w 95% (4 733 416,65 zł) pokryty będzie z dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Opublikowano: wtorek 14 listopada 2017 / Wprowadził: lwi 
Koncert z okazji Niepodległości w SP 382
W czwartek, 9 listopada w Szkole Podstawowej nr 382 przy ul. Konińskiej 2 na kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości odbył się uroczysty koncert z tej okazji. Uczniowie klas IIIG i IIIH zaprezentowali wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim oraz zaśpiewali pieśni legionowe.

Podczas uroczystości zastępcy burmistrza dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik podkreślili znaczenie niepodległości Polski wskazując , że wolność nie jest dana raz na zawsze. Ich zdaniem, w czasach obecnych przejawem patriotyzmu jest dbanie o lokalne małe ojczyzny takie jak np. Ursus.

Zapraszamy do galerii: Koncert z okazji Niepodległości w SP 382
Opublikowano: czwartek 9 listopada 2017 / Wprowadził: rtr 
„Test Coopera dla wszystkich” w Szkole Podstawowej Nr 4
Dnia 7 października na stadionie OSiR Ursus przy ul. Sosnkowskiego 4 odbył się „Test Coopera dla wszystkich”, który polegał na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut.

W teście mógł wziąć udział każdy niezależnie od wieku. Naszą szkołę reprezentowało 245 osób, dzięki czemu zajęliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji szkół. Nasi reprezentanci wybiegali dla szkoły sprzęt sportowy o wartości 2500 zł. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom testu i zachęcamy do aktywnego spędzania czasu.

Poniżej linki do ww. wydarzenia
http://testcoopera.pl/
http://testcoopera.pl/wp-content/uploads/2014/04/17_TCW_jesien_wssdss_warszawa_ursus.pdf

Ilona Bednarska
Szkoła Podstawowa Nr 4
Opublikowano: wtorek 24 października 2017 / Wprowadził: rtr 
Podsumowanie programu „Szkolniak” – wręczenie uczniom SP4 nagrody za II miejsce
Szkoła Podstawowa nr 4 w ubiegłym roku szkolnym wzięła udział w ogólnopolskim programie ,,Szkolniak” , którego celem była rywalizacja w oparciu o współpracę z zespołem siatkarzy ONICO Warszawa. Nasi uczniowie pozyskiwali punkty za udział w meczach oraz akcjach charytatywnych (m.in. pomoc dla zwierząt w schroniskach czy występy artystyczne dla seniorów). W rankingu szkół biorących udział w tym programie nasza szkoła zajęła II miejsce z łączną liczbą punktów 3408, a w nagrodę otrzymała 10 000 zł na sprzęt sportowy. Jesteśmy bardzo dumni z tego sukcesu, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom oraz rodzicom, którzy przyczynili się do niego.
W dniu 28 września 2017 r. na spotkaniu z uczniami naszej szkoły biorącymi udział w ,,Szkolniaku” siatkarze w składzie: Andrzej Wrona, Damian Wojtaszek, Wojciech Włodarczyk i Antoine Brizard przekazali nagrodę w postaci sprzętu sportowego oraz zaprosili do udziału w kolejnej edycji konkursu.

Zapraszamy do galerii: Wychowanie fizyczne w projekcie Szkolniak - Szkoła Podstawowa Nr 4
Opublikowano: wtorek 24 października 2017 / Wprowadził: rtr 
Ogólnopolski Tydzień Kariery w Ursusie
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery dnia 19 października w Sali Kameralnej Ośrodka Kultury „Arsus" odbyło się dwugodzinne spotkanie z uczniami klas III gimnazjum z ursuskich szkół, zainteresowanych nauką w technikum od przyszłego roku szkolnego. Psycholog i doradca zawodowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15 w Warszawie – mgr Anna Błaszczyk przygotowała prezentację ukazującą zawody, w których można kształcić się w stołecznych technikach. Prelekcji towarzyszył pokaz filmów przedstawiających osoby wykonujące różne zawody techniczne w ich pracy. W spotkaniu wzięło udział 44 uczniów gimnazjum ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 383. Pozytywna ewaluacja spotkania dokonana przez gimnazjalistów – ocenienie prezentacji, jako potrzebnej i bogatej w ciekawe treści na pewno wpłynie na organizowanie podobnych imprez w przyszłości. Wydarzenie to objęte było patronatem Urzędu Dzielnicy Wilanów, a w jego organizację aktywnie włączyła się Pani Barbara Dudzińska z Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty Ursus. Ogólnopolski Tydzień Kariery jest coroczną inicjatywą organizowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest promowanie poradnictwa zawodowego w jednym czasie, w wielu miejscach w kraju. Przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy jest konieczne, ponieważ̇ przypadkowość́ podejmowanych decyzji i kształcenie w kierunkach, do których młodzi ludzie nie mają predyspozycji, generuje znaczne koszty społeczne, ekonomiczne i emocjonalne. Zdecydowanie korzystniejsza jest działalność́ prewencyjna, polegająca na wczesnym przygotowaniu młodzieży do budowania ścieżek kariery poprzez odkrywanie ich predyspozycji, zainteresowań, możliwości intelektualnych i zdrowotnych, poznanie realiów rynku pracy i ciekawych zawodów. Ogólnopolski Tydzień Kariery to świetna okazja, aby sprowokować młodzież do myślenia o swoim przyszłym życiu zawodowym.
Opublikowano: poniedziałek 23 października 2017 / Wprowadził: rtr 
Ślubowanie pierwszoklasistów w SP4
W Szkole Podstawowej nr 4 uczy się blisko tysiąc dzieci, z czego 121 to uczniowie klas pierwszych uczący się w 5 oddziałach.

Zapraszamy do galerii: Ślubowanie pierwszoklasistów w SP4
Opublikowano: piątek 20 października 2017 / Wprowadził: rtr 
Wolontariusze z SP nr 382 wspierali poszkodowanych
Po nawałnicy, która przeszła przez Polskę w dniach 11-12 sierpnia 2017 r. utworzony został Komitet Społeczny w Przymuszewie. Zarejestrowany w MSWiA jako zbiórka publiczna nr2017/3595/KS, aby pomóc potrzebującym.

Uczniowie klasy 3H i 5A ze Szkoły Podstawowej Nr 382 przyłączyli się zatem, by pomóc poszkodowanym Gminy Brusy, Gminy Dziemiany i Gminy Studzienice. Ta grupką młodzieży, połączyła się z komitetem społecznym powołanym z potrzeby serca dla społeczności pokrzywdzonej przez los. Dzięki ogromnemu wsparciu Pani Dyrektor, podczas Pikniku Oświatowego Gminy Ursus oraz na terenie szkoły zbierali pieniądze, które mają być przeznaczone na materiały budowlane.

Może nie są jeszcze wielcy wzrostem, ale jak to mówili ludzie wrzucający pieniążki do puszek „wielcy duchem”. Widać było w oczach tych dzieci ogromną radość, że mogli wziąć udział w tak wspaniałej inicjatywie. I choć zebrana kwota w wysokości 2602,01 jest tylko kroplą w morzu potrzeb, to jak mówią, mają nadzieję, że pomogą komuś odzyskać choć odrobinę szczęścia.

Monika Janowska - SP nr 382

Zapraszamy do galerii: Wolontariusze z SP nr 382 wspierali poszkodowanych
Opublikowano: poniedziałek 16 października 2017 / Wprowadził: rtr 
Ślubowanie pierwszoklasistów w SP4
W Szkole Podstawowej nr 4 uczy się blisko tysiąc dzieci, z czego 121 to uczniowie klas pierwszych uczący się w 5 oddziałach.

Niezwykle ważnym dla pierwszaków wydarzeniem było ślubowanie, które – jak co roku – odbywa się w naszej szkole w połowie października. W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej uczniowie ci uroczyście i z przejęciem złożyli przysięgę, zaśpiewali hymn szkoły oraz zaprezentowali się na scenie przed swoimi wychowawcami, a także przed wzruszonymi rodzicami i dziadkami. Na uroczystości miło nam było gościć przedstawicieli władz: Burmistrza Dzielnicy Ursus – panią Urszulę Kierzkowską wraz z zastępcami - panem Wiesławem Krzemieniem i panem Kazimierzem Sternikiem, a także Przewodniczącą Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus – panią Wandę Kopcińską oraz Specjalistę Wydziału Oświaty Dzielnicy Ursus – panią Katarzynę Cichocką. Uroczystego poloneza z dumą podziwiali również gospodarze naszej szkoły – pani dyrektor Ewa Gerełło oraz zastępcy dyrektora – pani Edyta Gawlicka i pan Janusz Gutkowski. Nie zabrakło także przedstawiciela Rady Rodziców w osobie pana Roberta Zawistowskiego. Dzieci usłyszały wiele ciepłych słów oraz życzenia powodzenia w szkole, potem były pamiątkowe zdjęcia i spotkania z wychowawcami.

Szkolna codzienność uczniów klas pierwszych to nauka i zabawa, a także mnóstwo ciekawych wydarzeń. Wychowawcy, poza atrakcyjnymi zajęciami w klasie, organizują dla nich wycieczki, np. do teatru, muzeum, a także poza Warszawę. Szkoła współpracuje ze Strażą Miejską, Strażą Pożarną, z Policją, Sanepidem – dzięki temu dzieci poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Więcej o szkolnym życiu naszych uczniów można dowiedzieć się ze strony internetowej: www.sp4.warszawa.pl"

Opublikowano: poniedziałek 16 października 2017 / Wprowadził: rtr 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w SP4
W dniu 4 września 2017 r. uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny. Dyrektor Ewa Gerełło, Wicedyrektor Edyta Gawlicka, Wicedyrektor Janusz Gutkowski oraz przedstawiciel Rady Rodziców Robert Zawistowski szczególnie serdecznie powitali uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Przedstawiono również nauczycieli i wychowawców, którzy będą nas wspierać, uczyć i wychowywać przez cały rok. To ważny rok - wdrażamy reformę oświaty, dlatego w szkole pojawili się siódmoklasiści. Wszystkim uczniom, nauczycielom i wychowawcom życzymy owocnej pracy i licznych sukcesów w nowym roku szkolnym.

Zapraszamy do galerii - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w SP4
Opublikowano: poniedziałek 11 września 2017 / Wprowadził: lwi 
Inauguracja w LO im. Leona Kruczkowskiego oraz Gimnazjum nr 132
Inauguracja roku szkolnego 2017/2018 w LVI Liceum Ogólnokształcącym im. Leona Kruczkowkiego była pierwszą wspólną uroczystością uczniów liceum oraz uczniów wygaszanego Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi. Pani Beata Żeromska, Dyrektor LVI LO podkreśliła, że w historii szkoły taka sytuacja miała już miejsce. W 1944 roku prowadzono tajne nauczanie w gimnazjum i liceum. W uroczystości wziął udział zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień. Burmistrz życzył wszystkim uczniom i nauczycielom wielu sukcesów oraz rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Dodał, że w najbliższym czasie teren wzbogaci się o nowoczesne zaplecze sportowe, które będzie służyło młodzieży zarówno ze szkół średnich jak i nowobudowanej szkoły podstawowej. Początek roku szkolnego stał się również okazją do wyróżnienia uczniów liceum za udział w konkursie na najlepiej zarządzaną firmę. Konkurs odbył się w ramach zajęć "Business play". Nagrody wręczyła Pani Beata Byer oraz Pani Dyrektor.

Zapraszamy do galerii - Inauguracja w LO im. Leona Kruczkowskiego oraz Gimnazjum nr 132
Opublikowano: poniedziałek 11 września 2017 / Wprowadził: lwi 
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Wakacje żegnajcie wakacje….
Dnia 4 września 2017r. w Szkole Podstawowej Nr 382 po raz pierwszy zabrzmiał szkolny dzwonek. Dziś zapoczątkowaliśmy pisanie nowej historii naszej szkoły. Chcemy, żeby była to szkoła miejsca z tradycjami i pielęgnująca wartości.
Nowy rok szkolny rozpoczęło ok. 968 uczniów.
O godz. 8:00 swoje rozpoczęcie mieli najstarsi uczniowie z kl. IV-V, zaś o godz. 9.30 uczniowie klas 1-3. Natomiast najmłodsi rozpoczęli swoje spotkanie z wychowawcami o godz. 11.00.
Na wstępie Grono Pedagogiczne, rodziców i uczniów przywitała Pani Dyrektor Agnieszka Jasitczak –Wolska wyrażając swoją radość i dumę z tworzenia nowej placówki. Przypomniała także, że odpowiedzialność za rozwój, sukcesy i wychowanie dzieci jest wspólnym celem zarówno nauczycieli jak i rodziców. Wyraziła nadzieję na miłą i efektywną współpracę z rodzicami. W uroczystości rozpoczęcia roku uczestniczyli przedstawiciele naszej dzielnicy: burmistrz Pan Wiesław Krzemień, burmistrz Pan Kazimierz Sternik. W swoich przemówieniach zapewniali o życzliwości, otwartości i wsparciu w realizacji zaplanowanych przez szkołę przedsięwzięć. W imieniu Rady Rodziców głos zabrała Pani Edyta Bartos, która zachęcała rodziców do aktywnej pracy na rzecz szkoły.
Po przemówieniach i przedstawieniu Grona Pedagogicznego uczniowie starszych klas zaprezentowali krótki program artystyczny. Mogliśmy podziwiać talenty wokalne, instrumentalne i taneczne naszych uczniów. Nad przebiegiem uroczystości czuwały Pani Beata Obiedzińska- Pokorska, Pani Dorota Bartnik oraz Pani Alicja Żołądkiewicz.
Życzymy wszystkim,by ten nowy rok szkolny 2017/2018 był czasem pełnym radości, cierpliwości i zapału w zdobywaniu wiedzy.

Zapraszamy do galerii - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Opublikowano: poniedziałek 4 września 2017 / Wprowadził: lwi 
„V Piosenka dla Małego Powstańca”
Dzieci i młodzież w ramach akcji „Lato w mieście” w dniu 1 sierpnia w 73. Rocznice Powstania Warszawskiego uczestniczyło w wydarzeniu „V Piosenka dla Małego Powstańca”. W spotkaniu wzięła udział uczestniczka Powstania p. Eleonora Galicy-Zaremba ps. „Maja”. Po spotkaniu dzieci i młodzież na pl. Zamkowym utworzyły znak „Polski Walczącej”. W wydarzeniu wzięło także udział 45 dzieci z Ursusa ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 14.
Opublikowano: środa 16 sierpnia 2017 / Wprowadził: lwi 
Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II
31 lipca mija termin składania wniosków o stypendia dla uczniów. Studenci mają czas do 10 października.

W tym roku już po raz 13. warszawscy uczniowie i studenci mogą się ubiegać o Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Ten największy samorządowy program stypendialny w Polsce skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów uczących się w Warszawie.

O Stypendium mogą się ubiegać uczniowie i studenci warszawskich szkół, jeśli:
- dobrze się uczą,
- osiągają sukcesy naukowe, sportowe, artystyczne albo angażują się w działania społeczne,
- miesięczny dochód netto na jednego członka ich rodziny nie przekracza kwoty 1100 zł.

Stypendia wynoszą od 200 do 1500 zł miesięcznie.
Kandydat, który chce otrzymać Stypendium, musi wypełnić wniosek dostępny na stronie formularze.centrumjp2.pl. Wydrukowany i podpisany wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć osobiście lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty w Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11.

Termin składania wniosków dla uczniów mija 31 lipca 2017 roku, a dla studentów 10 października 2017 roku.

Szczegółowe informacje: centrumjp2.pl/stypendia
Kontakt w sprawie stypendiów: stypendia@centrumjp2.pl
https://www.facebook.com/stypendiajp2/
Opublikowano: wtorek 8 sierpnia 2017 / Wprowadził: tpa 
Nabór do przedszkoli w Ursusie zakończony sukcesem
Od 1 września 2017 r. gmina, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, ma obowiązek zapewnienia miejsca realizacji wychowania przedszkolnego każdemu dziecku w wieku od 3 do 6 lat.

W praktyce oznacza to, że organ prowadzący będzie zobowiązany zapewnić już nie trzem, ale czterem rocznikom dzieci miejsce w przedszkolu. Biorąc pod uwagę demografię dzielnicy Ursus oraz dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego zapewnienie miejsca w placówce publicznej wszystkim dzieciom stanowi duże wyzwanie dla m.st. Warszawy.

W Ursusie przygotowano 2 361 miejsc w przedszkolach. Zapotrzebowanie określono na podstawie danych demograficznych dot. liczby dzieci zameldowanych i zamieszkałych na terenie Ursusa, uprawnionych do korzystania z wychowania przedszkolnego. W wyniku zakończonej rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych w szkołach podstawowych wszystkie dzieci z dzielnicy, których rodzice złożyli wnioski w rekrutacji podstawowej, znalazły miejsce w placówce na terenie Ursusa.

Szkoły podstawowe na terenie dzielnicy od kilku lat prowadzą oddziały przedszkolne, budynki placówek są dobrze przystosowane do przyjęcia przedszkolaków. Podobne odziały będą zlokalizowane również w trzech nowo powstałych szkołach podstawowych.

W sumie, na nowy rok szkolny powstanie 17 dodatkowych oddziałów w przedszkolach, m.in. przy ul. Wojciechowskiego, gdzie w remontowanym obecnie budynku zostaną utworzone cztery odziały zamiejscowe Przedszkola nr 137. Trzy kolejne oddziały powstaną przy ul. Szancera i będą tworzyły bazę Przedszkola nr 418. Mając na uwadze przyszłe lata, w dzielnicy już planowane są nowe inwestycje. Obecnie trwa rozbudowa Przedszkola nr 200 im. Gąski Balbinki, które od 2018 roku wzbogaci się o nowe pomieszczenia oraz rozpoczyna się nowa inwestycja, budowa przedszkola dla 150 dzieci przy ul. Hennela.

W nowym roku szkolnym 2018/2019 w dzielnicowych placówkach wychowanie przedszkolne będzie realizować łącznie z kontynuacji, jak i nowo przyjętych: 607 trzylatków, 604 czterolatki, 525 pięciolatków oraz 612 sześciolatków.
Opublikowano: poniedziałek 26 czerwca 2017 / Wprowadził: rtr 
Młody varsavianista z Ursusa
Uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Ursusie Łukasz Wojciewski wygrał konkurs "Najpiękniejsze zakątki mojej dzielnicy". Pierwsze miejsce zapewniła mu multimedialna prezentacja przedstawiająca historię Willi Grabkowo w Gołąbkach przy ul Przemysława.

Organizatorem konkursu był Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Wzięło w nim udział 50 nadesłanych prac. Zwycięzca otrzymał album o Warszawie i odznakę Młody Przyjaciel Warszawy. Laureatów poznaliśmy 14 czerwca br. Celem konkursu jest m.in. zapoznanie uczniów własną dzielnicą, jej zabytkami i obiektami współczesnymi oraz zachęcenie uczniów do poznawania Warszawy – zwłaszcza własnej dzielnicy.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcy oraz koordynatorowi konkursu w SP nr 2 Irenie Jarzębak.

Zapraszamy do galerii - Młody varsavianista z Ursusa
Opublikowano: poniedziałek 26 czerwca 2017 / Wprowadził: rtr 
Uroczyste zakończenie roku w Szkole Podstawowej nr 4
Dnia 23 czerwca 2017 roku uczniowie naszej szkoły z radością powitali wakacje.

Najpierw uroczyście pożegnano rok szkolny - podczas części oficjalnej na sali gimnastycznej nagrody otrzymali najlepsi uczniowie i sportowcy z rąk przedstawicieli władz Dzielnicy Ursus – zastępcy burmistrza pana Wiesława Krzemienia oraz przewodniczącej komisji oświaty – pani Wandy Kopcińskiej.

Szczególne serdecznie pani dyrektor Ewa Gerełło gratulowała szóstoklasistom, którzy tego dnia nie kryli wzruszenia. Część z nich będzie kontynuowała naukę w innych szkołach. Ciepłe słowa podziękowań i gratulacji padły też z ust reprezentantów Prezydium Rady Rodziców – pani Izabeli Limanowskiej i pana Roberta Zawistowskiego.

Po części oficjalnej, przygotowanej przez klasy szóste i trzecie, uczniowie pożegnali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych.

Przed nami upragniony odpoczynek wakacyjny. Wszystkim uczniom, ich rodzicom, a także nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanych, słonecznych wakacji.

Zapraszamy do galerii - Uroczyste zakończenie roku w Szkole Podstawowej nr 4
Opublikowano: sobota 24 czerwca 2017 / Wprowadził: rtr 
Nagrody dla Gimnazjum 132
Zbliżający się koniec roku szkolnego to okazja do podsumowań programów realizowanych przez różne instytucje. 6 czerwca w PKiN odbyło się seminarium kończące inicjatywę edukacyjną skierowaną do szkół całej Polski, której organizatorem jest GIODO. W tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć ursuskiego gimnazjum, Lidera dobrych praktyk, laureata Złotego Pióra Programu – Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi.

Gimnazjum ponownie stanęło na podium. Autorski projekt „ZAdane dane” został nagrodzony III miejscem w Polsce. Przedstawiciele Gimnazjum: uczniowie, dyrektor Beata Żeromska oraz szkolny koordynator programu i autorka projektu Anna Lewandowska w obecności: dr Edyty Bielak-Jomaa Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka, wiceministra Tomasza Zdzikota – podsekretarza stanu w MSWiA, ministra Witolda Kołodziejskiego – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz przedstawicieli firm, fundatorów nagród odebrali gratulacje i nagrody.

Od maja 2018 r. w całej Europie będzie obowiązywało nowe unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych. Trwają dyskusje na temat ochrony dziecka w cyfrowym świecie, a także zapewnienia właściwej ochrony jego danych i prywatności. Zatem wszelkie podejmowane działania prowadzące do zwiększenia świadomości w tym temacie są szczególnie ważne.

Z przebiegiem programu można zapoznać się na stronie www.giodo.gim132waw.pl. Zapraszamy.

Na zdjęciu: przedstawiciele Gimnazjum nr 132 wraz z Panią dr Edytą Bielak-Jomaa – GIODO.
Opublikowano: czwartek 22 czerwca 2017 / Wprowadził: rtr 
Uroczyste podsumowanie konkursów i olimpiad w Szkole Podstawowej nr 4
W dniu 2 czerwca 2017 roku odbyło się uroczyste zakończenie olimpiad i konkursów dzielnicowych organizowanych przez Szkołę Podstawową Nr 4.

Tego dnia gościliśmy Pana Wiesława Krzemienia - zastępcę Burmistrza Dzielnicy Ursus, Panią Wandę Kopcińską - Przewodniczącą Komisji Oświaty, Panią Izabelę Limanowską oraz laureatów i finalistów olimpiad i konkursów wraz ze swoimi nauczycielami.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania wszystkich przybyłych. Nie zabrakło wielu ciepłych słów skierowanych z ust zaproszonych Gości i Pani Dyrektor Ewy Gerełło. Po rozdaniu nagród, uczniowie naszej szkoły przedstawili występ artystyczny, podczas którego mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów.

Tegoroczni laureaci konkursów i olimpiad to:

XI Dzielnicowa Olimpiada Matematyczna"Wielka Niewiadoma"

I miejsce – Aleksandra Sznajder SP4
II miejsce – Julia Kuśmierek – SP14, Filip Kopyt – SP11
III miejsce – Marek Spychała – SP4
Wyróżnienia:
Izabela Bargieł – SP14, Aleksandra Główka – SP11, Dominik Sidorczuk - SP4

XIV Dzielnicowa Olimpiada Przyrodnicza ,,Woda – dar natury”

I miejsce - Jasek Wiktoria SP 4
II miejsce - Sznajder Aleksandra SP 4, Barańczak Iga SP4
III miejsce - Kuśmierek Julia SP 14
Wyróżnienie: Malec Krzysztof SP2

Dzielnicowa Olimpiada Informatyczno-Językowa

I miejsce: Mieszko Maciejewski SP14 oraz Maria Pesta SP4
II miejsce: Dominik Ostas SP2
III miejsce: Lena Gałązka SP14, Jakub Sudoł SP14
wyróżnienia: Wiktoria Zuba SP, Jakub Ostas SP2

X edycja Dzielnicowego Konkursu Mistrz Sudoku

klasy pierwsze
- Mistrz Sudoku Natalia Orłowska SP 11
- Mistrz Sudoku Mateusz Wójtowicz SP 4
- I miejsce Julia Dryk SP 11
- II miejsce Franciszek Niedziński SP 4
- III miejsce Patryk Stefaniuk SP 4

klasy drugie
Mistrz Sudoku Tymon Włodarczyk SP 11
- I miejsce Maja Lipińska SP 11
- II miejsce Michał Biegus SP 14
- II miejsce Gabriela Piątek SP 4
- III miejsce Jan Makarewicz SP 4
- III miejsce Oliwia Krzeszewska SP 11

klasy trzecie
Mistrz Sudoku Maja Znamirowska SP 4
Mistrz Sudoku Matylda Janusz SP 4
– I miejsce Piotr Gadomski SP 4
– I miejsce Antonina Nowocień SP 14
- II miejsce Karolina Kowalewska SP 11
- III miejsce Zuzanna Michałowicz SP 14
- III miejsce Krzysztof Kulik SP 11

Wyróżnienia
klasy pierwsze
-Jan Latoszek SP 14
- Mateusz Kot SP 4
- Antoni Domański SP 4
- Zuzanna Szwarcberger SP 11

klasy drugie
- Weronika Sikora SP 4
- Julia Dipont Wasilewska SP 4
- Rafał Kalinowski SP 14
- Kacper Kmieniecki SP 14
- Liliana Peller SP 14

klasy trzecie
- Wiktoria Ruchowska SP 4
- Juliusz Sadło SP 4
- Wiktoria Baryła SP 4
- Dominik Kaczyński SP 14

"I Dzielnicowy Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny" dla uczniów klas 3

I Miejsce Apolonia Iwańska 3h SP4 filia Konińska
II Miejsce Katarzyna Shwartz 3g SP14
III Miejsce Anna Rosła 3ł SP4

Wyróżnienia :

Gabriela Drąg 3g SP4 filia Konińska, Alicja Fulara 3h SP14, Antonina Latek 3c SP14, Monika Świętoń 3m SP4, Martyna Błasiak 3m SP4, Julia Puchała 3h SP4 filia Konińska, Jakub Jastrząb 3e SP11, Maja Jazgara 3d SP11, Anna Szczepańska 3i SP11, Agata Paczyńska 3g SP14, Jakub Szaraniec 3k SP4, Iga Skoneczna 3k SP4.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za podjęcie wyzwania i wzięcie udziału w naszych konkursach i olimpiadach. Laureatom, finalistom i osobom wyróżnionym , a także ich opiekunom serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w kolejnych latach nauki.

Zapraszamy do galerii - Uroczyste podsumowanie konkursów i olimpiad w Szkole Podstawowej nr 4
Opublikowano: wtorek 20 czerwca 2017 / Wprowadził: rtr 
Informacja dotycząca dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół w roku szkolnym 2017/2018
Z dniem 1 września 2017 r. dowóz i opieka dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, wynika z ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59).
Dotyczy:
1. niepełnosprawnch dzieci pięcioletnich i sześcioletnich oraz dzieci objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2
2. uczniów niepełnosprawnych z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
3. dzieci i młodzieży, niepełnosprawnych umysłowo w stopniu głębokim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi do:
a) 24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;

Dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół i placówek oświatowych możliwy jest w 3 formach:
1. Dowóz zorganizowany (zbiorowy)
Usługa świadczona jest przez przewoźnika wybranego w drodze przetargu przeprowadzonego przez Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st.Warszawy.
- dowóz dzieci odbywa się od poniedziałku do piątku we wszystkie dni nauki szkolnej, zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2017/2018 i dotyczy wyłącznie obowiązkowych zajęć edukacyjnych (nie dotyczy zajęć pozalekcyjnych);
- dowóz dzieci organizowany jest w grupach kilkuosobowych i do różnych miejsc na trasie dom-placówka oświatowa oraz placówka oświatowa-dom;
- dowóz odbywa się o ściśle określonych godzinach, uzgodnionych na początku roku szkolnego.
Rodzice zainteresowani tą formą dowozu powinni złożyć w kancelarii Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Plac Czerwca 1976 nr 1 następujące dokumenty:
· - wniosek o dowóz dziecka, do pobrania plik pdf
- kserokopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności dziecka,
- kserokopię aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dziecka,
- zaświadczenie z przedszkola/szkoły/ośrodka, w którym dziecko będzie realizowało w roku szkolnym 2017/2018 roczne przygotowanie przedszkolne lub obowiązek szkolny/nauki.

2. Dowóz indywidualny (własnym pojazdem rodzica)
Rodzice, którzy indywidualnie chcą dowozić swoje dziecko do placówki oświatowej otrzymują od Dzielnicy dofinansowanie w formie ryczałtu (zgodnie z Zarządzeniem Nr 1920/2008 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 4 sierpnia 2008 r.). Powierzenie ww. zadania następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy rodzicem, a m.st. Warszawa. Umowa zawierana jest na rok szkolny.
Wymogiem korzystania z tej formy dowozu jest, aby rodzic dysponował samochodem. Rodzice zainteresowani tą formą dowozu powinni złożyć w kancelarii Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Plac Czerwca 1976 nr 1 następujące dokumenty:
- wniosek o powierzenie zadania transportu i opieki nad dzieckiem, do pobrania plik pdf
- kserokopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności dziecka,
- kserokopię aktualnego orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dziecka,
- zaświadczenie z przedszkola/szkoły/ośrodka, w którym dziecko będzie realizowało w roku szkolnym 2017/2018 roczne przygotowanie przedszkolne lub obowiązek szkolny/nauki.

3. Dowóz środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie
Rodzice którzy nie są zainteresowani powyższymi formami dowozu mogą skorzystać na zasadach szczególnych ze środków lokalnego transportu zbiorowego m.st. Warszawa. W związku z Zarządzeniem nr 1452/2016 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 29 września 2016 r. w sprawie określenia wzorów zaświadczeń stwierdzających spełnienie warunków uprawniających do korzystania z cen ulgowych za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawa, podległe dzielnicom placówki szkolne zostały zobowiązane do wystawiania zaświadczeń dla opiekunów dzieci i młodzieży ze stwierdzoną niepełnosprawnością, które są uprawnione do bezpłatnych przejazdów (zgodnie z Uchwałą Nr LVI/1584/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 23 maja 2013 z późn.zm.). Zaświadczenia te są dokumentem potwierdzającym prawo do w/w bezpłatnych przejazdów dla opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy podróżują z uprawnionym, po niego lub po jego odwiezieniu od miejsca zamieszkania do placówki (przedszkole, szkoła, ośrodek terapii, przychodnia lekarska, zoz) po zarejestrowaniu zaświadczenia w jednym z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM.
Opublikowano: poniedziałek 19 czerwca 2017 / Wprowadził: lwi 
Kreatywne Biesiady u Warsa i Sawy w Szkole Podstawowej nr 4
W dniu 31 maja 2017 r. Szkoła Podstawowa nr 4 miała zaszczyt i przyjemność być organizatorem i gospodarzem XXX spotkania z cyklu „Kreatywne Biesiady u Warsa i Sawy”. Bierzemy udział w wymianie doświadczeń między szkołami wyróżnionymi Certyfikatem Prezydenta m.st. Warszawy Wars i Sawa, szkołami tworzącymi optymalne warunki do rozwoju talentów, uzdolnień i zainteresowań uczniów.

Pani dyrektor Ewa Gerełło oraz przewodnicząca Szkolnego Zespołu „Wars i Sawa” pani Iwona Zarzycka uroczyście przywitały wszystkich zaproszonych gości i zaprosiły do udziału w różnych formach aktywności przewidzianych na to wyjątkowe popołudnie. Gości przywitała także pani Krystyna Kozak, pani naczelnik z Biura Edukacji oraz pani Edyta Jaromin, inspektor Biura Edukacji.

Nasze spotkanie uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy pan Wiesław Krzemień oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty – pani Wanda Kopcińska. Zebrani goście obejrzeli obszerną prezentację na temat dorobku szkoły oraz podejmowanych w niej działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym. Następnie na scenie zaprezentowali się nasi utalentowani uczniowie. Przygotowany program artystyczny był bardzo bogaty, obejmował m.in. taniec, śpiew, recytację oraz grę na instrumentach muzycznych. W finałowym występie na scenie pojawiły się wszystkie dzieci wraz z tutorami, wspólnie zaprezentowano piosenkę „Możesz wszystko”.

Obecna na sali pani Agnieszka Dobrowolska - doradca metodyczny m.st. Warszawy w zakresie wspierania ucznia zdolnego Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń podziękowała gospodarzom za przygotowanie bogatego programu artystycznego.

Uczestnicy spotkania mieli okazję do wymiany doświadczeń, poszukiwań twórczych inspiracji i integracji podczas spotkań warsztatowych. Nadrzędnym tematem biesiady była dyskusja o różnych sposobach motywowania uczniów uzdolnionych i wspieraniu ich talentów. Zaproszeni goście podzieleni na grupy tematyczne uczestniczyli w zajęciach warsztatowych przygotowanych przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 4:

• Trójkąt, kwadrat, romb i koło cieszą zdolnych naokoło – Edyta Szymańska, Magdalena Leszczyńska, Julia Rzońca-Karaś;

• Emisja i higiena głosu – warsztaty logopedyczne – Agnieszka Tarczyńska – Płatek, Kamila Dudziec;

• Zagrajmy w język polski – wykorzystanie gier i zabaw na lekcjach języka polskiego – Anna Tarwacka, Dorota Furmańczuk;

• Sztuka zdobienia przedmiotów – decoupage – Katarzyna Dygas, Natalia Krupińska, Iwona Bojanowska, Zofia Kościak;

• Zabawy orograficzne – edukacja wczesnoszkolna – Agnieszka Wójcicka, Magdalena Gutka.

Zajęcia były przygotowane bardzo ciekawie, z dużym zaangażowaniem prowadzących. Goście z kolei aktywnie włączyli się do zajęć, zadawali dodatkowe pytania, szukali pomysłów i ciekawych rozwiązań na własne lekcje. Atmosfera była serdeczna i przyjazna. Spotkania odbywały się w salach, których wystój był zaaranżowany zgodnie z tematyką zajęć. Dekoracje i wystawy przykuwały uwagę gości również na korytarzach. Wszyscy podziwiali ładny wystój sali gimnastycznej. W przygotowania do Biesiady zaangażowali się nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy szkoły.

Spotkanie „Kreatywne biesiady u Warsa i Sawy” stanowiło podsumowanie trzeciego etapu programu realizowanego w naszej szkole, wspierającego dzieci uzdolnione i było z pewnością niezapomnianym wydarzeniem.

Zapraszamy do galerii - Kreatywne Biesiady u Warsa i Sawy w Szkole Podstawowej nr 4
Opublikowano: czwartek 1 czerwca 2017 / Wprowadził: rtr 
Szkolnictwo średnie w Ursusie
Na terenie dzielnicy Ursus znajduje się liceum ogólnokształcące, technikum oraz szkoła zawodowa. Ogólnopolska reforma szkolnictwa wpłynie także na te placówki. Liceum połączy się z gimnazjum, a szkoła zasadnicza zmieni się w branżową.

Ursus ma ugruntowaną tradycję szkolnictwa średniego szczebla o profilu technicznym i zawodowym, ale także o profilu ogólnym. Dzielnicowe liceum może poszczycić się ponad siedemdziesięcioletnią historią. Technikum Mechaniczne i szkoła zawodowa powstały, jako szkoły przyzakładowe. W ZM Ursus dużą wagę przykładano do podnoszenia kwalifikacji, a utworzone szkoły cieszyły się uznaniem. Obecnie placówki dostosowują swoją ofertę do potrzeb rynku, zgodnie z reformą w miejsce zawodowych, powstaną szkoły branżowe. Ich adeptom proponowane są kierunki, które przygotowują do nowoczesnych zawodów. – powiedział zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień.

W LVI Liceum Ogólnokształcącym zaplanowano w nowym roku szkolnym 2017/2018 dwie klasy pierwsze ogólne o rozszerzeniach: społeczno – prawnym oraz lingwistyczno – medialnym. Oba profile są ofertą dla uczniów o zainteresowaniach humanistycznych i społecznych, przygotowują do studiów na kierunkach: prawo, politologia, socjologia, dziennikarstwo, historia, stosunki międzynarodowe, europeistyka oraz inne kierunki humanistyczne. W klasach realizowane będą autorskie programy z wiedzy o społeczeństwie uwzględniające elementy prawa oraz program z edukacji medialnej.

W nowym roku szkolnym do licealnej wspólnoty dołączą uczniowie Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi. Nowa struktura będzie zmianą formalną, gimnazjaliści ukończą ten etap edukacji pod opieką swoich nauczycieli i wychowawców.

Plan naboru dla Zespołu Szkół nr 42 na nowy rok szkolny uwzględnia 5 klas pierwszych, w tym: dwie klasy o profilu technik informatyk i jedną klasę o profilu technik obsługi turystycznej w technikum. Po jednym oddziale zaplanowano w szkole branżowej I stopnia oraz CLIV Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych.

W klasie pierwszej o profilu technik informatyk, nową dodatkową ofertą, będą zajęcia sportowe o specjalności piłka nożna. Uczniowie będą mogli łączyć pasję sportową z kształceniem zawodowym. W klasie pierwszej technik obsługi turystycznej wprowadzona zostanie innowacja pedagogiczna „Turysta dobrze poinformowany”. Celem innowacji jest zapoznanie uczniów z możliwościami zastosowań programów i aplikacji internetowych w przygotowaniu i organizacji imprez turystycznych oraz poszerzenie praktycznej wiedzy informatycznej i geograficznej. Szkoła oferuje szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych, rozwijających uzdolnienia i zainteresowania uczniów, m.in. zajęcia z grafiki komputerowej, zajęcia z sieci komputerowych, koło turystyczne, teatralne, językowe, recytatorskie i matematyczne.
Opublikowano: czwartek 1 czerwca 2017 / Wprowadził: rtr 
Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II
W tym roku już po raz 13. warszawscy uczniowie i studenci mogą się ubiegać o Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Ten największy samorządowy program stypendialny w Polsce skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów uczących się w Warszawie.
O stypendium mogą się ubiegać uczniowie i studenci warszawskich szkół, jeśli:
- dobrze się uczą,
- osiągają sukcesy naukowe, sportowe, artystyczne albo angażują się w działania społeczne,
- miesięczny dochód netto na jednego członka ich rodziny nie przekracza kwoty 1100 zł.

Stypendia wynoszą od 200 do 1500 zł miesięcznie.

Kandydat, który chce otrzymać stypendium, musi wypełnić wniosek dostępny na stronie formularze.centrumjp2.pl. Wydrukowany i podpisany wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć osobiście lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty w Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11.

Termin składania wniosków dla uczniów mija 31 lipca 2017 r.

Szczegółowe informacje: centrumjp2.pl/stypendia
Kontakt w sprawie stypendiów:stypendia@centrumjp.pl
Opublikowano: poniedziałek 29 maja 2017 / Wprowadził: lwi 
VI Szkolny Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 4
W dniu 6 maja w naszej szkole odbył się VI Szkolny Piknik Rodzinny, w którym wzięli udział uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Tegoroczna kapryśna i nieprzewidywalna pogoda zmusiła nas do organizacji pikniku w murach szkoły. Nie zepsuło nam to jednak zabawy.

W godzinach od 9 do 13 mieliśmy okazję lepiej się zintegrować i wspaniale pobawić. Dzięki pomysłowości rodziców i nauczycieli, a także hojności sponsorów dzieci uczestniczyły w wielu atrakcjach, m.in. sprawdzały swoją sprawność fizyczną w różnych konkurencjach sportowych, przymierzały elementy zbroi rycerskiej, mogły także namalować graffiti i sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując zagadki z różnych dziedzin. W związku z programem varsavianistycznym realizowanym w naszej szkole, tematem przewodnim wielu stoisk była wiedza związana z Warszawą. Jednak najdłuższa kolejka ustawiła się przy stoisku z loterią fantową.

Przez cały czas trwania pikniku na scenie prezentowali się uzdolnieni artystycznie uczniowie. Wystąpili min.: szkolna grupa tańca nowoczesnego „Attraxion” i dzieci ze szkoły tańca Dancesport School oraz ze studia Tańca Freemind. Zaprezentowali się także uczestnicy klubu Judo Panda oraz laureaci tegorocznej edycji szkolnego konkursu „Mam Talent”. Miłą niespodzianką okazał się występ grupy rodziców i nauczycieli przygotowany przez panią Karolinę Gutwin.

Rodzice i sponsorzy zapewnili wszystkim pyszny poczęstunek – wata cukrowa, popcorn, ciastka i napoje, w tym świeże soki i kefiry. Ten radosny dzień z pewnością należał do udanych. Potwierdzeniem była bardzo duża frekwencja uczestników pikniku.

Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji pikniku następującym instytucjom i firmom: Miastu Stołecznemu Warszawa, firmom HAMERAS, EARLY STAGE, 2 TIMES, MATPLANETA, ROBICO, DECATHLON, RED, Firmie turystycznej POTRIS, a także harcerzom z Ursusa.

Zapraszamy do galerii - VI Szkolny Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 4
Opublikowano: piątek 26 maja 2017 / Wprowadził: lwi 
Święto Szkoły Podstawowej nr 11
W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Keniga odbyło się święto szkoły uświetnione występami muzycznymi oraz pokazami gimnastycznymi uczniów tej placówki. Władze Dzielnicy Ursus reprezentowała radna Dzielnicy i przewodnicząca komisji oświaty Wanda Kopcińska. Poniżej relacja fotograficzna z tego wydarzenia.

Zapraszamy do galerii - Święto Szkoły Podstawowej nr 11
Opublikowano: piątek 19 maja 2017 / Wprowadził: lwi 
Wieczór autorski Stefanii Janiny Maciąga
10 maja 2017 roku w Domu Kultury „Kolorowa” odbył się wieczór autorski poetki Stefanii Janiny Maciąga połączony z piękną muzyką i śpiewem.

Wiersze poetki recytowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Ursusie. Wiersze przeplatane były utworami poświęconymi Papieżowi Świętemu Janowi Pawłowi II. Temu bardzo udanemu spotkaniu poezji z muzyką przysłuchiwała się licznie zebrana publiczność.

Tekst i zdjęcia DK „Kolorowa”

Zapraszamy do galerii - Wieczór autorski Stefanii Janiny Maciąga
Opublikowano: czwartek 18 maja 2017 / Wprowadził: rtr 
W Warszawie przedszkola będą bezpłatne
Od września w stolicy 46 000 dzieci będzie korzystać z zajęć w przedszkolach za darmo. Władze Warszawy wprowadzają kolejne rozwiązanie wspierające rodzinę.

Od 2013 roku opłata za przedszkola wynosi 1 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce powyżej sześciu godzin opieki. Dzięki likwidacji opłat rodzice w domowym budżecie mogą zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. Rodzice będą płacić jedynie za posiłki. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszą się również bariery ekonomiczne w dostępie do edukacji przedszkolnej dla rodzin o niskich dochodach.

Coraz więcej miejsc w przedszkolach

Od 2007 roku miasto zbudowało 27 przedszkoli, a około 200 placówek zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych. Na ten cel wydano ponad 650 mln zł. Co roku na utrzymanie przedszkoli publicznych i niepublicznych Warszawa przeznacza około 700 mln zł.

W dzielnicy Ursus prowadzimy obecnie kilka inwestycji i remontów mających na celu zwiększenie ilości dostępnych miejsc w publicznych przedszkolach. Prace trwają m.in. w placówce przy ul. Balbinki, w odzyskanym przez dzielnicę budynku przy ul. Wojciechowskiego oraz w lokalu przy ul. Szancera. Jednocześnie rozpoczynamy nowe projekty – 15 maja br. ogłosiliśmy przetarg, w którym wyłonimy wykonawcę nowego przedszkola przy ul. Hennela. Realizacja wymienionych zadań umożliwi uruchomienie ok. 350 nowych miejsc w przedszkolach na ternie Ursusa. Większość prac powinna zakończyć się w do września 2018 roku.– przekonuje burmistrz dzielnicy Ursus Urszula Kierzkowska

Uczniowie pojadą za darmo

Decyzją władz Warszawy od 1 września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą podróżowali komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie Kart ucznia. Proces ich wydawania już się rozpoczął. Bezpłatne przejazdy przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w szkołach poza stolicą. Uprawnienie obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy. Z Karty ucznia może skorzystać ok. 150 tysięcy uczniów.

Warszawski bon żłobkowy

Warszawski Bon Żłobkowy to kolejne działanie na rzecz rodzin mieszkających w stolicy. Ma być także zachętą do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia tutaj podatków. Aby otrzymać bon, trzeba będzie zrezygnować z miejsca w żłobku lub z oczekiwania na to miejsce. Warszawski bon żłobkowy będzie wynosił 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym, nie później jednak niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 rok życia. To finansowe wsparcie będą mogli otrzymać rodzice, którzy:
- pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie,
- nie są na urlopie wychowawczym,
- spełniają kryterium dochodowe: 1922 zł netto na jednego członka rodziny,
- i których dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku lub chodzi do publicznego żłobka. Szacujemy, że w przyszłym roku z tej formy wsparcia może skorzystać ponad cztery tysiące rodzin. Na ten cel ratusz przeznaczy w 2017 r. ponad 7 mln zł. Bon żłobkowy będzie obowiązywał od września tego roku.

Szczegóły na: www.um.warszawa.pl
Opublikowano: poniedziałek 15 maja 2017 / Wprowadził: rtr 
Wystawa „Starych książek” w SP nr 4
W dniach od 13.03 do 23.03.2017 r. biblioteka szkolna zorganizowała wystawę „STARYCH KSIĄŻEK”. Mottem były słowa Józefa Wasowskiego: „Czytanie książek jest rozmową doskonałą z ludźmi wieków minionych”. Celem wystawy było przybliżenie uczniom historii książki i przekazanie „książkowych” ciekawostek. Książki, które prezentowałyśmy uczniom i wychowawcom, pochodziły z prywatnych zbiorów bibliotekarzy i nauczycieli naszej szkoły. Najstarszy egzemplarz pochodził z 1838 roku. Na wystawie można było podziwiać książki z następujących przedziałów: 1838 – 1906, 1906 – 1909, 1911 – 1918, 1921 – 1930, 1931 – 1939, 1939 – 1956. Uczniowie mogli obejrzeć „perełki” – modlitewniki z 1935 i 1940 roku (z liturgią prowadzoną w języku łacińskim), pamiętnik z 1948 r., atlas szkolny z 1940 r., książki napisane w języku niemieckim czcionką gotycką.

Uczniowie zadawali ciekawe pytania i chętnie dzielili się swoimi opowieściami.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i powodzeniem zarówno wśród uczniów klas starszych jak i „zerówek”. Zwiedzających zachęcałyśmy do rozmów z dziadkami i pradziadkami o starych książkach i ich losach…

Wystawę przygotowały : Wiesława Winter i Elżbieta Hilt.

Zapraszamy do galerii - Wystawa „Starych książek” w SP nr 4
Opublikowano: poniedziałek 8 maja 2017 / Wprowadził: lwi 
W edukacji stawiamy na jakość
Po zmianach, jakie niesie ze sobą reforma oświaty w Dzielnicy Ursus będzie siedem szkół podstawowych, liceum ogólnokształcące oraz zespół szkół zawodowych. Na mapie dzielnicy od 1 września 2017 r. pojawią się trzy nowe szkoły podstawowe.

W SP nr 381 oprócz 11 oddziałów wygaszanego Gimnazjum nr 131 zorganizowanych zostanie 11 oddziałów dla uczniów młodszych. Na zajęciach dodatkowych realizowanych w oparciu o programy autorskie nauczyciele będą rozwijać zdolności matematyczne, lingwistyczne i artystyczne uczniów. W szkole, zgodnie z tradycją będą funkcjonowały oddziały sportowe.

W wyniku likwidacji Filii SP nr 4 przy ul. Konińskiej 2 powstanie SP nr 382. W pierwszym roku funkcjonowania nowej szkoły uczniowie będą kontynuować naukę w 41 oddziałach w klasach I – V. Dla najmłodszych dzieci pięcio i sześciolatków, tak jak w pozostałych szkołach podstawowych, zorganizowane zostaną oddziały przedszkolne.

Przy ulicy Warszawskiej 63, z przekształcenia Gimnazjum nr 133, powstanie SP nr 383. W zreformowaną strukturę szkoła włączy tradycję dwujęzyczności, co oznacza, że uczniowie na lekcjach biologii i WOS-u będą pracować w języku angielskim. Od września 2017 r. utworzonych zostanie 13 oddziałów przeznaczonych dla uczniów szkoły podstawowej, a gimnazjaliści zrzeszeni w dziesięciu oddziałach będą kontynuować naukę. Uczniowie klas IV i VII będą realizować program nie tylko zgodnie z nową podstawą wskazaną przez MEN, ale także w oparciu o autorskie programy nauczania matematyki i języka angielskiego, które mają na celu przygotowanie uczniów do swobodnej konwersacji w języku obcym oraz do zdobycia certyfikatu językowego.

W SP nr 2 na poziomie edukacji wczesnoszkolnej utworzonych będzie 15 oddziałów, a na poziomie klas IV-VII zaplanowano ich 17. We wrześniu nauczyciele planują wdrożenie pilotażowego programu dla grupy sportowej obejmującego zajęcia ogólnorozwojowe oraz piłkę siatkową. Grupę sportową utworzą zainteresowani sportem uczniowie z klas I – III. W kolejnym roku szkolnym 2018/19 nauczyciele planują utworzenie 2 klas sportowych. Do zestawu szkolnych programów nauczania wpisano nowe autorskie programy takie jak: nauka gry w szachy dla wszystkich uczniów klas I – III oraz we wszystkich klasach I – VI nauka języka angielskiego, którego wiodącym celem będzie swobodne komunikowanie się. Uczniowie klas VII będą mogli uczęszczać na zajęcia przygotowujące do uzyskania certyfikatu FCE w grupie międzyoddziałowej.

SP nr 4 będzie liczyła 42 oddziały, w tym 20 edukacji wczesnoszkolnej. W klasach IV i V nadal realizowana będzie innowacja matematyczna, która od nowego roku szkolnego będzie również nową ofertą dla uczniów klas VII. Skuteczność realizowanych zajęć odzwierciedlają liczne sukcesy matematyczne uczniów osiągane w zewnętrznych konkursach oraz ogólnopolskich sprawdzianach wiedzy i umiejętności matematycznych uczniów klas VI. Nową propozycją szkoły dla uczniów II etapu edukacyjnego w zakresie zajęć z informatyki będą zajęcia z programowania. SP 4 podejmie starania o możliwość prowadzenia dodatkowych zajęć w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Dotychczas, dzięki środkom finansowym pozyskanym z projektu WIE, organizowano terapię logopedyczną oraz nauczanie języka polskiego dla uczniów cudzoziemskich. Szkoła przygotowuje się także do udziału w projekcie finansowanym z EFS „Kompetentni i twórczy uczniowie”. Zajęcia realizowane będą ofertą dla uczniów wymagających dodatkowego wsparcia ze strony specjalistów i nauczycieli.

W SP nr 11 na rok szkolny 2017/2018 zaplanowano 40 oddziałów. W ramach rozszerzenia oferty edukacyjnej kontynuowany będzie eksperyment pedagogiczny polegający na wprowadzaniu nauczania dwujęzycznego w klasie pierwszej. W eksperyment zaangażowani są nauczyciele SP 11 oraz pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego monitorujący przyrost kompetencji językowych u dzieci. Pierwszy rocznik objęty nauczaniem dwujęzycznym, to obecni uczniowie klasy trzeciej, którzy osiągają oczekiwane i wysoko oceniane umiejętności językowe. Eksperyment prowadzony jest w oparciu o autorski program nauczania dwujęzycznego opracowany przez nauczycieli SP 11 i przewidziany do realizacji w ciągu sześciu lat. W klasie VII uczniowie będą mogli kontynuować naukę w oddziałach dwujęzycznych zgodnie z nową podstawą programową. Nowy dokument programowy skierowany do uczniów klas VI i VII stał się inspiracją do stworzenia autorskich programów nauczania informatyki i matematyki w klasach IV i VII, którymi w nowym roku szkolnym zostaną objęci uczniowie tych klas. Dodatkową propozycją edukacyjną dla uczniów w klasach I-III będą autorskie zajęcia doskonalące umiejętność czytania. W SP nr 11 kontynuowany będzie projekt „Lepsza szkoła” w klasach IV – VII, w ramach którego prowadzone jest m.in. ogólnopolskie badanie umiejętności matematycznych.

SP nr 14 planuje w nowym roku szkolnym 39 oddziałów, w tym 8 integracyjnych i 6 sportowych. Proponowanym drugim językiem dla klas VII będzie niemiecki. Nowa oferta programowa realizowana w formie zajęć dodatkowych skierowana jest między innymi do uczniów klas VII, są nią autorskie programy w zakresie nauczania matematyki oraz historii. Ponadto nauczyciele SP 14 ubiegając się o uzyskanie certyfikatu Wars i Sawa będą kontynuować prowadzenie zajęć tzw. kół zainteresowań. W nowym roku szkolnym zostanie rozszerzona oferta zajęć sportowych dla klas młodszych oraz klas VII. Szkoła nr 14 zamierza rozwijać wrażliwość i empatię uczniów poprzez promowanie idei wolontariatu i angażowanie ich w sprawy społeczne.
Opublikowano: piątek 28 kwietnia 2017 / Wprowadził: tpa 
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi (π) w Szkole Podstawowej nr 4
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi (π) - święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych - zawitało do Polski i do naszej szkoły. Datę święta wybraliśmy na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku, a od 14 marca 2017 roku jest świętowany w Szkole Podstawowej nr 4.
Liczba π (długość jednostkowego półokręgu lub pole jednostkowego koła) interesowała matematyków od dawna. Już w III wieku p.n.e. Archimedes oszacował jej wartość z dokładnością do 0.002. Później przyjęła się na π również nazwa ludolfina, na pamiątkę niemieckiego matematyka i szermierza Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku, stosując metodę Archimedesa i przybliżając obwód koła obwodem wielokątów foremnych (wpisanego i opisanego) o 262 bokach. Oznaczanie liczby π tą właśnie literą greckiego alfabetu (pierwszą literą słowa perímetros, co znaczy obwód) zostało wprowadzone na początku XVIII wieku przez angielskiego matematyka Williama Jonesa, a spopularyzowane w pracy Leonarda Eulera z 1736 roku.
W dniu 14 marca w naszej szkole odbyły się różne konkursy, gry popularyzujące matematykę i liczbę π. Uczniowie otrzymali naklejki na ubrania z liczbą π i jej rozwinięciem dziesiętnym przemierzającym galaktykę. Na każdej lekcji mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego związanego z zadziwiającą liczbą π. Na języku polskim uczniowie układali wiersze zgodnie z regułą liczby π, na matematyce dowiedzieli się, jak obliczamy tę liczbę i jakie jest jej przybliżenie, na historii - się skąd „wzięło się” π, zaś na plastyce i technice wykonywali szkice i rysunki, wykorzystując tylko koła i okręgi. Uczniowie z klas szóstych na lekcjach języka angielskiego brali udział w konkursie " π is everywhere". Zadanie polegało na tym, aby znaleźć jak najwięcej wyrazów angielskich zawierających cząstkę "pi".
Opublikowano: czwartek 27 kwietnia 2017 / Wprowadził: tpa 
IV edycji konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”.
Eliza Konarzewska i Marta Paśniczek - dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. 1 Dywizji Kościuszkowskiej zajęły 1 miejsce w IV edycji konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”. Ich opiekunem była Hanna Sabała. Konkurs skierowany był do uczniów klas V szkół podstawowych.

Celem konkursu było m.in.: propagowanie bezpieczeństwa na drodze, upowszechnianie bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożeń oraz opanowanie podstawowej wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy przedmedycznej.
Opublikowano: poniedziałek 24 kwietnia 2017 / Wprowadził: rtr 
XIII Dzielnicowy Konkurs Ekologiczny „Ursus - moja ojcowizna"
W Zespole Szkół nr 80 odbył się konkurs pod hasłem „Ursus - moja ojcowizna”. To już 13 edycja tego wydarzenia. Reprezentanci 4 placówek oświatowych z terenu dzielnicy odpowiadali na pytania związane m.in. z Ursusem oraz historią fabryki ciągników. W inauguracji uczestniczył m.in. zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień. Pomysłodawca i organizatorem konkursu jest p. Irena Jarzębak.

Zaprasamy do galerii: XIII Dzielnicowy Konkurs Ekologiczny „Ursus - moja ojcowizna"
Opublikowano: piątek 21 kwietnia 2017 / Wprowadził: rtr 
Karta Ucznia - jak ją uzyskać?
Od 1 września tego roku uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą podróżowali komunikacją miejską bezpłatnie.

Bezpłatne przejazdy – na podstawie Karty Ucznia (czyli specjalnej spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej z dedykowanym nadrukiem i wgranym uprawnieniem) przysługują:
- uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych

- uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych, nie stołecznych placówkach oświatowych.

Obowiązują na obszarze 1. i 2. strefy.

Karty będą wyrabiane przez Zarząd Transportu Miejskiego, za pośrednictwem warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów. Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów będą wgrywane na okres nauki w szkole (nie dłużej niż na cztery lata). Karta Ucznia będzie ważna przez cały okres, także podczas wakacji.

Jak otrzymać kartę?
Rodzice lub opiekunowie prawni powinni wypełnić i złożyć wniosek w szkole, która przekaże go do ZTM. Do dokumentu należy dołączyć aktualne zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm) z danymi i nr PESEL dziecka. Wniosek jest dostępny na stronie http://www.ztm.waw.pl/?c=697&l=1

Dzieci, które mieszkają na terenie Warszawy a uczęszczają do szkół poza miastem, będą mogły wyrobić kartę w każdym POP ZTM.

Jeśli dziecko korzysta już ze zniżek wynikających z Karty Młodego Warszawiaka (KMW), rodzic lub opiekun prawny powinien na wniosku napisać odręcznie adnotację „e-hologram” (wówczas uprawnienie zostanie przekodowane na kartę).

Jeśli dziecko posiada uprawnienia dla dzieci z rodzin 4+ lub z tytułu niepełnosprawności nie ma konieczności wyrabiania Karty Ucznia.
Opublikowano: poniedziałek 10 kwietnia 2017 / Wprowadził: rtr 
Bukiet Pani Wiosny
W piątek 31 marca br. w Domu Kultury „Kolorowa” odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów połączone z wernisażem tegorocznej XIII edycji konkursu dla przedszkoli z cyklu „Wiosenne Tradycje”. W tym roku konkurs nosił nazwę „Bukiet Pani Wiosny”.

Organizatorem corocznego konkursu jest Dom Kultury „Kolorowa” Ośrodka Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy
Na spotkanie przybyły delegacje dzieci z przedszkoli biorących udział w konkursie.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością i wręczali dyplomy i nagrodę:
- Urszula Kierzkowska – Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy
- Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik – Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursus
- Aleksandra Magierecka – Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicy Ursus
- Marianna Jaguścik – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Dzielnicy Ursus
- Elżbieta Zdanowska-Cozac – Kierownik Domu Kultury „Kolorowa”.
W tym roku na konkurs zgłoszono 434 prace z 98 przedszkoli, nie tylko z Ursusa.

Gościmy prace z przedszkoli: dzielnic m.st. Warszawy, Latchorzewa, Sokołowa Podlaskiego, Milanówka, Blizne, Piastowa, Płocka, Ożarowa Mazowieckiego, Jabłonny, Wyszyny, Sierpca, Legionowa, Radomia, Wołomina, Sochaczewa, Ostrołęki, Chynowa, Długosiodła, Kobyłki, Radziejowic, Grabowa nad Pilicą, Łysych, Szydłowca, Mińska Mazowieckiego, Żyrardowa, Małkini Górnej. Jury postanowiło przyznać nagrodę główną dla Przedszkola „Delfinki” w Warszawie Ursusie.

Jury doceniając wkład pracy w wykonanie pięknych bukietów postanowiło pozostałym przedszkolom przyznać dyplomy – wyróżnienia.

Jerzy Gajewski

Opublikowano: środa 5 kwietnia 2017 / Wprowadził: rtr 
Nabór do przedszkoli w Ursusie
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty od 1 września br. gmina ma obowiązek zapewnienia miejsca realizacji wychowania przedszkolnego każdemu dziecku 3-letniemu. Dotychczas prawo takie przysługiwało dzieciom 4-letnim, 5-letnim i 6-letnim. W praktyce oznacza to, że organ prowadzący będzie zobowiązany zapewnić już nie trzem ale czterem rocznikom dzieci miejsce w przedszkolu.

Biorąc pod uwagę demografię Dzielnicy Ursus oraz dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego zapewnienie miejsca w placówce publicznej dla wszystkich dzieci stanowi duże wyzwanie dla m.st. Warszawy. Z analizy danych statystycznych wynika, że do placówek publicznych trafia ok. 75 % dzieci danego rocznika. Jest więc możliwe, że uda się w 100 % pokryć zapotrzebowanie na miejsca dla dzieci 3-letnich w przedszkolach. Aby realizacja tego zadania była możliwa we wszystkich przedszkolach publicznych zostały powołane oddziały zamiejscowe dla dzieci 6-letnich, które będą zlokalizowane w szkołach podstawowych.

Rada Miasta Stołecznego Warszawy 16 marca 2017 r. podjęła uchwałę nr XLV/1082/2017 w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w m.st. Warszawie. Dodatkowo zostanie utworzonych 11 oddziałów w przedszkolach. Remontowany budynek przy ul. Wojciechowskiego wzbogaci się o 4 oddziały podlegające pod Przedszkole nr 137, 2 oddziały powstaną przy ul. Szancera jako oddziały zamiejscowe Przedszkola nr 418, 1 oddział w Przedszkolu nr 168, 2 oddziały w Przedszkolu nr 343 oraz 2 oddziały w Przedszkolu nr 194.

Dodatkowe oddziały są tworzone z myślą o dzieciach 4-letnich i 5-letnich, które obecnie korzystają z wychowania przedszkolnego w innych dzielnicach lub przedszkolach niepublicznych i chciałyby skorzystać z oferty na terenie Ursusa.

Rodzice chcący zapisać swoje dziecko do przedszkola powinni w terminie do 10 kwietnia br. odwiedzić stronę przedszkola.edukacja.warszawa.pl, gdzie można dokonać rejestracji wniosku o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Przed wypełnieniem wniosku prosimy o zapoznanie się z zasadami oraz harmonogramem rekrutacji znajdującymi się na tej witrynie. Zarejestrowany wniosek należy wydrukować, podpisać i złożyć w przedszkolu/szkole pierwszego wyboru.

Opublikowano: środa 5 kwietnia 2017 / Wprowadził: rtr 
Uczniowie z Ursusa wyróżnieni w konkursie "Poznajemy Ojcowiznę"
Dwoje uczniów z Ursusa, Martyna Ścibisz i Łukasz Wojciewski zostało wyróżnionych w Ogólnopolskim Konkursie Krajoznawczym "Poznajemy Ojcowiznę". Uczniowie na prezentacjach multimedialnych zaprezentowali dzielnicę Ursus oraz osiedle Gołąbki. Jedna z nagród dla wyróżnionych uczniów była całodniowa wycieczka zagraniczna.

Finał konkursu odbył się 25 marca w Wołominie. Łącznie na konkurs zorganizowany przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK wpłynęło 69 prac. Gratulujemy laureatom oraz ich opiekunowi p. Irenie Jarzębak.
Opublikowano: wtorek 28 marca 2017 / Wprowadził: lwi 
Ruszyła budowa nowego kompleksu szkolnego w Ursusie
Z początkiem marca br. rozpoczęła się budowa nowej szkoły podstawowej przy ul. Dzieci Warszawy 42 w Ursusie. To największa w dzielnicy inwestycja oświatowa od lat, której wartość szacowana jest na 32 mln zł. Placówka dla 850 uczniów zostanie wyposażona w rozbudowaną bazę sportową. Na terenie inwestycji realizowanej w systemie „projektuj i buduj” powstaną dwie sale gimnastyczne, trzy boiska sportowe oraz dwa place zabaw. Oddanie do użytku placówki planowane jest na II połowę 2018 roku.

Z postępem prac na budowie zapoznali się burmistrz Dzielnicy Ursus Urszula Kierzkowska oraz zastępcy burmistrza Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik.

To pierwsza szkoła podstawowa dedykowana mieszkańcom Osiedla Skorosze. Będzie to nowoczesna, przestronna placówka, która pozwoli zmniejszyć zmianowość w szkołach południowej części dzielnicy. To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców osiedla. Jeszcze w tym roku dzielnica stanie się właścicielem 2 ha działki, także z przeznaczeniem na cele oświatowe w rejonie Skoroszy, gdzie w przyszłości powstanie kolejny kompleks edukacyjny – powiedziała burmistrz Ursusa Urszula Kierzkowska.

Nowy kompleks szkolny powstaje w sąsiedztwie funkcjonującego Zespołu Szkół nr 42, na tej samej działce. Projektowany budynek stanowi zwartą bryłę o wysokości dwóch kondygnacji w części szkolonej oraz jednej kondygnacji w części mieszczącej hale sportowe. Serce budynku stanowi dwupoziomowy, przestrzenny hol główny, otwierający się na centralny dziedziniec wewnętrzny, wokół którego zostaną zorganizowane główne funkcje obiektu. Bezpośrednio z holu dostępne będą szatnie, częściowo doświetlone naturalnym światłem. Niewątpliwie największa atrakcja budynku to dwupoziomowe patio - doskonałe miejsce do wspólnego spędzania wolnego czasu i nawiązywania przyjaźni. Dolne patio to prostokątny, duży, dobrze doświetlony dziedziniec wewnętrzny, gdzie na powierzchni bezpiecznej powstanie plac zabaw. Drugie, tzw. małe patio przeznaczone dla dzieci młodszych z bezpośrednim dostępem do dwóch świetlic powstanie na pierwszym piętrze.

Atutem powstającej placówki jest rozbudowana infrastruktura sportowa. Zaprojektowano dwie sale gimnastyczne przylegające do siebie - jedna na użytek szkoły podstawowej, druga na użytek zespołu szkół ponadpodstawowych. Taki układ umożliwi ekonomiczną dystrybucję mediów w budynku, komfort użytkowy dla nauczycieli i uczniów, a także zmniejszy w przyszłości koszty eksploatacji i konserwacji obiektu. Na terenie zewnętrznym powstaną trzy boiska sportowe, w tym jedno pełnowymiarowe z bieżnią lekkoatletyczną.

W nowej placówce zaplanowano także instalacje proekologiczne w postaci paneli słonecznych, które wspomogą ogrzewanie wody na użytek szkolny oraz system odzyskiwania wody szarej, który pozwoli zaoszczędzić zużycie wody wodociągowej.

Szkoła będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, pomieści łącznie 42 sale lekcyjne, 6 sal do zajęć indywidualnych, bibliotekę z czytelnią, gabinet lekarski, wspomniane patio górne i dolne oraz wszelkie potrzebne pomieszczenia gospodarcze, sanitarne, administracyjne oraz zaplecze cateringowe ze stołówką. Powierzchnia użytkowa obiektu to 9 320 mkw. Teren zewnętrzny placówki wzbogaci się o ok. 50 miejsc parkingowych, ok. 70 stojaków na rowery oraz nowe nasadzenia zieleni.

Inwestor: Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy
Wykonawca inwestycji: firma SKANSKA S.A.
Projekt: Piotr Bujnowski – Architekci z Zespołem

Zapraszany do galerii: Ruszyła budowa nowego kompleksu szkolnego w Ursusie
Opublikowano: wtorek 21 marca 2017 / Wprowadził: rtr 
Reforma oświaty w Ursusie
Znamy już projekt nowej siatki dzielnicowych szkół, który zostanie wprowadzony w życie w związku z ogólnopolską reformą edukacji. Rada m.st. Warszawy 9 lutego br. podjęła pakiet uchwał oświatowych w tej sprawie.

Rozwiązania zawarte w podjętych projektach uchwał, które zostały wypracowane we współpracy z dzielnicami mają za zadanie dostosować sieci publicznych szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych mających siedzibę na obszarze m.st. Warszawy do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe. Projekty uchwał po uzyskaniu opinii Mazowieckiego Kuratora Oświaty zostaną ponownie poddane pod głosowanie Rady Miasta do ostatecznego zatwierdzenia. Po tym będzie możliwe przeprowadzenie rekrutacji na rok szkolny 2017/2018.

Zgodnie z projektem nowej siatki szkół na terenie Dzielnicy Ursus będzie siedem szkół podstawowych: SP nr 381 przy ul. Drzymały ( przekształcona z gimnazjum), SP nr 14 przy ul. Sosnkowskiego, SP nr 4 przy ul. W. Sławka, SP nr 382 przy ul. Konińskiej ( wyodrębniona z filii SP 4), SP nr 383 przy ul. Warszawskiej ( przekształcona z gimnazjum), SP nr 11 przy ul. Keniga 20 oraz SP nr 2 przy ul. Orłów Piastowskich. Zmianie ulegną także obwody szkół, adekwatnie do liczby placówek będzie ich w sumie siedem. Ulice do nowych obwodów szkół przydzielono zgodnie z wytycznymi określonymi w ustawie Prawo oświatowe, uwzględniają one m.in. odległość do szkoły ( nie więcej niż 3 km) oraz demografię dzielnicy, także intensywnie rozwijające się budownictwo mieszkaniowe na ternie Ursusa.

Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w szkołach podstawowych rozpocznie się w kwietniu br. i będzie prowadzona z wykorzystaniem systemu informatycznego. Informacja o terminach, zasadach i kryteriach rekrutacji będą dostępne na stronie internetowej Biura Edukacji m.st. Warszawy od 28 lutego 2017 r.

Do pobrania: Mapa placówek
Opublikowano: czwartek 2 marca 2017 / Wprowadził: lwi 
Uczniowie zaprojektują swoją kartę miejską
Warszawscy uczniowie od nowego roku szkolnego będą podróżować po mieście korzystając z bezpłatnych przejazdów. Umożliwi im to spersonalizowana karta miejska, którą będzie mógł zaprojektować każdy uczeń. Musi jedynie wziąć udział w konkursie i go wygrać!

Stołeczny ratusz zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do udziału w konkursie na projekt graficzny karty miejskiej. Prace powinny być związane z tematyką warszawską – przedstawiać stolicę, taka jaka jest widziana dziś, a także marzenia, oczekiwania i wizje na jej temat. Do stworzenia rysunku bądź malunku powinna zostać wybrana jedna z technik plastycznych: kredki, pastele, farby, tempera, pisaki bądź grafika, w tym komputerowa.

Spośród nadesłanych prac, komisja konkursowa wybierze 6 prac: trzy w kategorii „szkoła podstawowa” i trzy w kategorii „gimnazjum”. Następnie pod koniec marca odbędzie się głosowanie internetowe, w którym mieszkańcy wybiorą dwa wzory, po jednym w każdej kategorii. Zwycięskie projekty ozdobią kary miejskie, które trafią do uczniów wszystkich warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów. Warunkiem przyjęcia pracy będzie jej oryginalność – grafika nie może być plagiatem lub być wcześniej zgłoszoną na inny konkurs. Nagrodami – za pierwsze miejsce w kategoriach szkoła podstawowa oraz gimnazjum – są hulajnoga z kaskiem i zestawem ochraniaczy.

Uczniowie z pisemną zgodą rodziców swoje prace mogą nadsyłać do piątku, 17 marca 2017 r. na adres podany w regulaminie (w załączeniu).

Dystrybucja kart będzie polegać na tym, że szkoły prześlą do Zarządu Transportu Miejskiego wypełnione wnioski wraz ze zdjęciem dzieci (wzór wniosku i instrukcja zostaną dostarczone do szkół) oraz informację na jaki okres należy zakodować uprawnienie. Będą one wgrywane na okres nie dłuższy niż cztery lata. ZTM dostarczy do szkół gotowe, spersonalizowane Warszawskie Karty Miejskie.

Do pobrania - regulamin konkursu
Opublikowano: poniedziałek 20 lutego 2017 / Wprowadził: rtr 
Premiera filmu edukacyjnego „Ewakuacja szkoły”
Przyczyn ewakuacji szkoły może być kilka. Jednym z nich może być podłożenie ładunku wybuchowego. Właśnie z takim przypadkiem mają do czynienia dzieci ze szkoły przedstawionej w filmie, którego premiera odbyła się dzisiaj w OK. „Arsus”.

Film został realizowany w Zespole Szkół nr 80 w Ursusie. W realizacji wzięło udział około 300 uczniów tej placówki, nauczyciele i pracownicy szkoły, a także przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz pogotowia ratunkowego Meditrans.

Zapraszamy do galerii - Premiera filmu edukacyjnego „Ewakuacja szkoły”
Opublikowano: poniedziałek 13 lutego 2017 / Wprowadził: lwi 
Akcję Gorączka Złota PCK „Detektyw Grosik”
Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie oraz Warszawska Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK zaprasza wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z terenu Warszawy, w okresie 27.02-4.06.2017r do włączenia się w akcję Gorączka Złota PCK „Detektyw Grosik”.

Akcja ta polega na zbieraniu złotych monet o nominale 1, 2, 5-groszowych, które po zwarzeniu i przeliczeniu zostaną przeznaczone dla najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży z Warszawy. W tym roku Warszawska Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK przede wszystkim skieruje zebrane środki na akcję letnią dla dzieci i wyprawki szkolne. Przewidujemy organizację twórczych warsztatów dla dzieci, zajęć z pierwszej pomocy, gier i zabaw a swoją opieką szczególnie chcielibyśmy wesprzeć dzieci ze szkół, które wezmą udział w akcji Gorączka Złota PCK „Detektyw Grosik”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do podjęcia współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem i do śledzenia akcji na Facebooku (Gorączka Złota PCK „Detektyw Grosik”). Pełna informacja oraz dokumenty do pobrania na stronie www.pck-warszawa.pl - zakładka „edukacja” oraz tel. 22/50-65-198, 505-144-517,

Do pobrania:
Regulamin
Plakat
Opublikowano: poniedziałek 13 lutego 2017 / Wprowadził: lwi 
IV edycja konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”
2 lutego, 68 drużyn z warszawskich podstawówek, wzięło udział w II etapie IV Edycji Konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie". Do III etapu zakwalifikowały się szkoły, których uczniowie zdobyli najwięcej punktów w danej dzielnicy. W kolejnym etapie Dzielnicę Ursus, będzie reprezentowała Szkoła Podstawowa nr 11 im. 1 Dywizji Kościuszkowskiej.

Do 10 marca drużyna powinna dostarczyć pracę plastyczną na temat: „Bezpiecznie na drodze ze Strażą Miejską”. Natomiast 23 marca, odbędzie się druga część trzeciego etapu konkursu, polegająca na prezentacji sposobów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowym przejeździe rowerem w Miasteczku Ruchu Drogowego.

Wszyscy, którzy podjęli niełatwe wyzwanie i przystąpili do konkursu, zostaną nagrodzeni. Każdy uczeń weźmie udział w losowaniu roweru górskiego. Zwycięzcy otrzymają nagrody specjalne, przekazane przez partnerów konkursu.

Tegoroczną IV Edycję Konkursu patronatem honorowym objęła Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, natomiast patronat medialny objęły: Radio Kolor i portal jedz-bezpiecznie.pl .

Ponadto konkurs wspiera: Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Urzędy Dzielnic, Tramwaje Warszawskie, MPWiK, PKiN, Biedronka, Teatr Kamienica, Automobilklub Polski, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Haribo, Poland Bike, Biegnij Warszawo, Fundacja Jedź Bezpiecznie, Fundacja Drogi Mazowsza.

W tym roku finał konkursu odbędzie się 20 kwietnia w Teatrze Kamienica.
Opublikowano: poniedziałek 13 lutego 2017 / Wprowadził: lwi 
Warszawscy aktorzy oceniali talenty recytatorskie uczniów ursuskich szkół
6 lutego odbył się XIII Dzielnicowy Konkurs Recytatorski Poezji Miłosnej, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 132 z OI. reprezentowane przez panie: K. Gontarską, R. Kocełuch, J. Romanowską. Mottem tegorocznej edycji były słowa św. Bernadetty Kochać i być kochanym to czuć słońce z dwóch stron. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku wzięło w nim udział 11 uczniów V i VI klas szkół podstawowych oraz 18 gimnazjalistów.

Przybyli na zaproszenie organizatorów jurorzy: Zbigniew Kozłowski i Joanna Kupińska – aktorzy teatralni, telewizyjni i filmowi oraz Barbara Konarska – producentka filmowa, audiowizualna, autorka tekstów dzielą się z młodzieżą swoim czasem, doświadczeniem i wiedzą. Spotkania z nimi przybierają formę warsztatów recytatorsko-aktorskich, które są szczególnie cenione przez uczniów.

To profesjonalne, niezależne Jury wyłoniło najlepszych recytatorów konkursu. W kategorii szkół podstawowych na podium stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4: I miejsce zajęła Wiktoria Zuba, II-Aleksandra Sznajder, III – Marek Spychała. Wyróżnieni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2: Szymon Bloch i Karolina Majorowska. Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się: Weronika Kędziora – I miejsce, Małgorzata Mortka – II miejsce, Jagoda Tomaszewska – III miejsce. Laureatki są uczennicami Gimnazjum nr 133. Wyróżnieni zostali: Maria Sieczka i Grzegorz Szymanek – uczniowie Gimnazjum nr 131.

Wszystkim uczestnikom, laureatom i wyróżnionym oraz ich opiekunom gratulujemy. Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.
Opublikowano: poniedziałek 13 lutego 2017 / Wprowadził: lwi 
Reforma oświaty w Dzielnicy Ursus
W związku z wprowadzaną zmianą struktury szkolnictwa w systemie oświaty szkoły w Dzielnicy Ursus również czekają zmiany. Od 1 września 2017 r. system szkolny ulegnie zmianie na mocy ustaw z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Najważniejszą i największą zmianą w strukturze szkół jest wygaszanie gimnazjów oraz wydłużenie nauki w szkołach podstawowych do 8 lat. Na terenie Dzielnicy Ursus działają obecnie cztery gimnazja. W przyszłym roku szkolnym 2017/2018 naukę będą kontynuować w nich gimnazjaliści w klasach II i III. W ramach reorganizacji szkół dwa gimnazja zostaną przekształcone w szkoły podstawowe: Gimnazjum nr 131 w Szkołę Podstawową nr 381, natomiast Gimnazjum nr 133 w Szkołę Podstawową nr 383. Gimnazjum nr 130 wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 80 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 2 znajdującej się w Zespole. Gimnazjum nr 132 mieszczące się przy ul. Dzieci Warszawy 42 zostanie włączone do LVI Liceum Ogólnokształcącego znajdującego się w tym samym budynku.

Dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy uczniowie gimnazjów z naszej Dzielnicy będą mogli dokończyć edukację w tych szkołach, w których ją rozpoczęli. Obwody dotychczasowych gimnazjów włączonych do innych szkół lub przekształconych w szkoły podstawowe w okresie od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. pozostaną bez zmian.

W związku z utworzeniem w Dzielnicy Ursus nowych szkół podstawowych ulegną zmianie dzielnicowe obwody szkolne. Nowa sieć będzie obejmowała 7 szkół podstawowych. W wyniku tych zmian budynki szkół będą efektywniej wykorzystane, ponieważ w określaniu nowych obwodów uwzględniono aktualną demografię dzielnicy i związane z tym potrzeby edukacyjne. Propozycja nowej sieci szkół uwzględnia także intensywnie rozwijające się budownictwo mieszkaniowe w dzielnicy Ursus.

Kolejną istotną zmianą jest utworzenie nowej szkoły podstawowej przy ul. Konińskiej 2. Będzie to Szkoła Podstawowa nr 382, powstała w siedzibie obecnie funkcjonującej Szkoły Filialnej podporządkowanej organizacyjnie Szkole Podstawowej nr 4. 19 stycznia 2017 r. Rada m.st. Warszawy podjęła dwie ważne uchwały w tej sprawie. Od nowego roku szkolnego będzie funkcjonować w tym miejscu samodzielna placówka, co stało się możliwe dzięki niedawno zakończonej rozbudowie budynku szkoły. W rezultacie wprowadzonych zmian zmniejszy się liczby uczniów w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 4, w której obecnie uczy się 1740 uczniów ( w tym 745 w filii).

Nowa szkoła w tym rejonie to wymierna korzyść dla otoczenia – wzbogacenie bazy (lokalowej i kadrowej) do rozwoju zajęć pozalekcyjnych i międzyszkolnych oraz udostępnienie mieszkańcom kolejnego zespołu obiektów sportowych i gimnastycznych.

Wprowadzenie reformy oświatowej wiąże się z poważnymi wydatkami. Na ten cel dzielnica Ursus otrzymała z budżetu m.st. Warszawy kwotę 2 170 000,00 zł. Środki te zostaną przeznaczone na modernizację i dostosowanie budynków oświatowych. Powstaną place zabaw, świetlice oraz pracownie przedmiotowe. Dzięki temu budynki, w których mieściły się gimnazja będą przystosowane do nauki dla dzieci najmłodszych. Możliwy też będzie nabór do oddziałów przedszkolnych, dla których w każdej szkole podstawowej na terenie Dzielnicy zostały przygotowane sale lekcyjne i świetlice.

Przeprowadzenie tak dużej zmiany strukturalnej w szkołach nie będzie łatwym zadaniem. Wypracowane rozwiązania nie są jedynie odwzorowaniem reformy i jej założeń. W Dzielnicy Ursus dyskusje na ten temat rozpoczęły się w sierpniu 2016 roku. Zorganizowano wiele spotkań w szkołach z rodzicami, nauczycielami i Radnymi Dzielnicy, tak aby można było wybrać optymalne rozwiązania. Dzięki temu plan działań w Dzielnicy był opracowany i skonsultowany jeszcze zanim ustawa została podpisana przez Prezydenta, co znacznie ułatwi wprowadzenie reformy.

Obecnie w dalszym ciągu trwają spotkania Zarządu Dzielnicy Ursus z rodzicami uczniów, gdzie przedstawiane są szczegółowe plany wdrażania reformy. Spotkania z rodzicami dzieci, które są w klasach VI są szczególnie ważne, ponieważ niezbędna jest deklaracja z ich strony o kontynuacji nauki w macierzystej szkole lub zmianie szkoły.

Jest to rozwiązanie korzystne ze względu na większy komfort nauki i duże prawdopodobieństwo uniknięcia zmianowości.
Opublikowano: czwartek 9 lutego 2017 / Wprowadził:  
Koncert w Gimnazjum 131
W dniu 18 stycznia w Gimnazjum nr 131 odbył się uroczysty koncert poetycko- muzyczny „ Boże... Boże Narodzenie”. Zespół wokalny „ Cantemus ” i grupa teatralna „ Baczyniak” zaprezentowali niezwykle różnorodny repertuar, oparty na dawnych tradycyjnych utworach, jak i przedstawili ciekawe współczesne spojrzenie na te niezwykle urokliwe święta.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli m.in. zastępcy burmistrza Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus Henryk Linowski, przewodnicząca Komisji Kultury i Spraw Społecznych Marianna Jaguścik oraz radny Dzielnicy Ursus Paweł Dilis. Nie zabrakło oczywiście rodziców naszych gimnazjalistów, którzy ze wzruszeniem i nieukrywanym zachwytem wysłuchali koncertu młodzieży.

Zapraszamy do galerii - Koncert w Gimnazjum 131
Opublikowano: środa 25 stycznia 2017 / Wprowadził: rtr 
Koncert kolęd i pastorałek
We wtorek, 17 stycznia w Domu Kultury „Miś” odbył się koncert kolęd i pastorałek „Śpiewajcież i grajcież Mu...” w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej nr 14 pod kierunkiem Anny Dudek. Występ spotkał się z żywiołowym zainteresowaniem zebranej publiczności, która brawami nagrodziła występ młodych artystów.

Zapraszamy do galerii - www.ursus.warszawa.pl/galeria/2017/Koncertkoled
Fot. Paweł Wyrzykiewicz – DK „Miś”
Opublikowano: środa 18 stycznia 2017 / Wprowadził:  
Prośba o wsparcie ursuskich uczniów oraz pomoc w głosowaniu
Młodzi autorzy, z pomocą i wsparciem nauczyciela - opiekuna drużyny, napisali opowiadania i zaprojektowali książkę od pierwszej do ostatniej strony w inteligentnym systemie wydawniczym Ridero.
Uczniowie klasy pierwszej, drugiej oraz trzeciej Gimnazjum nr 132 w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Literackiego "Misja – Książka!” przygotowali trzy książki. Każdy zespół poruszył zupełnie inną tematykę. Z całej Polski napłynęło ponad 300 zgłoszeń. Aby książki zostały poddane ocenie jury i mogły walczyć o „Laur złotego pióra” muszą znaleźć się w pięćdziesiątce najpopularniejszych. Wystarczy oddać głos wpisując adres e-mail, a następnie go potwierdzić. Liczymy na mieszkańców naszej dzielnicy i zapraszamy do lektury! Głosowanie trwa do 15 stycznia.

Z podziękowaniami
Autorzy książek, uczniowie Gimnazjum nr 132 oraz opiekun, Anna Lewandowska.

https://ridero.eu/pl/books/avengers_przygoda_nowych_pokolen/
https://ridero.eu/pl/books/Projekt_PISZEMY/
https://ridero.eu/pl/books/Romantyzm_az_do_dna/"

Książki można znaleźć również na naszym fanpage https://www.facebook.com/ALE-biblioteka-w-Gimnazjum-nr-132-277190902683400/
Opublikowano: wtorek 17 stycznia 2017 / Wprowadził: lwi 
Koncert Wigilijny w Filii Szkoły Podstawowej nr 4
W dniu 15 grudnia 2016r. odbył się w Filii SP4 przy ul. Konińskiej Koncert Wigilijny, którego mottem przewodnim była sentencja: ”Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie, jeśli nie narodzi się w Tobie”.

Koncertu wysłuchali honorowi goście: ks. Wiesław Szewczyk - proboszcz parafii p.w. Świętej Rodziny, dyrekcja SP4: Dyrektor Ewa Gerełło, Wicedyrektorki Bogumiła Wodyńska i Agnieszka Jasitczak-Wolska oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - Edyta Bartos, nauczyciele, rodzice i dziadkowie uczniów. W klimat bożonarodzeniowy widzowie zostali wprowadzeni słowami piosenki „Bóg jest tu”.

W przedstawieniu, którego nastrój tworzyły świąteczne dekoracje, młodzi artyści starali się przybliżyć zebranym piękno wartości symboliki Bożonarodzeniowej. Treści kolęd, pastorałek przeplatane poezją dostarczyły wszystkim wielu wzruszeń i refleksji, że Boże Narodzenie to nie tylko wydarzenie historyczne i religijne, ale czas rodzenia się dobra tu i teraz w każdym z nas.

Po wspólnym wykonaniu finałowej pieśni „Przekażmy sobie znak pokoju” świąteczne i noworoczne życzenia wszystkim obecnym złożyli: Pani Dyrektor, Ksiądz Proboszcz oraz Przewodnicząca Rady Rodziców. Ciszę betlejemskiej nocy i radość z narodzin Jezusa przeżyliśmy dzięki uczniom klas 3b, 3e, 3f, klas czwartych oraz chóru Filii SP4 , którzy pod kierunkiem nauczycieli muzyki i wychowawców przygotowali Misterium Bożonarodzeniowe.

Szczególnie w serca zapadła piosenka Seweryna Krajewskiego „Jest taki dzień” w wykonaniu uczniów klas czwartych Janka Morawskiego i Stasia Raka.

Po koncercie odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego można było zakupić różnego rodzaju świąteczne stroiki, ozdoby, dekoracje, pierniki i ciasta wykonane przez uczniów i rodziców. Dochód z kiermaszu został przeznaczony na cel charytatywny – wsparcie dzieci z chorobą nowotworową.

Beata Obiedzińska-Pokorska

Zapraszamy do galerii - Koncert Wigilijny w Filii Szkoły Podstawowej nr 4
Opublikowano: środa 4 stycznia 2017 / Wprowadził: rtr 
Nietypowa lekcja historii w SP4
W dniu 6 grudnia odbyła się w Filii SP4 przy ul. Konińskiej oryginalna lekcja historii, w której uczestniczyła Wicemarszałek Sejmu RP Pani Małgorzata Kidawa Błońska.

Pani Dyrektor Ewa Gerełło wraz z Panią Wicedyrektor Bogumiłą Wodyńską i Panią Wicedyrektor Agnieszką Jasitczak-Wolską powitały wszystkich przybyłych. Honorowym gościem była Pani Wicemarszałek, a towarzyszyli jej przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Dzielnicy Ursus Pani Urszula Kierzkowska, Zastępcy Burmistrza Panowie Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus Pani Wanda Kopcińska oraz wiceprzewodniczący Pan Robert Faliszewski, Pani Katarzyna Cichocka z Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Ursus oraz Dyrektor Zespołu Szkół nr 80 Pani Magdalena Grabska. Lekcja, w postaci przedstawienia uczniów klas czwartych, dotyczyła historii naszego Sejmu. Widowisko zawierało różnorodne formy artystyczne: śpiew, taniec, dramę. Uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali krótką historię Sejmu, a po wysłuchaniu piosenki Marka Grechuty „Ojczyzna”, odegrali dramę i przenieśli zebranych w czasy Konstytucji 3 Maja i obrad Sejmu Wielkiego. Artystyczna część „lekcji” zakończyła się odśpiewaniem przez uczniów pieśni patriotycznej „Jak długo w sercach naszych”.

Jak każda lekcja, także i ta zawierała elementy sprawdzające wiedzę, przygotowanie i kompetencje. Tym razem rolę nauczyciela pełnili uczniowie, a odpytywaną była oczywiście Pani Wicemarszałek. Dzieci w formie specjalnie przygotowanego Quizu pytali Panią Wicemarszałek o pracę w Sejmie, jej ulubione zajęcia i życie prywatne. Pani Małgorzata Kidawa Błońska opowiedziała o trudnej i odpowiedzialnej pracy Wicemarszałka i zaprosiła uczniów na kontynuację lekcji – tym razem w Sejmie RP. Zaproszenie do Sejmu nie było jedynym mikołajkowym prezentem [sic!], wszak był to 6 grudnia.

Na zakończenie grupa uczniów zaprezentowała mikołajkowe przedstawienie połączone z wręczeniem upominków od Świętego Mikołaja. Mały uczniowski Mikołaj przekazał wszystkim życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Beata Obiedzińska-Pokorska

Zapraszamy do galerii - Nietypowa lekcja historii w SP4
Opublikowano: środa 4 stycznia 2017 / Wprowadził:  
Wieczór kolęd w SP nr 14
W dniu 13 grudnia 2016 r. tradycyjnie odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w SP 14 w Ursusie. Wykonawcami świątecznych utworów byli uczniowie należący do szkolnego chóru Czternastka, koła wokalnego oraz chóru dziecięcego klas I- III. Koncert uświetnił występ absolwentów szkoły. W role na scenie wcielili się także nauczyciele. Koncertowi towarzyszył świąteczny kiermasz rękodzieła autorstwa nauczycieli i uczniów.

Wspólnie z rodzicami, nauczycielami i uczniami kolędował tego dnia gość specjalny, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień. Był to bardzo miły i sentymentalny wieczór, który przygotował wszystkich obecnych na narodziny Jezusa.

Zapraszamy do galerii - Wieczór kolęd w SP nr 14
Opublikowano: wtorek 20 grudnia 2016 / Wprowadził: rtr 
Koncert Wigilijny w Szkole Podstawowej nr 4
Od lat tradycją w Szkole Podstawowej nr 4 jest uroczysty Koncert Wigilijny, podczas którego uczniowie śpiewają kolędy i pastorałki razem z zaproszonymi gośćmi, nauczycielami i rodzicami. W dniu 14 grudnia 2016 roku występy uczniów podziwiali Pani Dyrektor Ewa Gerełło wraz z zastępcami - panią Edytą Gawlicką i panem Januszem Gutkowskim. Na widowni zasiedli również nauczyciele i rodzice. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Wiceburmistrz Dzielnicy Ursus pan Wiesław Krzemień, a także członkowie prezydium Rady Rodziców: pani Izabela Limanowska oraz panowie Robert Zawistowski i Bartosz Gorzkowski.
Na scenie ustawiono szopkę, którą ożywili uczniowie przebrani za postacie biblijne. Dzieci wprowadziły gości w świąteczny nastrój, grając i śpiewając kolędy i pastorałki. Szczególnie wzruszające były występy dziecięcych zespołów i solistów, którzy zaprezentowali tradycyjne polskie kolędy. Koncert rozbrzmiewał dźwiękiem fletów i dzwonków. Kolędę „Wśród nocnej ciszy” wspaniale zagrał młody akordeonista - Staś Jankowski. Następnie zaprezentowały się solistki, grając popularne kolędy – Olga Gabryś zagrała na ksylofonie „Przybieżeli do Betlejem”, Wiktoria Walczuk na skrzypcach – „Lulajże Jezuniu” oraz Kinga Gabryś na wiolonczeli - „Cichą noc”. Usłyszeliśmy także wiele pięknych współczesnych, w tym także góralskich pastorałek w wykonaniu Oliwii Kucińskiej, Szymona Szczepańskiego, Kornelii Rolki, Aleksandry Sznajder i Julii Cichanowskiej. Do wspólnego kolędowania przyłączyli się również nauczyciele, którzy zaśpiewali utwór „Biały śnieg i ty”.
Wesołą niespodzianką podczas koncertu były występy uczniów klas młodszych, przygotowujących się do koncertu pod kierunkiem swoich nauczycielek i przy ogromnym wsparciu rodziców. Dzieci z kl. IIi zaśpiewały piosenkę z repertuaru zespołu Desu „Kto wie”, zaś maluchy z klasy 0g wykonały urzekający taniec z szarfami. Na zakończenie wystąpiły dwa zespoły taneczne przygotowane przez panią Annę Indrę. Swoim występem utalentowane tancerki wniosły w ten wyjątkowy wieczór wiele dziecięcego wigoru i nieskrępowanej radości.
Oprawę muzyczną koncertu przygotowały wieloletnie nauczycielki muzyki – pani Dorota Męckowska i pani Małgorzata Kołacińska. Nad całością czuwali wychowawcy klas czwartych.
Po uroczystym koncercie odbył się kiermasz ozdób świątecznych wykonanych wspólnie przez uczniów szkoły i ich rodziców w ramach konkursu plastycznego. Ogromne zainteresowanie kiermaszem tym bardziej ucieszyło autorów prac, że dochód z przedsięwzięcia zostanie przekazany na cele charytatywne.

Zapraszamy do galerii - Koncert Wigilijny w Szkole Podstawowej nr 4
Opublikowano: piątek 16 grudnia 2016 / Wprowadził: rtr 
Młodzi wolontariusze uczą technologii osoby 60+
Kontakt młodzieży z seniorami, nawiązanie więzi i przekazywanie kompetencji cyfrowych przerosło oczekiwania organizatorów kursu obsługi komputera w Bibliotece Publicznej w dzielnicy Ursus przy ul: Plutonu Torpedy 47. Zajęcia odbywały się w październiku i listopadzie dla 11 osób 60+. Pomagało 10 wolontariuszek i wolontariuszy z Gimnazjum nr 133 z klasy 2d i Szkoły Podstawowej nr 14. Zajęcia prowadziła mieszkanka Ursusa - Areta Wasilewska-Gregorowicz jako Animatorka Integracji Cyfrowej.

Kursanci byli zachwyceni, bo młodzież była świetna, miła, wykazała się systematycznością w przychodzeniu na zajęcia, dużą chęcią współpracy, pomysłowością w rozwiązywaniu problemów, odpornością na powtarzające się trudności i miłym uśmiechem. Gratulujemy Marcie, Oli, Laurze, Oli, Piotrkowi, Piotrkowi , Adamowi , Łukaszowi, Cypisowi i Kostkowi tak owocnej pracy społecznej!

Zajęcia odbyły się przy współfinansowaniu z rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych w ramach projektu „e-Senior – integracja dla edukacji”, prowadzonego przez Urząd Miasta i Fundację AVE. Głównym celem projektu jest wykorzystanie nowych technologii do integracji międzypokoleniowej, której płaszczyzną będą działania o charakterze edukacyjnym.
Opublikowano: środa 30 listopada 2016 / Wprowadził: rtr 
Sukces sportowy SP4 – IV miejsce wśród warszawskich szkół podstawowych w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży za rok szk.2015/2016
WOM to to największa impreza sportowa szkół, zgromadziła prawie 25 tysięcy zawodników i zawodniczek ze 181 szkół. 27 X 2016 r. odbyło się podsumowanie XLIX edycji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży, która była dla naszej szkoły niezwykle owocna. Na uroczystość zostali zaproszeni nauczyciele wychowania fizycznego, którzy odebrali puchar z rąk złotego olimpijczyka Tomasza Majewskiego. Szkoła Podstawowa nr 4 zajęła IV miejsce wśród 181 szkół biorących udział w WOM w minionym roku szkolnym.
Szczególne podziękowanie należy się uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę najpierw w zawodach dzielnicowych, a później finałowych. Warto w tym miejscu wymienić ich najważniejsze sportowe sukcesy minionego roku.
Uczniowie zajmowali pierwsze miejsca w biegach przełajowych indywidualnych i drużynowych. Dziewczęta wygrywały dzielnicowe zawody w tenisie stołowym, badmintonie, mini piłce siatkowej, mini piłce ręcznej i – przede wszystkim – w piłce koszykowej, zajmując I miejsce w Warszawie, I miejsce w województwie, by na koniec zdobyć wicemistrzostwo Polski w mini koszykówce. Jest to największy dotychczasowy sukces uczennic i pani trener Małgorzaty Boniowskiej.
Chłopcy trenowani przez pana Piotra Kędrackiego wygrywali w dzielnicy zawody w pływaniu, mini koszykówce, unihokeju, mini piłce siatkowej (w finałach zajęli V miejsce w Warszawie), mini piłce nożnej (w finałach II miejsce w Warszawie). Nasz zespół mieszany szachistów wygrał zawody dzielnicowe i w Warszawie zajął II miejsce.
Szkolny Związek Sportowy Warszawy i Województwa Mazowieckiego przyznał pani Małgorzacie Boniowskiej i panu Piotrowi Kędrackiemu Odznakę Honorową za zasługi w rozwoju sportu wśród młodzieży szkolnej, a szkoła otrzymała nagrodę pieniężną na zakup sprzętu sportowego.

Zapraszmy do galerii: Sukces sportowy SP4 – IV miejsce wsrod warszawskich szkol podstawowych
Opublikowano: czwartek 10 listopada 2016 / Wprowadził: lwi 
Ślubowanie pierwszoklasistów w SP nr 4
W dniu 14 października 2016 r. pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej nr 4 im. W. Broniewskiego w Warszawie mieli swoje święto, podczas którego złożyli uroczyste ślubowanie. Wraz z najmłodszymi uczniami naszej szkoły byli ich rodzice i wychowawcy, jak również dyrektor szkoły Pani Ewa Gerełło, wicedyrektorzy: Pani Edyta Gawlicka i Pan Janusz Gutkowski. Swoją obecnością zaszczycili również zastępca burmistrza dzielnicy Ursus Pan Wiesław Krzemień oraz przedstawiciel Rady Rodziców Pani Izabela Limanowska.

Uczniowie wraz z wychowawcami zaprezentowali program artystyczny, gdzie przy dźwiękach instrumentów muzycznych umilili czas swoim gościom. Na koniec pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne.

Zapraszamy do galerii: Ślubowanie pierwszoklasistów w SP nr 4
Opublikowano: środa 9 listopada 2016 / Wprowadził: lwi 
Honorowe wyróżnienie „Szkoły z pomysłem” dla Szkoły Podstawowej nr 4
21 października 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik Nasza Szkoła odebrała Honorowe Wyróżnienie Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem”. Szkoła Podstawowa nr 4 otrzymała je w kategorii „Szkoła z pomysłem na uczenie”.

„Szkoła z pomysłem" to prestiżowe wyróżnienie przyznawane szkołom, które wykazały się oryginalnością, kreatywnością i innowacyjnością działań uczniów i nauczycieli. Nasza szkoła otrzymując je, znalazła się w gronie najlepszych szkół z pomysłem na uczenie. Nominacje uzyskało 17 szkół warszawskich. Wśród nich tylko cztery w kategorii „ Szkoła z pomysłem” na uczenie, w tym nasza placówka - jako jedyna szkoła podstawowa w Warszawie.

Wprowadzone w SP nr 4 innowacje, różnorodne inicjatywy, metody i techniki pobudzające kreatywność oraz wyobraźnię, a także inspirowanie do różnych form aktywności i ciekawości w odkrywaniu świata pozwalają naszym uczniom osiągać sukcesy i dostrzegać, że nauka nie musi być nudna. Zachęceni wynikami chcemy promować uczenie przez zabawę i aktywne działanie, pobudzać myślenie krytyczne, logiczne rozumowanie oraz twórcze rozwiązywanie zadań na wszystkich płaszczyznach edukacyjnych. Misją placówki jest wyposażenie absolwenta Szkoły Podstawowej nr 4 w wiedzę i kompetencje pozwalające na bycie człowiekiem twórczym, poszukującym i ciekawym. Dbamy o wszechstronny rozwój osobowości uczniów, uwzględniając ich indywidualne potrzeby. Rozwijamy uzdolnienia i zainteresowania na wielu płaszczyznach, wykorzystując różnorodne nowoczesne metody wspomagane technologią informacyjno-komunikacyjną.

Przezwyciężamy schematy i rutynę, zachęcając do samodzielnych poszukiwań, kreatywności i aktywności. Uatrakcyjniamy i bawimy się wraz z uczniami nauką. Prowadzimy wiele równoległych działań na terenie szkoły, aby wykształcić dziecko mądre, ciekawe, świadome, wrażliwe, otwarte kulturowo i światopoglądowo. Budujemy pozytywną, wewnętrzną motywację do nauki i wzbudzamy ciekawość. Angażujemy uczniów do wdrażania własnych pomysłów i uczymy odpowiedzialności za nie.

Działania te przynoszą wymierne rezultaty. Uczniowie uzyskują pożądaną wiedzę i pewność siebie w jej operowaniu coraz liczniej uczestnicząc z sukcesami w olimpiadach, konkursach oraz zdobywając bardzo wysokie wyniki w sprawdzianie po klasie szóstej. W oparciu o różnorodne i nowoczesne metody przekazujemy rzetelną wiedzę, a uczniowie nabywają umiejętności twórczego rozwiązywania zadań, rozbudzają wyobraźnię i umiejętność samodzielnego myślenia, poszukują i testują skuteczne metody uczenia się.

Przykładowe działania projektu „Szkoła z pomysłem na uczenie” dotyczyły głównie matematyki, nauk przyrodniczych, języka angielskiego, a także zagadnień związanych z rozwojem kreatywności, logicznego myślenia i sposobów uczenia się. Podejmowaliśmy następujące działania: Z matematyką za Pan Brat - innowacja matematyczna, Święto liczby π – 14 marca, program mPotęga, Szkolna Matematyczna Liga Zadaniowa, Cogito ergo sum w SP 4 - innowacja edukacyjna, Webquest w historii, międzynarodowy projekt e-Twinning, Treasure Quest – Poszukiwacze Skarbu, Master Kitchen, Ursus słowem malowany, Sprawa dla reportera, W powietrzu wszystko gra.

W przedsięwzięciach tych, ale i w codziennej pracy skupiamy się na uczniu, pozwalając mu na bycie aktywnym uczestnikiem podejmowanych działań. Prowokujemy do twórczego myślenia podczas następujących zajęć: Cogito ergo sum w SP 4, Szkolna matematyczna liga zadaniowa, Mnożenie to prosta gra, Geometria w 3 D, Sudoku. Staramy się wzbudzać ciekawość, kształtujemy wewnętrzną motywację i odkrywamy jego predyspozycje oraz rozwój zainteresowań uczniów poprzez: Mam talent, Koncert wigilijny, Tablica talentów, Finanse na wesoło.

Wprowadzamy na lekcjach nowoczesne metody pracy dostosowane do możliwości i wieku uczniów. Proces uczenia matematyki i nauk przyrodniczych włącza również przedmioty artystyczne (plastyka, technika) i naukę języków. W naszej szkole realizowaliśmy zagadnienia: Kubizm bliski matematyce, Limeryki zgodne z regułą liczby π, Sławni matematycy.

Wspieramy uczniów w rozwoju poprzez bieżące określanie indywidualnych deficytów wiedzy i umiejętności oraz przedstawiamy skuteczne sposoby uzupełniania braków, czego przykładem będą zajęcia : Instrukcja obsługi mózgu, Sprawa dla reportera, Detektywi.

Stosujemy różnorodne środki dydaktyczne, które ułatwiają zapamiętywanie i późniejsze odtwarzanie informacji. Wykorzystanie najnowszych technologii oraz synestezji w przekazywaniu wiedzy, pozwala uczniowi utrwalić treści programowe oraz uświadamia możliwość wykorzystania jej na co dzień.

Dzięki Honorowemu Wyróżnieniu „Szkoły z pomysłem” nasza szkoła kolejny raz udowodniła, że wspieramy rozwój uczniów o różnorodnych zdolnościach i predyspozycjach twórczych. Jesteśmy niezwykle dumni z tego wyróżnienia.

Koordynatorzy:
Nauczyciel logopeda: Agnieszka Tarczyńska – Płatek
Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej: Karolin Gutwin
Nauczyciel historii: Agata Więcek
Fotografie – Archiwum Szkoły Podstawowej nr 4

Zapraszamy do galerii: Honorowe wyróżnienie „Szkoły z pomysłem” dla Szkoły Podstawowej nr 4
Opublikowano: środa 9 listopada 2016 / Wprowadził: lwi 
Pierwszy dzwonek na Konińskiej tuż, tuż…
Już 1 września br. zostanie oddany do użytku nowe skrzydło z halą sportową w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Konińskiej 2, gdzie edukację rozpocznie blisko 400 uczniów. Budynek składa się m.in. z pełnowymiarowego boiska do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki. Ponadto sala gimnastyczna wyposażona w stałe trybuny mieszczące ponad 200 osób. Inwestycja została zrealizowana w niespełna 2 lata. Obecnie trwają ostatnie odbiory techniczne, a w placówce pojawią się niedługo ławki, krzesła, tablice i inne urządzenia.

Zapraszamy do galerii: Pierwszy dzwonek na Konińskiej tuż, tuż…
Opublikowano: wtorek 20 września 2016 / Wprowadził: mka 
126 dzieci przyjętych do przedszkola w Parku Achera
Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy informuje, że w związku z naborem do nowego Przedszkola Publicznego w Parku Achera, w dniu 19 sierpnia 2016 r. o godz. 10:00 odbyło się posiedzenie komisji rekrutacyjnej.

W wyniku obrad komisji do Przedszkola przyjęto 126 dzieci.

informujemy, że lista dzieci przyjętych będzie wywieszona o godz. 13:00 na drzwiach wejściowych Przedszkola nr 194 przy ul. Walerego Sławka 7.
Opublikowano: wtorek 20 września 2016 / Wprowadził: mka 
Inauguracja roku szkolnego 2016/2017 w Ursusie
W nowo wybudowanym skrzydle szkoły odbyła się oficjalna inauguracja roku szkolnego 2016/2017 w dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Obecna na uroczystości zastępca dyrektora Biura Edukacji m.st. Warszawy Beata Murawska doceniła starania Zarządu Dzielnicy Ursus w sprawie poprawy infrastruktury oświatowej w Ursusie. Jej zdaniem, obecne władze potrafią zadbać o finansowanie oświaty w dzielnicy, czego przykładem jest rozbudowana placówka przy ul. Konińskiej.

W inauguracji uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Burmistrz Dzielnicy Urszula Kierzkowska, zastępcy burmistrza Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, stołeczna radna Maria Łukaszewicz, przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus Henryk Linowski oraz radni Dzielnicy Ursus: Jolanta Dąbek, Waldemar Humięcki, Maria Miszkiewicz, Wanda Kopcińska i Ryszard Rogal.

Zapraszamy do galerii: Inauguracja roku szkolnego 2016/2017 w Ursusie
Opublikowano: wtorek 20 września 2016 / Wprowadził: mka 
Festiwal Oświatowy Przedszkoli i Szkół z Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy
W sobotę 24 września 2016 r. zapraszamy na kolejny Festiwal Oświatowy, który odbędzie się w Parku Hassów. Zaczynamy o godz. 11:00, zabawa potrwa do 16:00.

Jak co roku w imprezie biorą udział przedszkola i szkoły z Dzielnicy Ursus. W tym roku Festiwal przebiega pod hasłem "Lektury z klasą".

Zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych do wspólnej zabawy. Nie zabraknie atrakcji sportowych, a na scenie jak zwykle pojawią się utalentowani uczniowie ze swoimi występami oraz Zarząd i Radni Dzielnicy Ursus, którzy będą czytali prozę Henryka Sienkiewicza.
Opublikowano: wtorek 20 września 2016 / Wprowadził: mka 
Nagroda dla Szkoły Podstawowej nr 4 za projekt edukacyjny eTwinning
Rok szkolny zaczął się dla Szkoły Podstawowej nr 4 wyjątkowo pomyślnie – uhonorowaniem Pani Anny Tarczałowicz – nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej - Krajową Odznaką Jakości eTwinning.

Program eTwinning to jest edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Program ten łączy we współpracy bliźniacze szkoły w Europie (i nie tylko) za pośrednictwem mediów elektronicznych, ponadto promuje różnorodne szkolenia dla nauczycieli. Uczniowie i nauczyciele uczestniczący w projektach eTwinning wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. Takie zaangażowanie motywuje do nauki i otwierania się na Europę, poszerza horyzonty.

W roku szkolnym 2015/16 uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 zaangażowani byli w kilka projektów edukacyjnych. W projekcie „Autumn Richness” placówka współpracowała ze szkołami z Rumunii, Polski, Turcji. „Festivals Around World” połączył nas z trzema szkołami w Polsce (Inowrocław, dwie placówki w Łąkach), w Turcji, Portugalii, Rumunii i Bułgarii. Zaprezentowaliśmy na nim zdjęcia z Pikniku Oświatowego, który odbył się w Parku Czechowickim. „Songs of the world – chansons du monde” to projekt, który realizowano we współpracy ze szkołami z Tunezji, Turcji, Francji, Polski, Niemiec, Rumunii, Hiszpanii i Czech. Piosenki umieszczone na portalu powstały dzięki zaangażowaniu świetlicy filii naszej szkoły przy ul. Konińskiej.

Koordynatorem projektu "Most beautiful places of our country" realizowanego w Szkole przy ulicy Walerego Sławka była Ewa Koszowska, która nawiązała współpracę ze szkołą podstawową - Jurmala primary "Atvase" z Łotwy. Piękne prace plastyczne, przedstawiające dziesięć najciekawszych miejsc naszego kraju, przygotowali uczniowie z klas trzecich.

W ostatnim projekcie „The world around us - season” współpracowaliśmy ze szkołami z Estonii, Mołdawii, Litwy, Turcji, Grecji, Polski (Oleśnica, Pogwizdów). Prace do projektu zostały wykonane w klasach Małgorzaty Dębowskiej, Agnieszki Jaworskiej oraz Anity Zielińskiej. Działania podjęte przy realizacji tego projektu, to m. in. cztery prace techniką the scrapbook zatytułowane „Cztery pory roku”, wiosenny pokaz mody - czapki wykonane techniką kirigami, zakładki do książek, które wysłano do Grecji. Szkoła również otrzymała z Turcji oraz Grecji zakładki, które zostały rozdane zaangażowanym dzieciom.

Praca nad tym projektem została w szczególny sposób doceniona – otrzymaliśmy jako szkoła Krajową Odznakę Jakości. W liście gratulacyjnym dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji czytamy: „ Praca i działania podjęte w ramach projektu nie tylko spełniają kryteria Odznaki Jakości eTwinning, ale także stanowią doskonały potencjał rozwojowy dla kolejnych projektów. Zastosowane inicjatywy edukacyjne są dobrym przykładem, godnym naśladowania przez inne szkoły zarówno w kraju, jak i za granicą.”
Opublikowano: wtorek 20 września 2016 / Wprowadził: mka 

 
© Copyright 2004-2018, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem!